Najviac osvedčená výsadba jahôd v záhradkách je v auguste – okolo 20. Ukončiť by sa mala do 15. septembra. Takto vysadené jahody vytvoria ešte do príchodu zimných mrazov životaschopnú koreňovú sústavu s novou ružicou listov. Ako by ste mali postupovať?
Predpokladom úspechu je pred výsadbou urobiť požadovanú prípravu pôdy a vyhnojenie. Dôležité je odburinenie pôdy. V záhradkách sú zaužívané nasledujúce spôsoby výsadby a pestovania. Udržovanie jednotlivých trsov – spon sa odporúča 0,50 x 0,30 až 0,50 metra. Pri tomto spôsobe sa po výsadbe jednotlivé trsy udržujú sólo bez poplazov. Tento spôsob je vhodný najmä pre stálerodiace odrody (napríklad Lidka a i.). Aby bola úroda bohatá a kvalitná na nových jahodách, vysádzajme ich už spoločne s mykorhíznymi hubami.
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
.
Kvalitný výsadbový materiál
Záhradkár si musí v prvom rade zabezpečiť kvalitný výsadbový materiál. Ten je základným predpokladom úspechu. Pozrite sa vo svojom okolí, či nájdete záhradné centrá s dobrý menom. Certifikovaný materiál z ovocnej škôlky či záhradného centra je predovšetkým zdravotne čistý, vďaka čomu pestovateľ neriskuje zavlečenie neželanej choroby do svojej záhrady.
Dôležité je sa aj rozhodnúť pre vhodné odrody. Viacerí odborníci odporúčajú z odrôd remontantných najmä Lidka a tiež Ostara. Z mesačných jahôd je známa odroda Rujana (stáleplodiaca). Na konci článku nájdete ponuku z firmy Agrocentrum Topoľníky - predstavenie kvalitných odrôd.
Jahody môžeme pestovať takmer vo všetkých oblastiach Slovenska. Odrody remontantné a stáleplodiace sú vhodnejšie však do teplejších oblastí v chránených polohách. Vysoké nároky na vlahu majú zvlášť v teplých letných mesiacoch s prísuškom. Veľmi dôležité pre úspech budúcoročnej úrody je jahody sadené neskoro v jeseni zakryť vhodným materiálom - napríklad bielou netkanou textíliou, lebo pri nedostatočnom zakorenení vzniká nebezpečenstvo vymrznutia.
.
.
VEDELI STE, ŽE...? Liečivé účinky jahôd
.
Patria vďaka obsahu polyfenolov (červených farbív) medzi najsilnejšie antioxidanty spomedzi všetkých ovocných druhov. Vysoký obsah ovocných kyselín zlepšuje príjem železa z rastlinných potravín. Veľmi významný je tiež ochranný účinok jahôd na nervové bunky – šálka plodov denne dokáže chrániť náš mozog až 12 hodín! Čaj z jahodových listov zas pomáha pri gynekologických ochoreniach, dne, obličkových kameňoch či zápaloch žalúdočnej sliznice. Spomínané príklady sú len malý zlomok z toho, čo ovocie a látky v ňom obsiahnuté dokážu s naším organizmom. Na opísanie všetkého pozitívneho by sme potrebovali celú hrubú knihu. Pevne však veríme, že i tento stručný prehľad vás podnieti k vyššej konzumácii našich prírodných pokladov.
Jednoriadková zahustená výsadba
V riadkoch medzi jednotlivými sadenicami jahôd ponecháme vznikajúce poplazy voľne zakoreniť v takom širokom páse, v akom sú pôvodné sadenice, t. j. 250 až 300 milimetrov. Ostatné poplazy v medziradí odstraňujeme.
Dvojriadková výsadba
Dvojica riadkov sa vysádza v rôznych sponoch (0,15 – 0,30 x 0,60 – 0,80, ale aj 0,40 x 0,80 – 1,20 metra). Základom úspechu pri pestovaní jahôd je zdravý výsadbový materiál, správna výsadba a úrodné odrody.
Z odrôd jedenkrát rodiacich odporúčame tieto:
♦ Zefýr – skorá odroda, veľmi úrodná.
♦ Andrea – skorá stolová odroda. Je stredne odolná proti plesni sivej.
♦ Magura – stredne skorá stolová odroda, pomerne odolná proti plesni sivej. Je úrodná.
♦ Senga Sengana – stredne skorá, veľmi úrodná. Je citlivejšia na pleseň sivú. Vhodná je najmä na spracovanie.
♦ Elista – neskorá odroda, stredne odolná proti plesni sivej.
♦ Elsanta – dozrieva pred odrodou Senga Sengana. Veľmi úrodná a pomerne odolná proti plesni sivej.
Ako vysádzať?
Známy slovenský odborník v oblasti ovocinárstva Marián Komžík odporúča: V auguste možno vysádzať buď klasické zelené sadenice alebo čoraz populárnejšie zakorenené sadenice v multiplatách. Tie nám poskytujú prakticky stopercentnú ujateľnosť, vysádzané rastliny navyše prežijú len minimálny šok. Pôda pre výsadbu by mala byť dostatočne pripravená, čím sa rozumie rozdrobená na drobné frakcie, dôkladne vyrovnaná, ale najmä zbavená burín. Pôdu pred samotnou výsadbou môžete prekryť netkanou textíliou, prípadne navrstviť do hrobčekov. Spon výsadby zvolíme podľa odrody, ale najmä typu výsadby. Pri hniezdovom systéme pestovania sa osvedčil univerzálny spon 40 x 40 cm, pri pásovom systéme zvolíme širšie rozpätie radov a hustejšiu výsadbu v radoch samotných. Do jamiek je vhodné pridať už pri výsadbe dôkladne rozložený kompost alebo hnojivá na báze rohoviny.
.
PREČO SA OPLATÍ KU KOREŇOM JAHÔD PRIDÁVAŤ MYKORHÍZNE HUBY?
.
Samotnú výsadbu realizujeme tak, aby vysadené sadenice neboli posadené ani príliš hlboko, ani príliš plytko. Oba tieto varianty sú nesprávne a vedú k zlému rastu sadeníc, dokonca často až k ich úhynu. Kvalitne vysadená sadenica má pôdu dobre utlačenú ku koreňom a tzv. srdiečko umiestnené tesne nad povrchom pôdy. Po výsadbe nezabudneme porast veľmi dôkladne zaliať dažďovou vodou. So zálievkou pokračujeme aj počas nasledujúcich týždňov, aby sa sadenice stihli do príchodu zimy dôkladne zakoreniť.
Zástupkyňa firmy Symbiom Alena Klíčová i riaditeľ Botanického ústavu AV Českej republiky doc. RNDr. Miroslav Vosátko, CSc., odporúčajú všetkým pestovateľom pridať pri výstavbe jahôd mykorhízne huby. Zdôrazňujú, že rastliny sú vďaka symbióze s mykorhíznymi hubami nielen silnejšie, krajšie a majú kvalitnejšiu úrodu, ale tiež sú odolnejšie voči stresu - napríklad pri extrémnych zmenách počasia, dlhodobom suchu alebo pri presádzaní z miesta na miesto. Zaujímavé je aj to, že vďaka zahusteniu koreňového systému sa spevňuje pôda a terén je potom odolnejší voči erózii. Kvalita úrody sa výrazne zvýši a vďaka výraznému zvýšeniu koreňovej sústavy si vedia jahody vyťažiť viac vlahy, ako keď nemajú mykorhízne huby.
.
POMOCNÍCI PRI OCHRANE RASTLÍN V ZÁHRADE?
Trápia vás hubové choroby zemiakov, hrachu a iných plodín?
Biologický prípravky na ochranu rastlín proti pôdnym hubám a hubovým chorobám
Na zvýšenie odolnosti rastlín proti hubovým chorobám, podporu rozvoja koreňového systému a zvýšenie odolnosti koreňov voči pôdnym patogénnym hubám.
Pôdny mikrobiologický prípravok na zabránenie liahnutiu lariev škodlivého hmyzu - aj proti vrtivke orechovej a čerešňovej.
Kliknite na každý produkt a dozviete sa ako veľmi vám môže pomôcť pri ochrane rastlín v záhrade.
..
JAHODY SLADKÉ AKO MED
Pán prof. Ivan Hričovský pravidelne vo svojich prednáškach na jar a v lete spomína, že v marci/apríli a auguste/septembri prichádza čas na výsadbu jahôd. V tomto chce pomôcť záhradkárom aj Agrocentrum Topoľníky. Ponúka široký sortiment kvalitných jahodových priesad v multipackoch.
MARA DE BOIS
Našou špičkovou odrodou je francúzska jahoda Mara de Bois. Je to previslá viackrát rodiaca odroda. Odporúčame ju sadiť do závesných kvetináčov, do hrantíkov, k pergolám, na balkóny. Z týchto rozrastená rastlina pekne prevísa dolu.
SALVA A AROMAS
Zo stále rodiacich odrôd sú vhodné na záhony odrody Selva a Aromas.
Selva - má veľké, pevné plody, jemne aromatické, svetlo červené. Na ošetrovanie je nenáročná. Zo všetkých stále rodiacich odrôd je najvitálnejšia. Plodí od júna až do konca októbra.
Aromas – je to veľmi plodná a chutná odroda. Má veľké plody s výraznou, nezabudnuteľnou arómou. Jej zdravotný stav je výborný. Plodí tiež od júna až do mrazov.
VEĽKOPLODÉ ODRODY
Keď uprednostňujete veľkoplodé odrody, ktoré síce len raz rodia za rok, ale majú oveľa väčšie plody, môžete z našich odrôd vybrať taký sortiment, že budete mať postupne jahody na stole od polovice mája až do konca júna.
Honeoye – plody tejto skorej odrody sú naozaj sladké ako med. Sú vhodné, samozrejme, na priamy konzum, ale dajú sa uskladniť v mrazničke. Keď ich vyberiete z mrazničky majú chuť ako čerstvo oberané jahody.
Elsanta – charakterizujú ju veľmi veľké, sladké plody, ktoré majú svetločervenú farbu a pevnú dužinu. Tiež je to skorá odroda.
Salsa – nová kvalitná stredne skorá odroda, vhodná do všetkých pestovateľských oblastí. Plody sú veľké, krásne červené, kuželovitého tvaru. Dužina je výrazne aromatická.
Symphony - dozrieva stredne neskoro. Veľmi aromatická, šťavnatá, holandská odroda. Bohato rodí. Plody sú stredne veľké, svetlo červené. Vhodná do všetkých oblastí.
Florence - neskorá odroda. Plody sú veľké a ťažké, veľmi chutné, tmavo červenej farby. Dozrieva koncom júna. Zdravotný stav je výborný.
Cristina® - nová kvalitná neskorá odroda s lahodnými plodmi. Je nenáročná na pôdu a tolerantná voči hubovým chorobám koreňového systému. Cukornatosť - Brix: 6,58°.
VHODNÉ NA TERASY A BALKÓNY
K jahodám ponúkame aj čiernu netkanú textíliu, granulovaný maštaľný hnoj, organické hnojivo BI-STIM a nádobu na jahody. Tieto nádoby sa dajú ukladať na seba, takto na malom mieste sa zmestí väčší počet jahôd. Sú vhodné aj na terasy, balkóny.
S radosťou Vás obslúžime s jahodovými priesadami v našom kamennom obchode, ale môžeme vám poslať rastliny aj kuriérskou službou. Náš aktuálny sortiment nájdete na našej web-stránke, kde si ich môžete objednať.
Jozef Angyal, Agrocentrum Topoľníky
.
ZELENÝ JEŽKO: Na prvý pohľad to vyzerá ako celkom obyčajný prášok. Pôda ... alebo nejaký substrát. Napriek tomu ale dokáže divy. Keď ho pri vysádzaní nasypete pod nejakú rastlinu, za pár týždňov zistíte, že muškát, pelargónie, rododendron, ale napríklad aj zeleninový záhon rastie nejako rýchlejšie. A nielen to - vďaka tomuto prášku by práve tá vaša rastlinka mala mať viac kvetov alebo väčšie plody a väčšiu odolnosť aj voči suchu. Odborníci tvrdia, že pritom nejde o žiadne hnojivo. Čo to teda je?
Miroslav Vosátko: Tento prášok obsahuje vlastne očkovacie látky na báze mykorhíznych húb, ktoré obsahujú častice týchto prospešných húb, napríklad spóry alebo kúsky koreňov, ktoré huby hostia. Tieto častice sú veľmi malé a vidieť ich môžete len pod mikroskopom.
ZELENÝ JEŽKO: Čo tieto huby robia?
Miroslav Vosátko: Tieto huby rastú výhradne v podzemí na koreňoch väčšiny rastlín a majú podobu akýchsi mikroskopických vlákien, teda vytvárajú v pôde akúsi sieť týchto vlákien. Ale čo je dôležité - dokážu sa prepojiť s koreňmi najrôznejších rastlín a v krátkom čase niekoľkonásobne zväčšia ich koreňový systém. Len pre predstavu, na jednom strome môže byť až niekoľko kilometrov takých vlákien.
ZELENÝ JEŽKO: Aký to má význam pre rastliny?. Človek by povedal, že ich taká "koreňová záťaž" oslabí ...
Miroslav Vosátko: Práve naopak. Pravdou je, že rastlina odovzdáva podzemnej hube cukry, ale na druhej strane od nej získava živiny – hlavne fosfor, dusík ale aj dôležité mikroprvkya vodu z pôdy v oveľa väčšom množstve, ako keby ich dostávala od samotných koreňov. Vďaka tomu je rastlina v lepšej kondícii.
ZELENÝ JEŽKO: A prejavuje sa to rýchlejším rastom, väčšími kvetmi alebo plodmi, ich väčším počtom?
Miroslav Vosátko: Nielen to. Rastliny sú vďaka symbióze s mykorhíznymi hubami tiež odolnejšie voči stresu, napríklad pri extrémnych zmenách počasia, dlhodobom suchu alebo pri presádzaní z miesta na miesto. Zaujímavé je aj to, že vďaka zahusteniu koreňového systému sa spevňuje pôda a terén je potom odolnejší voči erózii - po prudkých prehánkach, kedy sa pôda vyplavuje. Spevnenie terénu je najviac vidieť na väčších plochách, napríklad na trávnikoch.
ZELENÝ JEŽKO: Môžete nám povedať, aké druhy rastlín vlastne dokážu spolupracovať s mykorhíznymi hubami? A neexistuje pre tento vzťah aj iný slovenský názov?
Miroslav Vosátko: Slovenský výraz pre Mykorhríza zatiaľ neexistuje (ale je to vlastne hubový – mykos, koreň – radix), ale možno sa niekedy nejaký nájde. Ale k vašej otázke. Mykorhízne huby sa v prírode vyskytujú prakticky všade a majú tisíce podôb. Keď v lese nájdete masliaky alebo dubáky, sú to vlastne tiež podzemné huby, presnejšie ich plodnice. Takmer každý vie, že huby, ktoré v lese zbierame sa vždy viažu na určité druhy stromov a drevín. Ale rovnaké, alebo podobné podhubie vo voľnej prírode využíva 90 percent všetkých rastlinných druhov -stromy, okrasné i úžitkové rastliny, trávniky ... Mykorhíza je proste všade - podhubie nájdete v koreňoch olivovníkov v Grécku rovnako ako u korkových dubov v Portugalsku, aj keď tam v súčasnosti hrozí ich uhynutie a my sa podieľame na hľadaní vhodného hubového partnera, ktoré by ich zachránilo. V súčasnej dobe napríklad riešime, ako podporiť rast exotických drevín a ozelenenie subsaharských oblastí vo východnej Afrike a neúrodných stepí v Spojených arabských emirátoch práve pomocou mykorhíznych húb. Je to veľká výzva.
ZELENÝ JEŽKO: Ak sa mykorhízne huby vyskytujú všade v prírode, prečo by sme ich teda mali do záhrady dodávať prostredníctvom prípravkov?
Miroslav Vosátko: To je jednoduché. Vzájomný vzťah medzi rastlinami a hubami je vo voľnej prírode pomerne vyrovnaný. V niektorých prípadoch dochádza k narušeniu tejto rovnováhy – napríklad odumieranie lesa v Krušných Horách v 80. rokoch spôsobili kyslé dažde tým, že totálne zničili mykorhízne podhubie vysokohorského lesa. Niečo si príroda vie vyriešiť sama, inokedy jej musíme pomôcť. Ale to hovoríme o voľnej prírode. Niečo celkom iné sú miesta, na ktorých pôsobí človek. Keď napríklad niekto na poli "postaví" golfové ihrisko, mykorhízu pod trávnikom stopercentne nenájdete. Ako by sa tam dostala? Podobné to je aj v okrasných záhradách, na zeleninových záhradkách, pri muškátoch v kvetináči na balkóne a podobne. A tak musíme hnojiť, polievať, hnojiť a polievať ... a pritom by stačilo dať rastlinám to, čo potrebujú - mykorhízne huby. Ušetrili by sme na hnojenie, ale tiež na zálievke.
ZELENÝ JEŽKO: Mimochodom – ako spolu spolupracujú mykorhízne huby a hnojivá ? Nekonkurujú si?
Miroslav Vosátko: Pokiaľ ide o prírodné hnojivá, mykorhízne huby s nimi celkom dobre vychádzajú a podporujú odovzdávanie živín z týchto hnojív rastline. Ale keď niekto používa agresívnejšie chemické hnojivá, a to intenzívne, tak také prípravky úplne spoľahlivo podzemné huby zničia. Rastliny prídu o "parťáka" a stávajú sa závislé na chémii. To nie je dobré, nehovoriac o ďalších negatívnych efektoch - napríklad prechemizovanej pôde, alebo presakovaniu chemikálií do spodných vôd.
ZELENÝ JEŽKO: Ako sa môže bežný záhradkár k mykorhíznym hubám dostať?
Miroslav Vosátko: Mykorhízne huby sa u nás využívajú v oveľa menšej miere ako v mnohých západoeurópskych krajinách, napríklad vo Veľkej Británii. Náš ústav sa zaoberá základný výskumom účinkov a pestovaním desiatok druhov podhubí, ale máme aj projekty v ktorých spolupracujeme s firmami, ktoré tieto huby aplikujú pri pestovaní rastlín , napríklad v posledných 5-tich rokoch pomáhame zavádzať mykorhízu pre organické pestovanie zeleniny v Číne. Mykorhízne huby a často používajú aj pri ozelenení málo úrodných stanovísk, napríklad pôdy zdevastované ťažbou a pod. Naše biotechnológie zakúpila jedna česká spoločnosť, ktorá ponúka prípravky obsahujúce mykorhízne huby záhradkárom.