Prečo je granátové jablko také zdravé?
27.11.2024
Malé, červené, sladkokyslé a šťavnaté klenoty ukryté v guľatom červenom obale. Tak to je v skratke granátové...
Úvod » Ochrana rastlín » CuproTonic | 1,0 l / balenie
.
CUPROTONIC
.
CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie a generuje vyššiu odolnosť voči patogénom a znečisteniu životného prostredia. Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom záhradkárstve a poľnohospodárstve. V dolnej časti nájdete kedy, na ktoré choroby a proti ktorým škodcom či ich kombináciám môžete CuproTonic využiť na prevenciu alebo ošetrenie.
..
Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve. CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie. Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
.
..
Popis
CuproTonic je roztok hnojiva na báze medi a zinku, ktorý v ošetrených rastlinách optimalizuje výživu rastlín meďou a zinkom. Hnojivo posilňuje odolnosť rastlín (imunitný systém) proti infekčnému tlaku z vírusov, baktérií a húb. Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve.
CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie a je veľmi účinný v preventívnom boji proti peronospóre a múčnatke. Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
Obsah rizikových prvkov (Cd, As, Hg, Cr, Ni, Pb a Se) nepresahuje zákonom stanovené limity v mg/kg pre hnojiva platné v EU.
.
Proti
Obmedzuje výskyt hubových, bakteriálnych a vírusových chorôb
.
Pôsobenie
CuproTonic je roztok hnojiva na báze medi a zinku, ktorý v ošetrených rastlinách optimalizuje výživu rastlín meďou a zinkom. Hnojivo posilňuje odolnosť rastlín (imunitný systém) proti infekčnému tlaku z vírusov, baktérií a húb. Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve.
CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie.
Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
.
.
Obsah
meď (Cu) 5,3%
zinok (Zn) 1,0%
pH: 2,5 - 4,0
- obmedzuje výskyt hubových, bakteriálnych a vírusových chorôb
- zvyšuje kvalitu plodov a tým aj objem úrody
- zvyšuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie
.
Oblasť použitia
.
Vinič
Aplikuje sa v 10- až 14-dňových intervaloch podľa potreby2- až 4-krát počas vegetácie alebo nutričného stresu.
.
Ovocné sady
Opakovať je potrebné2- až 3-krát počas vegetácie v 10- až 14-dňových intervaloch.
Proti kučeravitosti listov broskýň (30 až 40 ml / 100 m2) je potrebné postrek vykonať na jar v čase nalievania pukov až do kvitnutia stromov.
.
Záhradníctvo
Aplikuje sa v 10- až 14-dňových intervaloch podľa potreby2- až 4-krát.
Obmedzuje výskyt hubových, bakteriálnych a vírusových chorôb.
.
Obilniny
Opakovať je potrebné podľa potreby2- až 4-krát počas vegetácie v 10- až 14-dňových intervaloch.
.
Spôsob aplikácie
Najlepšie výsledky sa získajú ak sa dodrží doporučená dávka a aplikácia sa uskutoční na obe strany listu. Pred samotnou aplikáciou overte reakciu rastlín na malej vzorke. Aplikácia hnojiva na list by nemala byť použitá, ak sú rastliny v plnom kvete. Aplikačnú dávku hnojiva rozmiešajte v malom množstve vody a vlejte do postrekovača naplneného vodou do ½ objemu. Rozmiešajte a doplňte na požadovaný objem postrekovej kvapaliny, ktorá sa premiešava počas aplikácie.
.
Miešateľnosť
CuproTonic je kompatibilný s väčšinou fungicídov a insekticídov. Neodporúčame miešať so silnými kyselinami a povrchovo aktívnymi látkami.
.
Dávkovanie
0,5 dcl CuproTonic/10 l vody
.
Skladovanie
Uchovávajte v originálnych obaloch v suchých chladných miestnostiach. Doporučená teplota +5 až +30 ºC. Uchovávajte oddelene od skladovaných potravín, nápojov a krmív. Doba skladovateľnosti v pôvodných neporušených obaloch je 2 roky od dátumu výroby. Nepoužité zvyšky hnojiva v pôvodnom obale zneškodnite ako nebezpečný odpad. Nepoužité zvyšky postrekovej kvapaliny hnojiva zneškodnite ako nebezpečný odpad. Oplachové vody vystriekajte na ošetrenom pozemku (nesmú však zasiahnuť zdroje podzemných ani povrchových vôd) alebo zneškodnite ako nebezpečný odpad.
.
.
Kedy môžeme využiť CuproTonic na prevenciu alebo ošetrenie? ® ® ® Kedy môžeme využiť CuproTonic na prevenciu alebo ošetrenie?
.
CHOROBY A ŠKODCOVIA
.
Kučeravosť listov broskýň (Taphrina deformans) je hospodársky najvýznamnejším hubovým ochorením broskýň. Kučeravosť infikuje mladé listy v štádiu pučania púčikov. Po vypučaní sa na mladých listoch vytvárajú mechúriky, ktoré sa zafarbujú do červena, postupne sa zväčšujú, deformujú list, neskôr černejú, zasychajú a opadávajú. Po opadnutí napadnutých listov sa vytvárajú nové listy, ktoré už nie sú napádané kučeravosťou broskýň.
Strata značnej časti listovej plochy však spôsobuje aj opadávanie mladých plodov, úroda je nižšia a navyše plody sú často nevyzreté, neštandardné, kyslé s nedostatočnou stolovou hodnotou. Kondícia stromu sa oslabuje, pretože na rast nových listov sa spotrebúvajú zásobné látky, znižujú sa prírastky a klesá mrazuodolnosť. Ak sú stromy opakovane silno postihnuté kučeravosťou (2 až 3 roky po sebe), často dochádza ku glejotoku a k uhynutiu konárov alebo celého stromu.
Infekciu stromov podporuje daždivé a chladné počasie koncom zimy, v štádiu pučania a v období krátko po vypučaní až do začiatku kvitnutia broskýň. Na napadnutých listoch sa vytvárajú vrecká, askospóry a nakoniec blastospóry, ktoré sú pripravené na jarnú infekciu. Pôvodca ochorenia teda prezimuje v štádiu napučaných spór (tzv. blastospór) na kôre stromov a pod šupinami púčikov.
.
OCHRANA
.
Pôvodcom ochorenia červená škvrnitosť listov je huba Polystigma rubrum. Prezimuje v opadanom lístí, v ktorom sa tvoria plodničky. Z nich sa na jar uvoľňujú tzv. askospóry vyvolávajúce infekciu mladých listov.
Prvé príznaky ochorenia v podobe 5 až 10 mm veľkých oranžových až hnedočervených vypuklých škvŕn sa objavujú približne šesť týždňov po infekcii. Silnejšie postihnuté listy sa deformujú, usychajú a predčasne opadávajú.
Ochorenie sa v silnejšej miere vyskytuje v rokoch s daždivým jarným počasím.
OCHRANA
.
Hrdza póru (Puccinia porri Winter)
Hrdza póru (Puccinia porri Winter) – pôvodcom choroby je huba z čeľade Pucciniaceae. Napáda takmer všetku cibuľovú zeleninu. Na jar sa na listoch objavujú žlté alebo oranžové okrúhle alebo oválne škvrny. Neskôr sa na napadnutých miestach objavujú čierne škvrny. Silne napadnuté listy od vrcholčeka žltnú a odumierajú. Huba prezimuje vo forme teleutospór. Vo vegetačnom období sa rozširuje najmä pomocou uredospór.
OCHRANA
.
Pleseň kapustová (Peronospora parasitica) napáda najmä mladé rastliny hlúbovín, často už počas predpestovania priesad. Významne škodí na produkčných porastoch pred zberom konzumných orgánov.
Choroba sa šíri, keď je nepriaznivé, vlhké počasie, v blízkosti vodných tokov, v chladných polohách pri nedostatku draslíka a nadbytku dusíka.
OCHRANA
.
Alternáriová škvrnitosť hlúbovín (Alternaria brassicicola)
Alternáriová škvrnitosť hlúbovín (Alternaria brassicicola) napáda najmä mladé rastliny hlúbovín, často už počas predpestovania priesad. Významne škodí na produkčných porastoch pred zberom konzumných orgánov.
Choroba sa šíri, keď je nepriaznivé, vlhké počasie, v blízkosti vodných tokov, v chladných polohách pri nedostatku draslíka a nadbytku dusíka.
OCHRANA
.
Múčnatka repy (Erysiphe betae)
Múčnatka repy (Erysiphe betae) napáda repu a porast mangoldu. V druhej polovici vegetácie spôsobuje múčnaté povlaky na vrchnej strane listov.
OCHRANA
.
Múčnatka čakanky
Múčnatka čakanky je pomerne častým ochorením u čakanky. Pôvodcom je huba Erysiphe cichoracearum. Prejavuje sa bielym múčnatým povlakom na všetkých nadzemných častiach predovšetkým v druhej polovici vegetácie. Napadnuté listy postupne žltnú, hnednú a zasychajú.
OCHRANA
.
Múčnatka (Erysiphe communis)
Múčnatka (Erysiphe communis) napáda porasty valeriánky. Prejavuje sa múčnatými povlakmi na povrchu listov.
OCHRANA
.
Pleseň valeriánkovitá (Perenospora valerianella)
Pri pestovaní v zakrytých priestoroch sú vhodnými opatreniami dezinfekcia pôdy, morenie osiva, dostatočné vetranie, ako aj nepestovať valeriánku po sebe minimálne 2 roky.
OCHRANA
.
Pleseň sivá (Sclerotinia sclerotiorum)
Pri pestovaní v zakrytých priestoroch sú vhodnými opatreniami dezinfekcia pôdy, morenie osiva, dostatočné vetranie, ako aj nepestovať valeriánku po sebe minimálne 2 roky.
OCHRANA
.
Fómová hniloba (Phoma valerianellae)
Pri pestovaní v zakrytých priestoroch sú vhodnými opatreniami dezinfekcia pôdy, morenie osiva, dostatočné vetranie, ako aj nepestovať valeriánku po sebe minimálne 2 roky.
OCHRANA
.
Septóriová škvrnitosť listov petržlenu
Septóriová škvrnitosť listov petržlenu. Pôvodcom je huba Septoria petroselini, ktorá na listoch a stopkách petržlenu spôsobuje sivohnedé ohraničené škvrny. Šíri sa za chladnejšieho a vlhkejšieho počasia.
Naopak v období suchého a teplého leta porasty petržlenu môžu byť napadnuté múčnatkou, ktorej pôvodcom je huba Erysiphe heracle. Napadnuté vrchné strany listových čepelí sú pokryté bielym múčnatým povlakom, sú krehké a strácajú turgor.
OCHRANA
.
Alternáriová škvrnitosť (Alternaria porri solani)
Alternáriová škvrnitosť listov a plodov rajčiakov (Alternaria porri solani) je hubové ochorenie rastlín z čeľade ľuľkovitých. Na listoch sa objavujú okrúhle výrazne ohraničené škvrny, suché a tmavohnedé.
OCHRANA
.
Fytoftóra a septorióza rajčiaka (Phytophtora infestans a Septoria lycopersici)
Fytoftóra a septorióza rajčiaka (Phytophtora infestans a Septoria lycopersici) sú hubové ochorenia listov a plodov rajčiaka. Vytvárajú hnedé škvrny na listoch a plodoch. Napadnuté listy zasychajú, alebo pri vyššej vlhkosti hnijú. Choré plody nedozrievajú a hnijú. Je potrebné pestovať rajčiaky čo naďalej od porastov zemiakov.
OCHRANA
.
Pleseň zemiakovú (fytoftóru)
Pleseň zemiakovú (fytoftóru) spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá môže napadnúť listy, vňať, hľuzy zemiakov a počas daždivého počasia môže zničiť celé porasty. Pleseň prezimuje v podobe podhubia v nakazených hľuzách, preto základom boja proti nej je popri chemickej ochrane používanie zdravej sadby.
Postreky proti fytoftóre vykonávame preventívne, teda ešte pred prepuknutím infekcie.
OCHRANA
.
Alternáriová škvrnitosť listov zemiakov (Alternaria porri solani)
Alternáriová škvrnitosť listov zemiakov je vyvolaná hubou Alternaria solani. Prejavuje sa vo forme niekoľko milimetrov veľkých hnedých koncentrických škvŕn, ktoré sú spravidla ohraničené žilnatinou listov. Silno napadnuté listy predčasne usychajú.
Alternáriová škvrnitosť listov je, na rozdiel od fytoftóry, ktorá škodí hlavne vo vyšších polohách, viac rozšírená v teplejších oblastiach.
OCHRANA
.
Pleseň uhorková (Pseudoperonospora cubensis)
Pleseň uhorková (Pseudoperonospora cubensis) je najvýznamnejšia choroba uhoriek v strednej Európe. Okrem uhoriek napáda aj melón cukrový, dyňu červenú a niektoré iné druhy z čeľade tekvicovitých. Pri včasnom a silnom výskyte a bez chemickej ochrany veľmi rýchlo môže zničiť celé porasty.
Napadnutie sa prejavuje na vrchnej strane plne vyvinutých listov žltozelenými škvrnami ohraničenými listovou žilnatinou. V týchto miestach sa na spodnej strane listov objavuje sivohnedý povlak konídionosičov huby so sporangiami.
Napadnuté rastliny kvitnú, vytvárajú plody, ale pri veľkosti 10 až 20 mm zahnívajú. Napadnuté pletivo hnedne, listy a celé rastliny odumierajú. Ochorenie sa môže vo veľmi krátkom čase rozšíriť na celý porast. Pôvodca tejto choroby u nás neprezimuje.
OCHRANA
.
NAJPREDÁVANEJŠIE
Umožňuje dlhodobú ochranu trávnikov a pôdy pri zachovaní nízkych nákladov
8594041565588
CarnoMed - Aktívna ochrana vašich buniek
04.12.2024
Hĺbka výsadby jednotlivých ovocných stromov je veľmi dôležitá. Rozhoduje o vzraste a životnosti stromu....
02.12.2024
Atmosféra sviatkov v závere roka sa nespája len s vianočnými dekoráciami, ale tiež tradičnými vôňami....
30.11.2024
Hurmikaki alebo kaki, je ovocie, na ktoré v poslednom čase narazíme v našich supermarketoch. Ovocie,...
27.11.2024
Malé, červené, sladkokyslé a šťavnaté klenoty ukryté v guľatom červenom obale. Tak to je v skratke granátové...