V máji na vás v záhrade čaká veľa práce, pretože je vhodný čas na výsadbu okrasných drevín a trvaliek s koreňovým balom.
Začiatkom mesiaca môžete na záhony vysadiť aj hľuzy gladiol a georgín a v jeho polovici aj chúlostivejšie priesady letničiek. Keď odídu traja ľadoví muži a Žofia, môžete na terasy a balkóny preniesť subtropické dreviny v nádobách. Okrem toho by ste mali zrezať aj previsnutú vŕbu rakytu (Salix caprea) a odstrániť odkvitnuté kvety orgovánu. Takisto nezabudnite na výsev slnečníc, aksamietnic, krasuliek a hrachora. A ak bude upršané počasie, spomeňte si – že májový dážď je hodný zlata.
.
Okrasná záhrada
Mnohé kríky začínajú v máji pomaly odkvitať. Na začiatku mesiaca to nie je ešte také akútne, ale v druhej polovici mesiaca už vädnú kvety zlatovky, drieňa, sakury a orgovánu. Všetky tieto dreviny vysiľuje, pokiaľ kvetenstvo neodstránime hneď po odkvitnutí. Najmä pri orgováne by sme mali dbať na starostlivé odstrihávanie tvoriacich sa semenníkov. Rododendrónom zabezpečíme dostatok vlahy, pokiaľ je suchá jar. Po odkvete ihneď vylamujeme tvoriace sa semenníky.
Letničky
V máji je tiež čas vysadiť do záhrady aj väčšinu letničiek. Tie najchúlostivejšie môžu do zeme až po 15. máji, v najteplejších oblastiach si môžeme trúfnuť aj na začiatok mesiaca. Začíname s výsevom dvojročiek pre jesennú výsadbu. Sejeme predovšetkým karafiáty, astry, violky a nezábudky. Po „troch ľadových mužoch“ môžu do záhonov aj niektoré veľmi chúlostivé cibuľoviny a hľuznaté rastliny, medzi nimi begónie, montbrécie, dosny (kany), sprekélie či georgíny.
Rez živých plotov
Je čas tiež zasiahnuť do tvaru živých plotov. Začneme rezať všetky listnaté a ihličnaté dreviny, ktoré chceme tvarovať. Pravidelné vedenie rastu zabezpečí dokonalý tvar. Dráč, hrab, cypruštek, buk, krušpán či ružu reže dvakrát do roka. Dríene, vtáčí zob a tis trikrát. Len raz ročne sa strihá hlošina a nátržník.
Exotické rastliny
Po ľadových mužoch môžeme na terasy a balkóny vyložiť exotické rastliny , pestované v nádobách. Ale pozor, nikdy ich neumiestňujte na priame slnko. Len pomaly ich zvykáme na slnečné a teplotné podmienky. Až po niekoľkých dňoch v polotieni ich umiestnime na konečné stanovište. V tomto období vyžadujú exotické rastliny bohatú zálievku a hnojenie.
Trávniky
Pre máj platí zásada: kosiť, kosiť a kosiť. V tomto mesiaci rastie trávnik najbujnejšie. Pletivá listov a stoniek obsahujú veľa rastového hormónu, v zemi býva dostatok vlahy a tiež pôsobí jarné hnojenie. Trávnik nesmie prerásť. Kosíme vždy keď výška porastu presiahne tretinu požadovanej výšky. V máji je vhodný čas na založenie nového trávnika, a to buď výsevom alebo položením koberca. Vhodná doba je aj pre výsev kvetinovej lúky.
Náš tip!
Pri výsadbe kvetov nezabudnite aplikovať vhodný typ mykorhíznych húb! Pozrite si ponuku TU.
.
PREČÍTAJTE SI AJ TÚTO RADU
♥ Vošky a mravce sú veľký záhradkársky problém
♥ Medonosné rastliny do každej záhrady
♥ Ruže fascinujú každého z nás
.
.
POMOCNÍCI PRI OCHRANE RASTLÍN V ZÁHRADE?
Trápia vás hubové choroby zemiakov, hrachu a iných plodín?
Biologický prípravky na ochranu rastlín proti pôdnym hubám a hubovým chorobám
Na zvýšenie odolnosti rastlín proti hubovým chorobám, podporu rozvoja koreňového systému a zvýšenie odolnosti koreňov voči pôdnym patogénnym hubám.
Pôdny mikrobiologický prípravok na zabránenie liahnutiu lariev škodlivého hmyzu - aj proti vrtivke orechovej a čerešňovej.
Kliknite na každý produkt a dozviete sa ako veľmi vám môže pomôcť pri ochrane rastlín v záhrade.
.
PRÍPRAVKY PRE LEPŠIU ÚRODU
Ovocná záhrada
Odkvitli nám postupne broskyne. Preto skrátime letorasty, ponecháme im len dva až tri pupene. Každý ovocinár teraz prechádza svoj sad či stromoradie a vylamuje vlky. Sú to kolmo dohora a do koruny rastúce veľmi silné letorasty.
Jahody
Jahody zbavíme buriny, dobre okopeme, zalejeme a pohnojíme. Ale pozor, akonáhle začnú rastliny kvitnúť, už sa snažíme okopávať minimálne. Pokiaľ budeme hýbať rastlinami, plody budú nekvalitné. Lepšie je po okopaní rastliny podstlať slamou či netkanou textíliou. Zamedzí rastu buriny, ochráni plody pred chorobami a udrží vlahu v zemi.
Hubové choroby
A pozor, hubovým chorobám sa v máji darí rovnako dobre ako našim rastlinám. Je teda najvyšší čas na druhý postrek proti nim. Jahody musíme teraz ošetriť proti plesni šedej. Kontrolu vykonáme tiež v porastoch ríbezlí a egreša.
Vylamovanie zálistkov
Vylamovanie zálistkov je neodmysliteľná súčasť pestovania viniča. Cieľom je dosiahnuť, aby zálistky (pazušné výhonky) nezahusťovali ker, čím sa dá relatívne spoľahlivo vyhnúť aj šíreniu chorôb. Myslime však na to, že každá odroda má na vylamovanie iné nároky a niektoré zálistky sú i prospešné.
.
Vrúbľovanie viniča
Vo fáze kvitnutia a na začiatku intenzívneho rastu je ideálne obdobie na roznožovanie viničových krov vrúbľovaním za zelena. Na prípravu vrúbľov použijeme pevné, dobre vyvinuté, polodrevnaté, ale ešte zelené letorasty, ktoré sa pri ohnutí nezlomia, ale nebudú ani celkom mäkké. Najvhodnejšie je odoberať ich zo zálistkov požadovanej odrody, ktoré majú jeden až dva listy. Na odrezku necháme polovicu listovej čepele alebo úponok a skrátime ho 4 cm nad púčikom.
Prihnojme stromy a kry
Ak po odkvitnutí prihnojíme stromy a kry ľahko rozpustnou formou dusíka, okrem dodania živín tým obmedzíme i júnový opad plodov. Dobré je prihnojiť aj superfosfátom, ktorý má pozitívny na tvorbu kvetných púčikov v budúcom roku.
Prvá úroda
Koncom mesiaca už v južných oblastiach Slovenska dozrievajú prvé skoré odrody čerešní (Merchant). Rovnako si môžeme pochutnať aj na jahodách (Diana, Daroyal, Donna, Honeoye, Lambad). Ak pestujeme zemolez kamčatský, plody môžeme v závislosti od počasia očakávať okolo 18. mája.
Náš tip!
Ak ste na vaše ovocné stromy neaplikovali mykorhízne huby, je najvyšší čas tak urobiť teraz! Pozrite si ponuku TU.
.
PREČÍTAJTE SI AJ TÚTO RADU
♥ Nepotrebujete knihy o ochrane ovocných rastlín?
♥ Choroby: Ochrana pred americkou múčnatkou egreša
♥ Ako si pripraviť ideálne raňajky?
♥ Choroby: Chrastavitosť jabloní
♥ Mykorhízne huby: Výsadba jahôd
.
.
RADCOVIA PRE KAŽDÉHO ZÁHRADKÁRA
Zeleninová záhrada
Výsev zeleniny
Na voľný záhon v tomto čase vysievame už také druhy zeleniny, ktoré netreba presádzať a vydržia tu až do zberu. Bude to napríklad červená a biela kapusta, karfiol, hlávkový kel, hrášok a novozélandský špenát. V prvej polovici máje sejeme ešte uhorky, fazuľu, cukrovú kukuricu a tekvice. Majú mohutný rast a dobre potláčajú buriny.
Predpestovanie priesad
Na predpestovanie sejeme do pareniska, fóliovníka prípadne skleníka ešte hlávkový a ľadový šalát, kaleráb, brokolicu a neskoré odrody hlúbovín, neskorý ružičkový kel.
Výsadba priesad na záhony
Po 15. máji, keď už „ľadoví muži“ neohrozujú rannými mrazmi, sadíme priesady rajčiaka, uhorky, papriky, baklažánu, melóna, zeleru a artičoky. Cviklu môžeme siať, ale aj presádzať jej priesady.
Prvá úroda
Koncom mesiaca už zberáme reďkovku, skorý kaleráb, jarný hlávkový šalát, zimnú cibuľku, jarnú cibuľku s vňaťou a rebarboru. Môžeme sadiť neskoré hlúboviny, napríklad kel, kapustu, ružičkový kel a neskorý kaleráb odrody Gigant.
Zemiaky
Vysadené zemiaky, keď majú výšku 8 až 10 centimetrov, kopcujeme. Je dobré zbierať chrobáky pásavky zemiakovej aj s larvami a ničiť ich vajíčka.
Rada
V počiatočnom štádiu vzídené alebo vysadené rastliny môžeme chrániť pred ranným chladom fóliovými krytmi alebo netkanou textíliou. Všetky zeleninové záhony okopávame, prihnojujeme dusíkatými hnojivami v liadkovej forme a podľa potreby zavlažujeme.
Náš tip!
Pri výsadbe plodín nezabúdajte používať vhodný typ mykorhíznych húb (upozorňujeme, že mykorhízne huby nie sú účinné pre hlúboviny).
.
PREČÍTAJTE SI AJ TÚTO RADU
♥ Aj vy chcete postaviť vyvýšené záhony?
♥ Sloní cesnak: Čoraz viac v ponuke najvýznamnejších svetových reštaurácií
♥ Ako dopestovať chutnú zeleninu bez chémie?
♥ Vošky a mravce sú veľký záhradkársky problém
♥ Čínska kapusta zlepšuje zrak aj zdravie vášho srdca
♥ Vyskúšali ste už fialové zemiaky?
.
.