Pri broskyniach sa takmer každoročne vyskytuje kučeravosť, ktorú vyvoláva huba Taphrina deformans. Patogén napáda listy, výhonky a plody. Šírenie ochorenia podporuje daždivé počasie. Fotosyntéza je obmedzená, strom sa výrazne oslabuje, úroda znižuje. V rokoch so silným výskytom kučeravosti sú napádané aj plody. Najlepšie je preto pestovať odrody rezistentné voči kučeravosti, úplná odolnosť však tiež nie je zaručená.
Pri tomto ochorení je veľmi dôležité presné načasovanie chemickej ochrany, pretože priveľmi skoré alebo neskoré postreky sú už neúčinné. V štádiu nalievania sa púčikov, ešte pred objavením sa zelených listových vrcholov, sa vykonáva prvý postrek proti kučeravosti. V prípade daždivého počasia sa postrek opakuje každých 7 až 10 dní do začiatku kvitnutia. Minimálna teplota v čase aplikácie by mala byť 7 °C. Po vypučaní nepoužívajme meďnaté prípravky – môžu pôsobiť fytotoxicky!
V závere tohto príspevku sme priložili účinné produkty proti kučeravosti broskýň a nektariniek a postup aplikácie.
.
Predstavme si kučeravosť broskýň
.
V knihe Ochrana ovocných rastlín proti chorobám (Plat4M Books, máj 2019) od autorskej dvojice Ľudovít Cagáň a Sylvia Matušíková sa o tejto chorobe píše takto:
Kučeravosť broskyne – Taphrina deformans
Český názov: Kadeřavost broskvoně
Oddelenie: Ascomycota
Čeľaď: Taphrinaceae
Huba napáda listy, výhonky a plody. Prvé príznaky sa objavujú skoro na jar, viditeľné sú do mesiaca po odkvitnutí. Taphrina deformans vyvoláva rýchle, nadmerné množenie a zväčšovanie sa buniek. Infikované listy broskýň a nektáriniek sú zhrubnuté, skučeravené, zvrásnené a majú veľké vypuklé pľuzgiere, ktoré sú najskôr svetlozelenej, žltej a nakoniec ružovej až červenej farby. S postupom ochorenia listy nadobúdajú sivé sfarbenie a vyzerajú ako zaprášené, čo je spôsobené vrstvou askospór patogéna na povrchu listu. Krátko potom listy hnednú a opadávajú.
Opadnuté listy sú nahradzovane novými, čo strom vyčerpáva a môže spôsobiť významné zníženie úrody, čo je hlavný dôvod škodlivosti ochorenia. Infikované konáriky sú zhrubnuté a zakrpatené, listy na vrchole odumierajú. Napadnuté kvety opadávajú. Huba niekedy infikuje aj výhonky marhúľ, ktoré sú nápadne červené. Veľké množstvo mladých infikovaných plodov opadne. Tie, ktoré zostanú, môžu byť pri stonke zahnuté a vyzerajú ako malá tekvička. Na väčších plodoch sa tvoria červenkasté až purpurové bradavičnaté výrastky.
Spóry patogénu sú zmývané vodou alebo odvievané vetrom na púčiky a konáriky broskýň. Tam zostávajú počas leta a nasledujúcej zimy ukryté za šupinkami alebo v puklinách kôry. Spóry klíčia v období častých zrážok počas otvárania sa púčikov. Voči patogénu sú vnímavé iba mladé pletivá, takže ak nie sú listy infikované pri pučaní, potom je poškodenie kučeravosťou v danom roku malé. Askospóry sú však počas chladného vlhkého počasia schopné vytvoriť sekundárne spóry, nazývané blastospóry. Sú to konídiá, ktoré sa vytvorili z askospóryy pučaním, podobne, ako sa množia kvasinky. Z takto vytvoreného konídia môžu pučaním vzniknúť ďalšie konídiá. Oba typy spór môžu zostať neaktívne niekoľko rokov, až kým nenastanú podmienky, vhodne pre rozvoj infekcie. To vysvetľuje, prečo sa môže kučeravosť vyskytnúť aj vtedy, ak sa ochorenie v predchádzajúcom roku neprejavilo.
Ochrana musí byť zameraná na prevenciu, pretože ak sa ochorenie prejaví, chemická ochrana už nie je účinná. Vhodné je odstraňovanie napadnutých listov. Nevyhnutná je však aplikácia fungicídov. Vykonáva sa v období tesne pred pučaním, čo je približne od polovice marca do prvej tretiny apríla. Postreky sa robia najneskôr do štádia nalievania sa púčikov ešte pred rozkvitnutím, najmä za chladného a daždivého počasia. Druhým vhodným termínom aplikácie fungicídov je na jeseň, po opadnutí listov. Autorizované sú prípravky sírnaté a meďnaté a tiež organické prípravky. V praxi sa často používa kombinácia – jesenné aj jarné ošetrenie.
Viac o škodcoch a chorobách sa dočítate TU.
MÁTE ČERVIVÉ ČEREŠNE?
Kliknite na obrázky a nájdete odpoveď ako sa zbaviť červíkov v chutných čerešniach!
.
Profesor Ivan Hričovský hovorí o dôvodoch použitia meďnatého postreku na ochranu broskýň proti kučeravosti lístkov broskýň. Vysvetľuje kedy a ako robíme tento postrek, prečo nie je škodlivý, kedy sa môže robiť dokonca ešte aj v decembri.
Na otázku Jána Škorňu odpovedá, či musíme postrek opakovať každý rok. Popri tom odporúča aj typ podpníka, ktorý by dve najkvalitnejšie odrody broskýň mali mať. Odpovede nájdete vo videu s profesorom Ivanom Hričovským. Kde toto video vzniklo? Video Kučeravitosť lístkov broskýn vzniklo 23. novembra 2018 pri natáčaní nových príspevkov do decembrových a januárových relácií Farmárskej revue v Ivanke pri Dunaji.
.
.
Biologická ochrana broskýň proti kučeravosti
V rámci biologickej ochrany ovocných rastlín sú účinnými látkami produkty spoločnosti BioTomal. Na ochranu pred kučeravosťou broskýň ponúkajú tieto biologické ochranné produkty. Objednať si ich môžete aj tu po kliknutí na obrázky týchto výrobkov.
Každý, kto pestuje broskyne a nektárinky by mal v tomto čase myslieť na to, ako zvládnuť jedno z ich najzávažnejších ochorení a to kučeravosť listov broskýň (Taphrina deformans).
Priemerná teplota vzduchu na úrovni 4 až 8 ℃ a daždivý ráz počasia sú optimálnymi podmienkami pre rozvoj a šírenie ochorenia. Vzhľadom na doterajší priebeh počasia a strednodobú predpoveď môžeme tento rok očakávať silný tlak kučeravosti.
Deformované a do červena sfarbené listy, ktoré sú nám dobre známe ako príznaky ochorenia sa objavia po približne 7 až 14 dňoch po infekcii. Ak však chceme zabrániť napadnutiu, nemôžeme čakať na prvé príznaky, musíme zasiahnuť preventívne. Tam, kde sa v posledných rokoch vyskytli problémy s kučeravosťou, odporúčame rozhodne postrekovať!
Termín tzn. jarného umývacieho postreku (BorOil 20 ml/10 l vody + meďnatý prípravok) je už vo väčšine oblastí vhodných na pestovanie broskýň a nektáriniek za nami. Spomínanú kombináciu odporúčame aplikovať v oblastiach, kde sú broskyne a nektárinky ešte stále vo fáze nalievania púčikov, avšak najneskôr pred ich otvorením resp. vypučaním. Po vypučaní broskýň a nektáriniek už neodporúčame aplikáciu meďnatých prípravkov z dôvodu možnej fytotoxicity.
Keďže predpokladáme, že v tomto období sú už na väčšine územia broskyne a nektárinky vypučané, odporúčame na ich ošetrenie použiť prípravok Folicit v dávke 50 až 100 ml / 10 l vody podľa aktuálneho tlaku ochorenia v konkrétnej lokalite. Aplikáciu odporúčame v prípade potreby opakovať v 5- až 7-dňových intervaloch až do začiatku kvitnutia.
Ak pretrvávajú podmienky vhodné pre šírenie ochorenia odporúčame počas kvitnutia a všade tam, kde už teraz broskyne a nektárinky kvitnú, aplikovať prípravok Chitopron 5% v dávke 30 až 50 ml / 10 l vody. Po odkvitnutí odporúčame v prípade potreby pokračovať v ošetrovaní prípravkom Folicit, až kým priemerná teplota vzduchu nedosiahne úroveň aspoň 15 až 20 °C.
Pri všetkých ošetreniach proti kučeravosti odporúčame použiť dostatočné množstvo vody pod zodpovedajúcim tlakom, aby sa dosiahlo dostatočné pokrytie všetkých ošetrovaných častí rastlín postrekovou kvapalinou.
.
CUPROTONIC - 0,5 l alebo 1,0 l / bal - Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve. CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie.Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
Proti: obmedzuje výskyt hubových, bakteriálnych a vírusových chorôb.
Pôsobenie: CuproTonic je roztok hnojiva na báze medi a zinku, ktorý v ošetrených rastlinách optimalizuje výživu rastlín meďou a zinkom. Hnojivo posilňuje odolnosť rastlín (imunitný systém) proti infekčnému tlaku z vírusov, baktérií a húb. Hnojivo je vhodné na použitie v ekologickom poľnohospodárstve. CuproTonic umocňuje účinok fungicídov a tým znižuje ich dávkovanie. Vodorozpustná meď a zinok sú vo forme glukonátov, ktoré sú v hnojive veľmi rýchlo absorbované a asimilované pletivami a koreňmi rastlín, čoho dôsledkom sú silnejšie a zdravšie rastliny.
Aplikácia: Najlepšie výsledky sa získajú ak sa dodrží doporučená dávka a aplikácia sa uskutoční na obe strany listu. Pred samotnou aplikáciou overte reakciu rastlín na malej vzorke. Aplikácia hnojiva na list by nemala byť použitá, ak sú rastliny v plnom kvete. Aplikačnú dávku hnojiva rozmiešajte v malom množstve vody a vlejte do postrekovača naplneného vodou do ½ objemu. Rozmiešajte a doplňte na požadovaný objem postrekovej kvapaliny, ktorá sa premiešava počas aplikácie.
FOLICIT - 1 kg / bal - Prípravok s fungicídnym účinkom. Kontaktná zložka znemožňuje ďalší vývoj húb, systematicky posilňuje membrány buniek a naštartuje prirodzený obranný mechanizmus rastlín.
Proti: múčnatka, kučeravitosť
Pôsobenie: Folicit je prírodný produkt s obsahom účinných látok ako je sójový lecitín a slnečnicový olej, ktoré aktivujú fyziologické funkcie rastlín a tým stimulujú produkciu phytoalexínov. Okrem toho Folicit vytvára nepriaznivé prostredie pre rast húb a plesní (ako sú napríklad: Podosphaera leucotricha, Taphrina deformans, Microsphaera glrossulariae, Podosphaera xhantii, Erysiphe polyphaga, Phytophthora infestancs, Oidium neolycopersici, Alternaria cichorii, Plasmopara viticola a Erysiphe necator). Produkt obsahuje špeciálny sójový lecitín s vysokým obsahom prírodných fosfoglyceridov, čím plodinám napomáha vyvinúť odolnosť voči nepriaznivým účinkom spojených s napadnutia hubami ako je múčnatka. Zmierňuje účinky bunkovej nekrózy listovej čepele, ktoré je spôsobené šírením hubových vláken (hýf) v rastlinných bunkách. Po aplikácii Folicitu sa vytvorí ochranná vrstva, ktorá posilní bunkovú stenu rastlín a následne aktivuje obranný systém rastlín.
Aplikácia: Aplikácia sa vykonáva postrekom. Postrekovať pri teplotách minimálne 15 °C.
IMUNOFOL 1,0 l |
Objednajte kliknutím na produkt |
Roztok hnojiva, ktorý obmedzuje výskyt bakteriálnych, vírusových a hubových chorôb. |
.
IMUNOFOL - 0,5 l alebo 1,0 l / bal - Imunofol je roztok hnojiva, ktorý optimalizuje výživu rastlín zinkom.
Proti: Obmedzuje výskyt bakteriálnych, vírusových a hubových chorôb.
Pôsobenie: Imunofol je roztok hnojiva, ktorý optimalizuje výživu rastlín zinkom. Vodorozpustný zinok je vo forme chelátu s kyselinou octovou, chitosanom a aminokyselinami. Tento rozpustný chelát je veľmi dobre absorbovaný a asimilovaný pletivami a koreňmi rastlín. Imunofol zvyšuje výnos, rast i odolnosť ošetrených rastlín a má tiež pozitívny vplyv na symbiotické mykorízy. Hnojivo vplýva aj na množstvo niektorých enzýmov, ktoré výrazne posilňujú imunitu rastlín proti patogénom a taktiež zlepšujú lignifikáciu bunkových stien, čo rastlinám pomáha pri vyrovnávaní sa z enviromentálneho stresu - napríklad sucha.
Aplikácia: Pred použitím hnojivo vždy pretrepte. Najlepšie výsledky sa získajú ak sa dodrží doporučená dávka a aplikácia sa uskutoční na obe strany listu. Pred samotnou aplikáciou overte reakciu rastlín na malej vzorke. Aplikácia hnojiva na list by nemala byť použitá, ak sú rastliny v plnom kvete. Aplikačnú dávku hnojiva rozmiešajte v malom množstve vody a vlejte do postrekovača naplneného vodou do ½ objemu. Rozmiešajte a doplňte na požadovaný objem postrekovej kvapaliny, ktorá sa premiešava počas aplikácie.
Aké sú ďalšie najznámejšie choroby broskýň?
.
Šarka - z viróz sa na broskyniach vyskytuje šarka, opísaná v knihe Ochrana ovocných rastlín proti chorobám pri chorobách slivky domácej. Pri broskyniach spôsobuje zníženie množstva a kvality úrody, zhoršenie rastu a kratšiu životnosť napadnutých stromov. Počas kvitnutia sa šarka broskýň prejavuje nápadnými farebnými zmenami korunných lupienkov, na ktorých sa vyskytujú biele a rôzne sýto ružové prúžky a čiarky. Na listoch sa vyskytujú chlorotické oblasti, podobne ako na slivkách. Plody môžu byť horšie vyfarbené a nektárinky môžu byť silno zdeformované, s hrboľatým povrchom. Časté je predčasné opadávanie plodov, ktoré v období pred zberom môžu rýchlo nadobúdať mäkkú konzistenciu ešte na stromoch a zhoršuje sa ich skladovateľnosť. Preto je často nutný skorší zber, keď ešte plody nie sú dokonale zrelé.
Bakteriózy - z bakterióz postihuje broskyne Pseudomonas syringae, ktorá vyvoláva bakteriálne odumieranie. Ochorenie je opísané v knihe Ochrana ovocných rastlín proti chorobám pri chorobách čerešne. Napadnuté stromy intenzívne vylučujú miazgu, dochádza k odumieraniu púčikov, kvetov, listov a výhonkov.
Kučeravosť - pri broskyniach sa takmer každoročne vyskytuje kučeravosť, ktorú vyvoláva huba Taphrina deformans.
Monilióza - podobne ako ostatné kôstkoviny, aj broskyne postihuje monilióza (Monilinia laxa), ktorá môže spôsobiť veľké škody nielen na plodoch, ale vyvoláva aj odumieranie výhonkov. Ochorenie výrazne prispieva ku krátkej životnosti broskyňových stromov. Ochrana proti ochoreniu je opísaná v knihe Ochrana ovocných rastlín proti chorobám pri chorobách čerešne a višne.
Múčnatka - v obdobiach s nižšími úhrnmi zrážok, ale vysokou vlhkosťou vzduchu sa môže objaviť múčnatka broskyne. Spôsobuje ju Podosphaera pannosa. Pri silnej infekcii môže dochádzať k praskaniu plodov a ich úplnému znehodnoteniu.
Chrastavitosť - symptómy sa prejavujú najmä na plodoch, ale infikované môžu byť aj listy, konáriky a letorasty. Na plodoch sa 6 až 7 týždňov po opade korunných lístkov tvoria najskôr malé zelenkasté škvrny, ktoré sa zväčšujú a postupne nadobúdajú tmavé až čierne sfarbenie. Vznikajú najmä v okolí stopky, kde býva povrch plodu najviac ovlhčený, ale môžu sa však vyskytnúť kdekoľvek na plode. Škvrny splývajú, môžu byť mierne vystúpené a dosiahnuť priemer až 10 mm. Neovplyvňujú však väčšinou významnejšie kvalitu ovocia, iba jeho estetickú stránku. Len pri silnom napadnutí môže pokožka v mieste škvŕn praskať a prasknuté plody môžu byť infikované ďalšími patogénmi.
Na snímkach hore je monilióza (vľavo) a kučeravosť broskýň (vpravo) a dole je bakteriálne odumieranie - poškodenie plodov broskyne (vľavo) a chrastavistosť broskýň (vpravo).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Akú marhuľu do našej záhrady?
Prirodzené cesty detoxikácie organizmu
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Chcete mať lepšie úrody v záhrade?
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Plánujete vysadiť maliny?