Tehotenstvo nie je záležitosťou len ženy. Hoci kedysi sa mužovi pripisovala len rola oplodnenia a ostatné už bolo akože na žene, dnes je jasné, že na vývoj dieťaťa má vplyv strava i psychická pohoda budúceho otca. Ako by sa mal stravovať budúci otec? Radí Profesorka Katarína Horáková:
Jedlá zvyšujúce plodnosť
Plodnosť zvýšia špeciálne jedlá obsahujúce potrebné živiny, najmä zinok a selén, vitamíny B6, B12, C, E a omega-3 mastné kyseliny. Všetkého treba viac, ako je denná odporúčaná dávka. Z osobných skúseností odporúčam tieto živiny užívať tiež vo forme výživových doplnkov, pretože ich zvyčajne neprijímame dosť len stravou. Dobré skúsenosti s podporou plodnosti a počatia mám aj so súčasným užívaním kombinácie zinok, selén, vitamín E alebo aj so súčasným užívaním zelenej riasy chlorelly a mladého jačmeňa, ktoré dodávajú potrebné živiny.
Nezabúdajte na zinok
Zinok je veľmi dôležitý pre plodnosť, zabezpečuje výrobu kvalitného semena a môže znížiť riziko potratu. Dobrými zdrojmi sú: ryby, ustrice, krabie mäso, kešu oriešky, tekvicové jadierka, špaldové pšeničné otruby a klíčky, väčšina húb, fazuľa, hrach, šošovica, kakao.
Tip na stravu: krab, citrón, chilli a špagety. Denná potreba pre obe pohlavia je 30 mg.
Selén – účinný antioxidant
Zvyšuje mužskú plodnosť a zabráni poškodeniu chromozómov, čo môže spôsobiť potrat. Dobrými zdrojmi sú para orechy, homár, tuniak, sleď, krab, langusta, bravčové, hovädzie, teľacie (obličky, srdce, pečeň), obilniny – špalda, celozrnné výrobky, ovsené vločky, kukurica, ryža natural, vaječný žĺtok, huby, cibuľa, cesnak, brokolica.
Tip na olovrant: hrsť para orechov alebo varená kukurica. Denná potreba pre obe pohlavia je 100 mikrogramov.
Vitamíny skupiny B
Vitamín B6 pomáha udržiavať rovnováhu hormónov. Dobrými zdrojmi sú: pečeň, ryby, sója, pšeničné klíčky, banán, špenát, avokádo, celozrnné obilie, hydina.
Tip na stravu: tuniakový šalát so žeruchou alebo celozrnný chlieb s avokádovou nátierkou a paprika. Denná potreba pre obe pohlavia je 50 mg.
Vitamín B12 je potrebný pre delenie buniek, podporuje zvýšenie počtu spermií. Dobrými zdrojmi sú mušle, sardinky, jahňacie, vaječný žĺtok, syr čedar, kvasená kapusta, fermentované mliečne výrobky.
Tip na stravu: jahňacie kotlety so šalátom. Denná potreba pre obe pohlavia je 50 mg.
C, E a omega-3 mastné kyseliny
Vitamín C zvyšuje počet spermií, zabráni zlepovaniu a tvorbe abnormálnych spermií, zlepšuje ich pohyblivosť. Dobrými zdrojmi sú citrusové ovocie, čierne ríbezle, jahody, kivi, zeleninová paprika, paradajky, brokolica, kapusta, šípky.
Tip na stravu: veľký šalát s paprikou, cherry paradajkami, avokádom, žeruchou a strúhanou mrkvou. Čerstvá šťava z dvoch pomarančov a mrkvy, citrónu a trochu zázvoru. Denná požiadavka pre obe pohlavia je 1 000 mg.
Vitamín E zvyšuje pohyblivosť spermií, ich schopnosť preniknúť do vajíčka a redukuje pokles ovulácie zapríčinený vekom. Dobrými zdrojmi sú: slnečnicový olej, slnečnicové semienka, lieskové oriešky, mandle, avokádo, obilné klíčky, špenát, maslo, vaječný žĺtok, mlieko.
Tip na olovrant: mandľové alebo lieskové maslo na celozrnný toast. Denná požiadavka pre obe pohlavia je 270 mg.
Omega-3 mastné kyseliny zabraňujú slabému pohybu spermií, ich nízkemu počtu alebo tvorbe abnormálnych spermií. Preukázalo sa, že tiež znižujú tvorbu maternicových myómov a endometriózu. Dobrými zdrojmi sú: sardinky, losos, kôrovce, ľanový olej, orechy a semená.
Tip na stravu: grilované sardinky alebo losos so šalátom. Denná požiadavka pre oboch je tučné ryby raz-dvakrát týždenne, denne za hrsť orechov a lyžicu čerstvo zomletého ľanového semena. Denná požiadavka pre obe pohlavia je minimálne 300 mg.
Poznámka: Ak nie ste schopní získať dostatočné množstvo potrebných živín zo stravy, je potrebné dopĺňať ich užívaním príslušných výživových doplnkov.
Pycnogenol zlepšuje plodnosť
Tento zvláštne pomenovaný výživový doplnok je komplex vo vode rozpustných vysoko biologicky dostupných antioxidačných živín, získaných z kôry špeciálneho druhu pobrežnej borovice nájdenej v juhozápadnom Francúzsku. Obsahuje množstvo užitočných zlúčenín, takzvané bioflavonoidy. Sú to látky nachádzajúce sa výlučne v rastlinách (v ovocí, zelenine, orechoch, v obilninách, kakau a v nápojoch ako sú káva a víno). Dôvod na doplňovanie výživy Pycnogenolom nie je len obohatiť nedostatočné stravovanie. Pycnogenol posilňuje našu antioxidačnú obrannú schopnosť a má mnoho zdraviu prospešných účinkov, ktoré nie sú dosiahnuteľné životosprávou samou o sebe.