Štefánia Franklová z okolia Bratislavy sa pýta profesora Ivana Hričovského: - Kúpili sme si pozemok mimo Bratislavy smerom na Dunajskú Stredu, krásne slnečné miesto. Chceme si tam vysadiť ovocné stromky a drobné ovocie, no pri marhuliach sa nevieme rozhodnúť. Čo by ste nám odporúčali?
Odporúča
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
.
.
ÚSPECH MAJÚ NOVÉ ODRODY
Marhule sú dodnes jedny z najobľúbenejších ovocných stromov u nás. Dokonca ich počet v záhradách každý rok rastie. Úspech majú najmä nové odrody – rozhoduje veľkosť plodov a plody s červeným líčkom. Prím má stolové ovocie na priamy konzum, odrody na spracovanie sú už menej v móde. Pri výbere odporúčam naštudovať si odbornú literatúru alebo erudované webové stránky a nákup stromkov urobiť jedine v uznávaných škôlkach.
Z POHĽADU ZBEROVEJ PERIÓDY
Teraz si predstavíme jednotlivé odrody z pohľadu zberovej periódy.
Pri skorých odrodách, ktoré dozrievajú od polovice júna, odporúčam Aurora, Barbora, Karola, Orangered, Pinkcot, Sylvercot či Vesna.
Medzi stredne skoré - dozrievajú od polovice júla - patria Harcot, Kioto, Hargrand či Leskora alebo Velharta.
K neskorým odrodám zahŕňame Bergeron, Harogem či Harlayne. Dozrievajú už v čase, keď zbierame broskyne, nektarinky a slivky.
Je aj niekoľko odrôd, ktoré sú veľmi moderné, no u nás ich nájdete iba zriedka: Tsunami, Spring Blush či Big Red.
MÔŽE POMÔCŤ REZ?
Valéria Koszurová, Trnava položila profesorovi Ivanovi Hričovskému otázku súvisiacu s rezom marhúľ: - Máme štvorročnú marhuľu, ktorá mala minulý rok iba šesť kusov plodov. V predchádzajúcich rokoch sa na nej neurodilo dokonca nič. Kúpili sme ju v kontajneri v záhradníctve. Marhuľa je veľmi hustá a bohato rozkonárená. Pomohol by jej nejaký rez, aby lepšie rodila?
REZ ROBTE PO ZBERE ÚRODY
- Rez jej určite pomôže, - odpovedá profesor Ivan Hričovský, - robte ho po zbere úrody v auguste. Vysaďte si k nej ešte niektorú ďalšiu odrodu marhule. Odporučil by som odrodu Veharda, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči šarke sliviek, a bude aj vhodným opeľovačom marhule, čo máte vysadenú z kontajnera.
DÔLEŽITÝ REZ PRE MARHULE
Technika Šittovho rezu je veľmi jednoduchá. Návod, ako tento rez robíme, môžete vidieť na priloženom videu od Ivana Hričovského. Silno rastúce jednoročné výhony jednoducho skrátime o 1/2 až 2/3 ich dĺžky. Marhuľa kvitne a prináša úrodu výhradne na výhonoch alebo tŕňoch jednoročného dreva, ktoré vyrastá v celom priestore koruny. Rez sa odporúča robiť zásadne v období vegetácie, keď sa rany najlepšie hoja a výskyt nebezpečných patogénov je na nízkej úrovni. Šittov rez robíme s cieľom zvýšenia odolnosti kvetných púčikov proti zimným mrazom. V našich pôdno-klimatických podmienkach sa robí v závislosti od oblasti pestovania marhúľ, od konca mája do polovice júna, najneskoršie do 20. júna.
AKÉ OVOCNÉ STROMKY NA DRÔTENKE?
Michal Kocán z Rače sa profesora Hričovského opýtal: - Mám záhrady na kopcoch Rače, je to 120 broskýň odrody Redhaven a Sunhaven. Stromky sú staršie, pomaly odchádzajú. Chcel by som dosádiť a omladiť môj sad, ale vysádzať systémom vodorovného vedenia na drôtenke. Nemám však záujem o hrušky a jablone. Aké iné druhy ovocných stromkov na drôtenke by som mohol ešte vysadiť?
PALMETOVITÉ VEDENIE
Drôtenku môžete využiť pri slivkách a ringlotách, avšak nie na podpníku mirobalan, ale na slaborastúcom St. Julien. Ak by ste chceli čerešne, sú dnes podpníky GiSelA 5, skracujú vzrast až o 60 percent a sú ideálne na palmetovité vedenie. Palmetovito môžete viesť aj marhuľu, a aj marhuľa by mala byť na podpníku St. Julien. Do úvahy prichádzajú aj višne na podpníku mahalebka.
KEDY VYSÁDZAŤ MARHULE?
- Vysádzajú sa na jar, - hovorí Ivan Hričovský, - ale odporúčal by som vám, aby ste počas teplejších zimných dní, keď nemrzne, vykopali už jamy pre tieto plánované stromky v rozmere 60x60x60 centimetrov. Bude to mať pre vysádzané stromky doslova cenu zlata.
POZNÁTE NEJAKÚ ODRODU REZISTENTNÚ VOČI ŠÁRKE?
- Pán Hričovský, - oslovila profesora svojou otázkou Petra Koščová, - mala by som otázočku ohľadom odrôd marhúľ. Je nejaká odroda rezistentná voči šárke? Mali sme v záhrade dva stromy marhúľ odrody Veľkopavlovická a Maďarská, obe sme museli zlikvidovať, boli napadnuté šárkou. Je nejaká šanca zasadiť nejakú odolnú odrodu?
IDEÁLNA JE VEHARDA
- Máme známu odrodu Veharda vyšľachtenú v bývalej výskumnej šľachtiteľskej stanicI vo Veselom pri Piešťanoch, ktorú zaregistrovali v roku 1991, - vysvetľuje profesor Ivan Hričovský. - Vyznačuje sa ozaj veľmi vysokou odolnosťou voči šárke sliviek. Tú vám odporúčam. Zaujímavosťou je, že táto marhuľa kvitne o týždeň neskôr ako väčšina ďalších odrôd. Plody dozrievajú koncom júla.
AKO OMLADIŤ MARHUĽU?
- Dcéra má v záhrade, ktorú pred tromi rokmi spolu s jej manželom prevzali po jeho starých rodičoch, - pýta sa čitateľka facebookového profilu Ivana Hričovského Rady do záhrady, - jeden úžasný strom - 40-ročnú krásnu marhuľu. Tento rok slabšie zarodila, má viacero konárov, ktoré sú vyschnuté. Spolu sa deti rozhodli, že ju dajú von. Je mi to ľuto a chcela by som marhuľu zachrániť.
HLBŠÍ LETNÝ REZ
- Poproste mladých, - odpovedá I. Hričovský, - aby strom nezlikvidovali. Bude treba urobiť hlbší letný rez, aby mala mladé prírastky. Marhuľa totiž rodí na jednoročnom dreve. Keď nemá tento ovocný strom prírastky, úroda sa výrazne znižuje. A uvidíte, že sa v priebehu dvoch rokov ešte viac omladí. Je to perspektívne a má to teda zmysel, pretože táto marhuľa sa môže dožiť ešte ďalších 20 rokov.
MYKORHÍZNE HUBY
Odborníkmi odporúčané sú pri výsadbe marhúľ aj mykorhízne huby Symbivit. Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s týmito mykorhíznymi hubami? Stačí ich totiž uplatniť len jedenkrát pri pri výsadbe rastlín, dokážu zvýšiť úrodnosť, vinič a iné ovocné rastliny majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov. A stávajú sa napríklad kvety a okrasné rastliny a dreviny krajšie a pestrejšie. Pozrite si video s odporúčaním profesora Ivana Hričovského Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
MYKORHÍZNE HUBY UŽ PRE VYSADENÉ RASTLINY
Áno, mykorhízne huby dokážeme pridávať aj už vysadeným mladším či starším rastlinám. Tieto huby ohromne posilnia koreňovú sústavu stromu, kríku, kvetu či zeleniny alebo okrasnej rastliny. Pomáhajú, aby sa koreňová sústava rozrástla, tým sú rastliny schopné z pôdy získavať viac vlahy a výživových látok.
AKO ICH APLIKUJEME K UŽ VYSADENÝM RASTLINÁM?
Jednoducho okolo rastliny urobíme niekoľko dier (varechou, tenkou paličkou alebo aj kovovým roxorom) a do nich nasypeme mykorhízne huby. Ich účinok zaregistrujeme čoskoro.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLO ÚSPEŠNOSTI
Základné pravidlo, aby boli mykorhízne huby účinné, je, že sa musia dostať ku koreňom rastliny, stromku či sadenice. Na čo treba dbať pri výsadbe? Čo urobíme s koreňmi? Ako aplikujeme mykorhízne huby? Koľko ho potrebujeme? Čo urobia mykorhízne huby s koreňovým systémom? Ako prebieha samostatné zasýpanie vysadeného koreňa? Odpovede nájdete vo videu s profesorom Ivanom Hričovským (aplikovanie mykorhíznych húb viniču, okrasným drevinám a iným rastlinám je rovnaké ako k jabloni). A na záver je ešte jedna podmienka: o tej nám viac povedia profesor Ivan Hričovský a zástupkyňa spoločnosti Symbiom Alena Klíčová v tomto videu - Výsadba jablone Rubinola.
.
NAJPREDÁVANEJŠIE MYKORHÍZNE HUBY
kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku
.
LIEČIVÉ ÚČINKY MARHÚĽ
Marhule majú mnoho liečivých účinkov na náš organizmus.
Chránia zrak - marhule, bohaté na beta-karotén, prispievajú ku zdraviu sliznice a zraku, a tiež odďaľujú poškodenie zraku v starobe.
Brzdia proces starnutia - obsahujú kyselinu listovú, pantoténovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy starnutia a uľahčujú regeneráciu buniek.
Regulujú krvný tlak - urýchľujú tvorbu buniek, pomáhajú regulovať krvný tlak, majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny a sú výborným zdrojom železa.
Posilňujú kosti - toto žlté, šťavnaté ovocie je bohaté na vitamíny A a C, a jeho obsah fosforu a draslíka je veľmi vysoký, je tiež výborným zdrojom vápnika. Konzumácia marhúľ má veľmi dobrý vplyv na zdravie kostí, po pomliaždeninách môže prispieť k regenerácii a spomaľuje osteoporózu v starobe.
Podporujú trávenie a detoxikujú - marhule podporujú trávenie, majú mierne laxatívne účinky, preto môže byť toto sladké ovocie výbornou voľbou aj pri zápche. Okrem toho podporujú vylúčenie nahromadených toxických látok z organizmu, majú močopudné účinky a podporujú detoxikačné procesy pečene.
Odstraňujú únavu a zlepšujú náladu - zlepšujú náladu a odstraňujú únavu a poruchy sústredenia.
Podporujú tvorbu krvi - pravidelná konzumácia tohto žltého ovocia má priaznivý vplyv na krvotvorbu: môže pomôcť pri ťažšom zrážaní krvi a hemofílii. Marhule pomáhajú normalizovať krvotvorbu, čím prispievajú ku zdraviu celého organizmu.
Podpora imunity - podporujú imunitný systém buniek a chránia ich pred vplyvom voľných radikálov, majú aj priaznivý vplyv na sliznicu pľúc silných fajčiarov.
Nasýtia a podporujú chudnutie - marhule sú z 85% tvorené vodou, ich obsah tuku je výnimočne nízky, preto okrem toho, že vynikajúco detoxikujú, môžu pomôcť aj počas diéty. Ak máte chuť na niečo sladké, smelo si dajte marhule, pretože vás nielen rýchlo zasýtia, ich sladká chuť nahradí nezdravé sladkosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Osudná chyba
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
.
:
?