Je lepšie rezať ovocné stromy na jeseň či na jar? Stačí rezať raz do roka alebo je potrebný viacnásobný rez? A treba vôbec rezať?
Na otázku, kedy rezať ovocné stromy a kry, neexistuje univerzálna odpoveď. Každý druh či odroda má svoje nároky, rozdiely sú tiež pri v pestovateľských oblastiach či pri odlišných pestovateľských tvaroch a podpníkoch. Rovnako i každý pestovateľ si nachádza svoj vlastný termín, ktorý si modifi kuje s ohľadom na svoje individuálne podmienky. Existujú však určité zásady, ktoré platia všeobecne a je dobré sa ich držať.
Článok sme prebrali z časopisu Doma v záhrade
Autor článku: Marián Komžík
Jablone a hrušky
V prípade jabloní a hrušiek je nosným termínom rezu predjarie. Je to termín, keď sa v záhrade končí zima a čoskoro možno očakávať pučanie. Doplnkovým termínom rezu jadrovín je letný rez, resp. rez v priebehu vegetácie. Tým priebežne odstraňujeme všetky nežiaduce výhony, ktoré by v korune zbytočne odčerpávali vodu a živiny na úkor perspektívnych výhonov. Skorým letným rezom zas napríklad skracujeme zaštipovaním mladé výhony odrôd rodiacich na dlhom dreve, čím ich prinútime rozkonáriť sa. Vďaka tomu udržujeme kompaktnejšiu korunu a môžeme primať tieto odrody nasadzovať vyššiu úrodu.
Kedy rezať kôstkoviny
V prípade kôstkovín nastal v ostatných rokoch v termíne nosného rezu zásadný posun. Predjarný termín, ktorý bol pri nich dlhé roky považovaný za nosný, sa dnes používa iba doplnkovo a hlavným termínom rezu je letný rez. Ten vykonávame tesne po zbere plodov. Odstránime vyrodené výhony, čím odľahčíme a presvetlíme korunu a tým napomôžeme lepšiemu vyzretiu ponechaných výhonov pred zimou. Jarný doplnkový rez vykonávame tesne pred nalievaním pukov, keď už nehrozí riziko namrznutia vplyvom neskorých jarných mrazov.
Pozrite si videá - stojí to za to
Pozrite si priložené videá, kde profesor Ivan Hričovský podrobne vysvetľuje postupy pri reze ovocných stromkov a kríkov - predovšetkým jadrovín. Mnohí, ktorí aj režu či tvarujú na jar stromky, sa čudujú, že nemajú žiadnu úrodu. Neuvedomujú si pritom, že jablone a hrušky rodia na dvojročnom dreve. Ak odstránia jednoročné letorasty, ďalší rok nemôžu mať úrodu. Aj na týchto videách pán profesor Ivan Hričovský vysvetľuje, ako sa ideálne reže, tvaruje jabloň či hruška, čo možno rezať, ako sa robí výchovný rez. Obe videá vám pomôžu zvýšiť vašu úrodu, preriediť a tvarovať stromky či kríky.
Doplnkové letné rezy
Kôstkoviny sú intenzívne rastúce, čo vedie k potrebe doplnkových rezov. V prípade marhúľ je to klasický júnový Šittov rez, ktorým skracujeme jednoročné letorasty o 1/2 až 2/3. V prípade broskýň, ktoré vytvárajú v priebehu roka bezproblémovo aj sekundárne a dokonca aj terciálne výhony, vykonávame letné rezy dva- až trikrát počas vegetácie.
Drobné ovocie
Na stromoch a kroch drobného ovocia vykonávame rez zvyčajne v jarnom období. Sú pomerne skoro pučiace (najmä maliny a egreše), preto treba robiť pri nich rez hneď na začiatku jarného termínu. V opačnom prípade hrozí poškodenie mladých prebúdzajúcich sa výhonov pri reze. Doplnkovo môžeme pri nich vykonávať rez aj v priebehu roka a to najmä odstraňovaním poškodených, napadnutých či vyrodených výhonov. Rez remontantných odrôd malín môžeme vykonávať ešte v jesennom období a to kompletným zrezaním porastu od jeho bázy.
Orechoviny
V jarnom období režeme tiež liesky a mladé stromy gaštana. V prípade orecha sa najmä v staršej literatúre stretáme s februárovým i augustovým termínom. Optimálne je však orechy rezať v období, keď dosahuje dĺžka mladých letorastov v korune približne 7 až 10 cm, teda na prelome apríla a mája. Na rez v tomto období reagujú orechy veľmi dobrým zaceľovaním rán. To je jeden z hlavných aspektov, ktoré pri reze nemôžeme opomínať. V neposlednom rade treba zdôrazniť, že používame iba kvalitné náradie a obnovujeme na ňom ostrie, bez toho je docielenie presného rezu prakticky nemožné.
Mykorhízne huby
Chcete, aby vaše stromky a kríky zvýšili svoju úrodu? Pridajte im mykorhízne huby. Ktorý prípravok? Mal by to SYMBIVIT®. Ide o granulovaný prípravok, ktorý sa ľahko používa a vaše stromky i kríky z neho budú mocť čerpať to najlepšie pre ich krásu, rast a odolnosť. Mykorhízne huby obsiahnuté v Symbivite sa napoja na korene vašich rastlín a budú rásť, čerpať živiny z pôdy a podporovať rastlinu počas jej celého života. Pritom tento prípravok im stačí aplikovať iba jediný jeden raz. Buď to robíme pri výsadbe alebo urobíme zaostrenou palicou 5 až 10 dier okolo stromku či kríku a do vytvorených jám nasypeme mykorhízne huby.
Čo mykorhízne huby prinesú stromkom či kríkom?
- zlepšenie výživy, rastu a zdravotného stavu rastlín;
- lepšia tvorba kvetov a plodov, vačšia výnosnosť;
- výrazne znížená potreba zálievky a hnojenia;
- zvýšenie odolnosti rastlín voči stresu (sucho, presádzanie, a iné);
- vhodné aj pre rastliny pestované vo svahu (vlyv na spevnenie pôdy).
Po aplikácii SYMBIVITu®
Pre správne fungovanie prípravku je nevyhnutné, aby došlo k jeho priamemu kontaktu s koreňmi rastlín. Vyvarujte sa použitiu systemických fungicídov v priebehu prvých troch týždňov po aplikácií prípravku. Účinky prípravku SYMBIVIT môžu byť znížené nadmerným používaním chemických hnojív (nesmie dôjsť k predávkovaniu rastliny). Prípravok je možné pre optimálny výsledok kombinovať s prírodným hnojivom CONAVIT. Prípravok skladujte na chladnom a suchom mieste. Prípravok je použiteľný dva roky od dátumu výroby pri správnom uskladnení. Namáčacia zmes musí byť použitá v deň prípravy. Prípravok obsahuje prirodzene sa vyskytujúce huby, nie je toxický a ani inak škodlivý pre životné prostredie. Neobsahuje genetický upravené organizmy a nezanecháva toxické zvyšky v pôde.
Aké druhy mykorhíznych húb existujú?
Vo veľkej skratke môžeme povedať, že ide o priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Samozrejme, že tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším vysvetlením. Každý produkt vám ponúka podrobný popis doplnený videom o spôsobe implementácie mykorhíznych húb a konkrétnom použití. Hľadajte tu: Mykorhízne huby.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
.
.
MÔŽETE MAŤ ZÁUJEM AJ O TIETO ČLÁNKY
.
.
Bylinky, ktoré zbierame v marci a v apríli
.
.
Aké ovocné stromky na drôtenke?
.
.
.
.