Mrkva je jedným z najznámejších a najrozšírenejších druhov zeleniny. Je veľmi pohľadná a tiež veľmi zdravá. Typickú žiarivú farbu raného druhu – karotky – pozná snáď každý. Práve farba signalizuje zdravie, pretože je príznakom prítomnosti dôležitého antioxidantu betakaroténu, ktorý je v mrkve výrazne zastúpený. Čo všetko ešte mrkva obsahuje?
Vitamíny B, C, D, E a K, lecitín, vlákninu, ľahko stráviteľnú glukózu, sodík, vápnik, horčík, jód, draslík, fosfor, železo, meď, mangán a selén. Pokiaľ mrkvu konzumujete pravidelne, robíte pre seba dobrú vec, pretože:
1. Mrkva znižuje hladinu cholesterolu aj riziko vzniku ochorenia srdca
Výskumom bolo dokázané, že knzumácia karotky znižuje krvný chlesterol. U sledovaných osôb, ktoré pravidelne raňajkovali surovú karotku (200 gramov), došlo k zníženiu hodnôt až o 11 percent. No účinný je nielen žltý (oranžový) koreň mrkvy, ale aj jeho listy: pokiaľ trpíte vysokým krvným tlakom, umyte a osušte listy mrkvy a pripravte si z nich čaj, má totiž hypotenzívny účinok (znižuje krvný tlak).
Štúdie ukázali, že diéty s vysokým prísunom karotenoidov su spojené s nižším rizikom vzniku srdcovo-cievnych chorôb. Z karotenoidov mrkva neobsahuje len beta karotén, ale aj alfa karotén a luteín. Tie majú veľmi silný antioxidačný účinok a bránia poškodzovaniu buniek voľnými radikálmi.
2. Mrkva čistí črevá
Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny zohráva táto zelenina dôležitú úlohu aj pri detoxikácii nášho organizmu: zlepšuje trávenie, prečistí črevný trakt a pomáha vyplaviť nahromadené tekutiny z organizmu. Mrkva má priaznivé účinky aj na žalúdok, vďaka svojim alkalizačným vlastnostiam pomáha pri liečbe žalúdočných vredov.
Mrkva obsahuje pektín, ktorý slúži ako výživa pre prospešné baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve, čím podporuje zároveň aj udržiavanie rovnováhy črevnej flóry. Pektín vytvára na povrchu sliznice žalúdka tenký povlak, ktorý chráni pred dráždivými účinkami kyslých (kyselinových) jedál a nápojov, takže okrem liečby tráviacich porúch je možné mrkvu aplikovať aj v prípade iných ochorení, ako napr. reflux a žalúdočné vredy.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
3. Mrkva pre oči aj imunitu
V západných krajinách je mrkva známa ako "dobrá na oči", vďaka tomu že je bohatá na beta karotén, ktorý sa v pečeni premieňa na vitamín A. Vitamín A sa ďalej transformuje v sietnici na rhodopsín, fialový pigment potrebný pre nočné videnie. Beta karotén sa ukázal ako dobrý bojovník proti makulárnej degenerácii a senilným kataraktom. Výskum ukázal že ľudia, ktorí prijímali najviac karoténu, mali o 40% menšiu šancu makulárnej degenerácie oproti tým, čo beta karotén konzumovali len v malom množste. .
Obsah stopového prvku selénu ma veľký význam pre imunitu. Už ľudoví liečitelia kedysi odporúčali mrkvovú šťavu slabým deťom, ktoré boli často choré, nedojčeným deťom či rekonvalescentom. Posilnenie celkovej odolnosti bolo jedným z dôvodov prečo na mrkvu nedali dopustiť, hoci o seléne alebo vitamíne C nemali vtedy ani potuchy.
4. Mrkva podporí zdravie zubov a ďasien
Ako sme spomínali už vyššie, menovaná zelenina nepodporuje len funkciu zraku, ale aj vývoj a stav kostí či zubov. Zdravie ústnej dutiny pritom môžete podporiť priamo i chrumkaním čerstvej mrkvy. Tá je totiž tvrdá a v prípade, že sa s ňou z času na čas popasujete, posilníte vaše zuby i ďasná. Jej hryzením navyše odstránite zo zubov nánosy a zvyšky po jedle a prirodzene ich očistíte. Taktiež tým podporíte tvorbu slín, čo napomôže v ústach vyrovnať hladinu pH. Zaradením mrkvy do jedálnička teda môžete ľahko prispieť aj ku krásnemu úsmevu.
5. Mrkva chráni pečeň
Ochrana jedného z dôležitých orgánov, pečeni, nám stojí zato, aby sme svoj stravovací plán prehodnotili a zaradili sme mrkvu do jedálnička. Mrkva ju totiž detoxikuje tým, že zabezpečuje odstránenie zlej žlče z tela. Ak takéto problémy nemáme, mrkva zabraňuje hromadeniu tuku v pečeni, čim napomáha lepšiemu tráveniu a zabraňuje priberaniu a obezite.
6. Mrkva ako prevencia rakoviny
Viaceré štúdie preukázali, že konzumácia mrkvy zmenšuje pravdepodobnosť rakoviny pečene, rakoviny prsníka a rakoviny hrubého čreva. Podľa dostupnýhc informácií je za to zodpovedný falcarinol and falcarindiol, ktoré majú protirakovinové účinky. Falcarinol je prírodný pesticíd, ktorý chráni korene mrkvy pred hubovými ochoreniami. Mrkva je jediný známy zdroj tejto látky. Výskum ukázal źe myši, ktoré konzumovali mrkvu mali o 1/3 menšiu pravdepodobnosť ochorenia rakovinou.
.
7. Mrkva pomáha chudnúť
Vláknina v mrkve pomáha zrýchliť metabolizmus a zároveň dodáva pocit sýtosti. Okrem uvedených prospešných látok mrkva obsahuje bielkoviny a tuky a asi 6 percent sacharidov. Z deväťdesiatich percent ju tvorí voda. Je preto veľmi málo kalorická, v sto gramoch mrkvy dostávate len 125 kJ. Žartom sa hovorí, že kalorická hodnota mrkvy je záporná, pretože na jej strávenie vydá telo viac energie ako z nej získa. Niektoré diéty sú založené na mrkve, ako na hlavnej zložke. Najčastejšie ponúkajú mrkvovú polievku, mrkvový šalát a čerstvú mrkvovú šťavu. Za deň by mal človek pri takejto diéte skonzumovať asi 400 gramov mrkvy, či už čerstvej alebo tepelne spracovanej.
8. Mrkva sa postará o vašu pokožku
Chutná mrkva nakoniec blahodarne pôsobí aj na stav pokožky tela, a to vďaka obsahu všetkých vitamínov či minerálov. Na našu kožu pozitívne vplýva najmä spomínaný vitamín A, ale aj vitamín C, ktorý je dôležitý pri tvorbe kolagénu. Antioxidačné vlastnosti tejto koreňovej zeleniny napomáhajú spomaľovať starnutie buniek tela, a teda i našej pokožky. Ak túžite po žiarivej pokožke, ktorá je chránená pred slnkom aj vysychaním, chutná mrkva by sa na vašom tanieri mala nachádzať čo najčastejšie.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Na záver niekoľko zaujímavostí:
♣ Ak chcete z mrkvy získať predovšetkým veľmi prospešný betakarotén, jedzte ju tepelne upravenú s trochou tuku. Zatiaľ čo zo surovej mrkvy získate asi len 3-5 percent betakaroténu, z tepelne upravenej mrkvy to môže byť až 60 percent. Tuk je nevyhnutný preto, aby sa užitočné látky mohli rozpustiť - to neplatí len pre betakarotén, ale aj napríklad pre vitamín K.
♣ Pozornosť venujte aj tomu, akú mrkvu kupujete. Bohužiaľ, aj pri komerčne pestovanej zelenine sa niekedy používajú pesticídy. Ak máte možnosť, kupujte mrkvu od naozaj overeného pestovateľa na trhu. Vyberajte nepoškodené, pevné, sýto-oranžové alebo červené mrkvy. A, samozrejme, aj pranú mrkvu dôkladne oškrabte a umyte.
♣ Vedeli ste, že existuje Medzinárodný deň mrkvy? Pod názvom International Carrot Day je ním od roku 2003 4. apríl. Okrem Veľkej Británie mrkvu oslavujú aj vo Francúzsku, Taliansku, Švédsku, Rusku, Austrálii, Japonsku, ale aj v Čechách a na Slovensku. Usporadúvajú sa párty, večierky i detské oslavy s kostýmami a mrkvovými receptami (mrkvové mafiny, mrkvové torty). Medzinárodný deň mrkvy má svoju stránku aj na Facebooku.