Viac slnka a teplejšie dni nás začnú čoraz viac lákať na prechádzky v prírode. Už v marci môžeme v prírode nájsť veľa úžasných rastlín, ktoré sú plné výživných látok. Nazbierajte si bylinkové zdravie do košíkov alebo do papierových či plátených vrecúšok. Obnovia naše sily, pomôžu v boji s chorobami a dodajú energiu.
Reč je o jarných bylinkách, ktoré svojou sviežou zelenou farbou upokoja nielen zrak a psychiku, ale aj naše chuťové bunky.Môžete si ich usušiť rozložené, nadrobno nakrájané na látkovom obrúsku či na papieri. Niektoré rastlinky sú však v niektorých lokalitách chránené zákonom. Taktiež sa vyhýbajte bylinkám, rastúcim popri cestách alebo na chemicky hnojených poliach. Príroda skrýva hotové bohatstvo, stačí si len poň prísť!
Bylinky, ktoré rastú prevažne v marci a v apríli:
Pažítka
Symbol jari. Málokto si vie predstaviť nátierky, omáčky či dressingy bez pažítky. Stačí ňou jemne posypať svoj obľúbený pokrm a jedlu ihneď dodá príjemnú lahodnú chuť. Pažítka obsahuje desiatky živín, z ktorých vynikajú medzi iným vitamíny K, C a A, železo, meď a mangán. Čo sa aminokyselín týka, vyniká pažítka v obsahu tryptofánu, treonínu, izoleucínu, leucínu a lyzínu. Zmes vymenovaných vitálnych látok zabezpečuje pre organizmus niekoľko pozitívnych účinkov.Stimuluje imunitný systém a má dezinfekčný účinok. Patrí medzi najznámejšie bylinky, bez ktorých sa vaša kuchyňa nezaobíde. Okrem toho pažítka podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Účinkuje proti črevným parazitom, znižuje cholesterol i tlak krvi, čím pomáha znižovať riziko srdcových chorôb. Je tiež bohatým zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pri tvorbe nových buniek.
Medvedí cesnak
Táto bylinka rastie veľmi skoro na jar a pomenovanie dostala podľa medveďov, ktoré ho vyhrabávajú po prebudení zo zimného spánku. Je mimoriadne zdravá, čo má na svedomí aj množstvo obsiahnutého vitamínu C. Nielen že prečistí obličky a močové cesty, ale zároveň priaznivo vplýva na vencové tepny srdca, odstraňuje zvápenatenie ciev, optimalizuje vysoký krvný tlak a celkovú cirkuláciu krvi v tele. Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze. Môže sa použiť pri ženských chorobách a výtokoch, priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém. Považuje sa za skvelú náhradu klasického cesnaku.
Podbeľ liečivý
Kvitnúci podbeľ je znamením, že prišla jar! Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové.Podbeľ sa využíva ako vnútorne, tak aj zvonka. Je súčasťou viacerých čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus. Taktiež je vhodný na ťažko hojace sa rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.
V jarnom období sa zbierajú kvety, v lete zasa zdravé listy. Suší sa v tenkej vrstve na suchom a dobre vetranom mieste. Babky bylinkárky sušili podbeľ tak, že lístky navliekli na nitku, aby nedošlo k zapareniu, a teda následnému znehodnoteniu podbeľových lístkov. Pri umelom sušení by teplota nemala presiahnuť 40 stupňov Celzia.
Chýba vo vašej knižnici táto kniha?
Prvosienka jarná
Ďalšia jarná bylinka, ktorej výskyt predpovedá teplejšie dni. Býva súčasťou jarných detoxikačných zmesí, lieči a navyše aj krásne vonia. Prvosienka obsahuje najmä saponíny, flavonoidy, silicu, glykosidy, kyselinu askorbovú, horčičnú a kremičitú, éterický olej a sacharidy. Kvety a listy sú taktiež bohaté na vitamín C a betakarotén, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a pomáhajú posilniť imunitný systém. V prvosienke nájdeme aj minerály ako draslík a vápnik. Prvosienka jarná je hodnotnou liečivou rastlinou a má široké využitie. Používa sa na liečbu dýchacích ciest, pomáha pri migrénach, nespavosti, nervových poruchách, prečisťuje krv a má aj upokojujúce učinky. Táto rastlina má aj močopudné účinky a podáva sa aj pri reumatických ťažkostiach.
Prvosienka jarná lieči aj obrnu, dnu a tiež je dobrá proti mŕtvici. Lekári a mnísi raného novoveku ju často predpisovali aj ako prostriedok posilňujúci srdce, pri prechladnutí, proti močovým kameňom a na ošetrenie rán.
Sedmokráska obyčajná
Sedmokrásky patria medzi prvé jarné kvietky, ich zber je však možný až do konca leta či skorej jesene. Najlepšie je zbierať kvetné úbory, ktoré majú stopku dlhú maximálne dva centimetre. Sedmokrásky obsahujú množstvo účinných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Sú zdrojom flavonoidov, trieslovín, minerálnych látok a vitamínov, vlákniny aj cenných éterických olejov. V prvom rade je tento kvet skvelý na liečbu rôznych dýchacích ťažkostí i kašľa, na rozpúšťanie hlienu a čistenie dýchacích ciest. Má protizápalové účinky, podporuje obranyschopnosť, pravidelnú stolicu a prečisťuje tráviaci trakt. Sedmokrásky sú tiež účinné pri liečbe kožných poranení a chorôb, napríklad ekzému, akné a rôznych vyrážok. Taktiež pomáhajú pri bolestiach brucha, kĺbov, svalov a pri migrénach. Vďaka horčinám povzbudzujú zdravé trávenie a látkovú premenu. Triesloviny a flavonoidy zase potláčajú zápaly i svrbenie. Sedmokráska má aj močopudné vlastnosti, dokáže odvodňovať telo a tiež prečistiť obličky a močové cesty.
Chcete mať krásne bylinky v záhrade alebo na balkóne?
Objednajte si u nás - kliknite na obrázok.