Pochutnávate si na dobrom jedle, no zrazu sa ohlásil smäd. Čo teraz? Spomeniete si na zákaz svojej mamy nepiť počas obeda a večere. Mala pravdu alebo ide len o ďalší zákaz, ktorý je jednoducho súčasťou rodičovskej drezúry? V reštauráciách je úplne bežné, že po objednaní nejakého jedla sa vás čašník opýta, či sinedáte niečo na pitie. Na zapíjanie jedla sme zvyknutí a je to príjemné hlavne vtedy, ak si práve pochutnávame na suchšom jedle.
Na túto tému boli dlhé roky najrôznejšie názory, dnes sa však väčšina odborníkov, i tých, ktorí okúsili problémy na vlastnej koži zhoduje v tom, že jedlo nie je vhodné zapíjať veľkým množstvom tekutín. Prečo?
Jedlo nezapíjame, pitím sa riedia tráviace šťavy, čo predlžuje a zhoršuje trávenie
„Tým, že súbežne pijeme väčšie množstvá vody, dostáva sa spolu s potravou do žalúdka, kde vo väčšej miere riedi žalúdočné šťavy, ktoré majú pomáhať tráviť potravu. Keďže sú žalúdočné šťavy rozriedené tekutinami, majú menšiu schopnosť túto potravu spracovávať a z toho dôvodu je znížená funkcia resorbcie látok z potravy prostredníctvom tráviaceho traktu,“ uvádza profesorka Katarína Horáková vo svojej knihe Oddelená strava: Pre zdravie. Ak práve obedujete a chcete sa napiť, uhaste svoj smäd asi hodinu po jedle v menších množstvách a častejšie. Alebo tak spravte asi hodinu pred konzumáciou jedla.
Dôležité je koľko a čo pijete
Pozor na množstvo vody, ktoré vypijete. Aj na ňom veľmi záleží. Ak budete piť tekutiny v malých množstvách vo zvýšenej frekvencii, potom nezaťažíte naraz tráviaci trakt a je aj omnoho lepšia resorbcia vody do organizmu. Čo je však tiež veľmi dôležité, akú tekutinu vypijete. Keď už niečím zapijete potravu, len nech to nie je sladený nápoj, čo by v tomto prípade bol veľký prehrešok. Takisto by ste mali vynechať pivo, víno či mlieko. Dajte radšej prednosť obyčajnej vode pred alebo po jedle!
Náš tip!
Doplňte svoj pitný režim o rumančekový čaj. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach a prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu.
Nezabúdajte na previdelný pitný režim
„Pijeme pomaly, nalačno alebo asi hodinu pred jedením. Privádzanie nedostatočného množstva tekutín do organizmu spôsobuje koncentráciu kyslých odpadov, najmä v tuku, v nervovom systéme a v niektorých orgánoch. Voda je nevyhnutná pre väčšinu biochemických procesov v organizme. Väčšina živín je rozpustná vo vode; dostávajú sa do krvi, ktorá „omýva“ všetky bunky v tele, prináša im potrebný kyslík a príslušné výživné látky. Kto vnútorne „vysychá“, predčasne starne. Preto by sme mali denne vypiť 6 až 8 pohárov pramenistej vody,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková v jednej zo svojich kníh.
Pozor, káva nie je tekutina, naopak!
Konzumácia kávy sa neráta do celkového množstva prijatej tekutiny. Keďže pôsobí močopudne, práve naopak, odvodňuje. "Preto je po šálke kávy dobré vypiť pohár vody,“ zdôrazňuje profesorka Horáková. Podobne pôsobia aj niektoré čaje, najmä čierny a zelený, preto k ním dopĺňajme aj iné tekutiny!
PREČÍTAJTE SI NA BLOGU ZELENÝ JEŽKO RADÍ
- Reďkovka pomáha pri rakovinových ochoreniach
- Na čo sa zamerať, keď plánujete schudnúť?
- Aj pamäť starne. Ako ju udržať čo najdlhšie v kondícii?
- Ošetrovanie mladého vinohradu
- Jankin príbeh – ako prežila rakovinu kože
- Spánok je liek
- 8 najčastejších chýb pri hnojení záhradky