Možno si často pamätáte historky z detstva a mladosti, ktoré sú niekoľko desaťročí staré, ale je možné, že s krátkodobou pamäťou ste na tom horšie. Nepanikárte, nie je žiadny dôvod rezignovať a vyhovárať sa:“ Som starý, už si nič nepamätám“. Podľa údajov portálu Alzheimer.sk trpí zhoršením pamäti takmer polovica ľudí po päťdesiatke, po sedemdesiatke dokonca až tri štvrtiny.
Nenechajte mozog zaháľať
Jedinou účinnou prevenciou proti predčasnému starnutiu mozgu je preto jeho pravidelný tréning. Precvičovať mozog je potrebné v každej životnej etape, no najmä vtedy, keď človek začne starnúť. Tréningom sa dá dosiahnuť veľa Vrcholoví športovci by bez poctivého tréningu tiež nič nedosiahli. A platí to aj o pamäti. Pravidelným tréningom je možné dosiahnuť obrovské pokroky. Tak sa do toho pustite. Ako na to?
Trénovať sa dá každý mozog
Hlavne starší ľudia potrebujú cvičiť svoj mozog najviac. Dôvodom je prirodzený úbytok schopností v súvislosti s vekom. Mozog nemá žiadne pevné hranice svojich možností a čokoľvek trénuje, to sa zlepší.Čím sa odlišujú napríklad piloti Formule 1 od bežných vodičov? V podstate hlavne vynikajúcimi schopnosťami, ako je pozornosť, rýchlosť reakcie alebo rýchlosť rozhodovania. A to je práve to, čo sa dá pomocou tréningu mozgu rozvíjať. Čiže tréning mozgu je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Vek nehrá rolu, trénovať sa dá v zásade každý mozog. Prínos tréningu je však zvyčajne najviac viditeľný práve u starších ľudí.
Poznáte knihy profesorky Kataríny Horákovej?
Zoznámte sa.
Krížovky, sudoku, hádanky a hlavolamy
Krížovky a sudoku nájdete takmer v každom časopise. Pokiaľ si pravidelne nekupujete časopisy, siahnite po špeciálnych krížovkárskych časopisoch alebo knihách plných krížoviek, sudoku či hlavolamov. Lúštením krížoviek a sudoku, či riešením hádaniek a hlavolamov si môžete krátiť čas pri cestách vlakom či autobusom, alebo aj voľné chvíle v pohodlí domova. Existuje aj množstvo aplikácií pre mobilné telefóny. Každý deň vylúštite aspoň jednu krížovku či hádanku a uvidíte, ako sa vaša pamäť zlepší. Veľmi príjemným spôsobom ako trénovať hlavu je aj skladanie puzzle.
Hrami predchádzame úpadku
Ak vás riešenie hádaniek (sudoku) či lúštenie krížoviek nebaví, skúste siahnuť po spoločenských hrách. „Výhodou je, že existujú možnosti, ako náš mozog rozvíjať, či aspoň spomaľovať prirodzený úbytok niektorých jeho funkcií. V tomto ohľade môžu byť spoločenské hry veľmi prospešné, pretože často aktivizujú také psychické funkcie, ako pamäť, pozornosť, vnímavosť či logické myslenie. A práve tieto ‚schopnosti' nášho mozgu závisia od toho, či ich pravidelne využívame, a teda udržiavame v kondícii, alebo nepoužívame, a teda umožňujeme ich úpadok,“ vysvetľuje psychológ Rastislav Bílik. Spoločenské hry sú zároveň príjemným spestrením chvíľ, najmä počas jesennej a zimnej sezóny, ktoré z rozličných dôvodov nemôžeme tráviť vonku alebo v spoločnosti (počasie, fyzické obmedzenia a pod.).
Ideálne sú logické a pamäťové hry
Seniori neobľubujú postrehové hry, ktoré vyžadujú rýchlosť. Preferujú skôr také, pri ktorých musia premýšľať a cvičiť si tak logiku či pamäť. Samozrejme, ani postrehové hry nie sú vylúčené, problém však môže nastať, keď sa pri nich stretnú rozdielne generácie, napríklad stará mama s vnúčikom, ktorý reaguje oveľa rýchlejšie.
Aj spánok je pre pamäť dôležitý
Na schopnosť pamätať si vplýva aj to, v akom stave sa nachádzajú váš mozog a organizmus ako celok. Ak nemáte za sebou dostatočne dlhé obdobie regenerácie, čiže spánok alebo iný odpočinok, vaša schopnosť zapamätať si nové veci, ako aj „vyloviť“ z pamäti uložené informácie, radikálne klesá.Výskumy tiež ukazujú, že mozog využíva spánok na spracovanie a uloženie informácií do dlhodobej pamäti. Takže tí, ktorí po intenzívnom učení kvalitne spia, si zapamätajú viac ako tí, čo si na spánok nenašli čas, alebo nemajú možnosť kvalitne sa vyspať.
Výber krížovkárskych kníh nádete v našom e-shope Zelený ježko