Výsadbu mladého vinohradu treba udržiavať v bezburinovom stave. Nepestovať v nej podplodiny, ktoré sú náročné na vlahu a živiny, napríklad repu, zemiaky, koreňovú a listovú zeleninu, jahody. Možno pestovať strukoviny, prípadne cibuľoviny.
PROTI CHOROBÁM A ŠKODCOM
Pri pestovaní podplodín treba mať na zreteli aplikovanie chemických ochranných prostriedkov proti chorobám a škodcom. Tieto nesmú poškodzovať pestované plodiny ani konzumentov plodín. Kmeň a ramená viničného kra treba dopestovať v jednom roku. Podľa sily rastu to spravidla býva v 2. alebo 3. roku po výsadbe. "Ak bola pôda po zbere hrozna hlboko obrobená a prihnojená, na jar ju stačí plytko prekypriť. Hlboké jarné obrábanie pôdy je vždy spojené so stratou zimnej vlahy. Pri oneskorení priaznivého počasia sa do pôdy nestačia zapraviť priemyselné organické hnojivá a dusík, ani upraviť pôdny povrch. Ďalšie jarné práce sa potom odďaľujú. S obrábaním pôdy môžeme začať, len čo pôda trochu obschne. Na piesočnatých pôdach to býva skôr ako na ťažších druhoch," zdôrazňuje prof. Ing. Alojz Vereš, DrSc.
Profesor Alojz Vereš ďalej zdôrazňuje: "Účelom jarného obrábania pôdy je zadržať čo najviac vlahy zo zimných zrážok, likvidovať včas jednoročné aj vytrvalé buriny, prerušiť pôdnu kapilaritu, a tak znížiť vyparovanie vlahy. Ak je záhradka na svahu, pôdu obrábame podľa možnosti po vrstevnici, nie po spádnici. Hlbšou kultiváciou takmer vždy zasiahneme aj časť koreňového systému. Čím častejšie a plytšie pôdu obrábame, tým viac koreňov sa prerezáva a na reznej ploche vzniká väčší počet koreňových vláskov významných pre príjem živín viničom a pre aktivitu mikrobiálnej činnosti. Nevýhodou je, že korienky v orničnej vrstve pri nízkych zimných teplotách skôr zamŕzajú a v letnom suchom období sa zhoršuje výživa viniča kvôli nedostatku vlahy."
Edícia Praktické rady záhradkárom
ODBURIŇOVACIE TRAKTORY
V mladej výsadbe je dôležité vytvoriť požadovaný tvar kra s primerane vyzretým drevom. V prípade nadmernej násady hrozna je potrebné toto odstrániť. Dnes už existuje mnoho typov odburiňovacích traktorov, čo významne uľahčuje prácu vinohradníkov. Niektoré modely si môžete pozrieť na priloženom videu. Profesor Alojz Vereš napokon dodáva: "Aspoň raz za vegetačný cyklus treba urobiť hlboké kyprenie, najlepšie po zbere úrody hrozna. Môže sa však uskutočniť aj pred fenologickou fázou pučania, najmä v stredne ťažkých pôdach. Ďalšiu kultiváciu pôdy nerobíme hlboko. Hnojivá sa aj tak dobre prevrstvia, úrodotvorný proces smeruje k tvorbe lepších fyzikálnych a chemických podmienok v pôde. Hlboké jarné kyprenie koncom jari už nie je potrebné. Na ničenie buriny stačí plečkovanie škrabačkou."
Edícia Knihy do vrecka a mykorhízne huby