Oxidačný stres je záležitosť, o ktorej mnohí nevieme nič a ak aj áno – podceňujeme ho. Povieme si, že s tým i tak už nič nespravíme a vezieme a v zle ďalej... Tento faktor však vedie k mnohým nebezpečným stavom v ľudskom tele, a preto si zaslúži veľkú pozornosť.
Oxidačný stres nastáva v tele vtedy, keď je produkcia reaktívneho kyslíka väčšia ako schopnosť tela detoxikovať reaktívne medziprodukty. Zložito napísané, ale zjednodušene to funguje takto: všetci potrebujeme kyslík na to, aby sme mohli žiť, ale samotný akt vdychovania kyslíka vytvára v našom tele vysoko reaktívne molekuly, tzv. voľné radikály. Pri vzájomnom pôsobení týchto voľných radikálov s ďalšími molekulami v tele vzniká oxidačné poškodenie, ktoré môže viesť k rozvoju množstva ochorení. Táto nerovnováha vedie k oxidačnému poškodeniu proteínov, molekúl a génov v tele. Pokiaľ organizmus nie je schopný držať krok s detoxifikáciou voľných radikálov, poškodenie sa šíri ďalej.
AKO SI TO ZHORŠÍME?
Voľné radikály sa v tele prirodzene vyskytujú a prírodné antioxidanty ich likvidujú. Existujú však aj vonkajšie faktory, ktoré vyvolávajú tvorbu škodlivých voľných radikálov. Medzi ne patria: nadmerné vystavenie UV žiareniu, znečistené ovzdušie, fajčenie, nezdravá strava, nadmerné cvičenie, niektoré lieky a liečebné metódy.
AKÉ OCHORENIA SPÔSOBUJE OXIDAČNÝ STRES?
Neurodegeneratívne ochorenia: Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba, génové mutáci a rakovina, chronický únavový syndróm, syndróm fragilného X chromozómu, ateroskleróza, srdcové a cievne poruchy, srdcové zlyhanie, infarkt myokardu a zápalové ochorenia.
NA ZAMYSLENIE:
Žiadna z predchádzajúcich generácií na tejto planéte nebola podrobená oxidačnému stresu v takom rozsahu, ako je súčasná... „Na druhej strane trpíme na nedostatok antioxidantov, a tak sme vystavení ničivému oxidačnému stresu, ktorý nás zbavuje najcennejšieho daru – nášho zdravia. Ale príroda nás nezanechala bezbrannými proti útokom voľných radikálov. V skutočnosti máme našu vlastnú armádu antioxidantov, ktoré sú schopné neutralizovať voľné radikály a zneškodniť ich. V minulých generáciách obranné systémy boli dostačujúce. Bohu-žiaľ, toto už neplatí. Obranné systémy našich tiel potrebujú ďalších spojencov,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková v jednej zo svojich úspešných kníh.
Viac sa dočítate v publikácii Katarína Horáková: Detoxikácia organizmu.
Poznáte knihy profesorky Kataríny Horákovej?
Zoznámte sa!