Pomáha pri rakovinových ochoreniach. Používa sa pri liečbe ochorení žlčníka, žalúdka a priedušiek. Obľúbená miniatúrna koreňová zelenina ničí baktérie, uvoľňuje hlieny, mierni kašeľ, zmierňuje pálenie záhy, odstraňuje zápchu a plynatosť. Čistí obličky a močové cesty, čím zabraňuje tvorbe obličkových a močových kameňov. Znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi. Má schopnosť aktivizovať nervy a mozog. Ideálne je jesť reďkovku surovú. Vtedy je najúčinnejšia proti škodlivým baktériám a plesniam, ktoré sídlia už na jazyku a sliznici podnebia. Ďalší boj pokračuje v žalúdku a črevách. Tieto antibakteriálne a antimykotické účinky sa prejavujú pálením, ktoré vyvoláva horčicový olej.
Reďkovka je jednoročná typická jarná zelenina. Konzumuje sa krehká a šťavnatá buľvička, ktorá je najčastejšie guľatá alebo podlhovastá. Najobľúbenejšia je skorá jarná guľatá „Obria maslová – FRANCHI Buro gigante“. Pritom je výnimočná aj v tom, že je možné ju pestovať postupne počas celého obdobia. Reďkovka sa nesmie pestovať na vyhnojených pôdach dusíkatými hnojivami, pretože sa dostávajú do nich veľké množstvá soli a kyseliny dusičnej. V ľudskom tele sa tieto látky menia na dusičnany a dusitany, ktoré s aminokyselinami bielkovín vytvárajú jedovaté karcinogénne nitrozamíny.
PESTOVANIE REĎKOVKY
Reďkovky sa v januári a februári vysievajú do skleníkov či do pareniska. Neskôr sa môžu vysievať aj priamo na záhon. Rozhodne na mieste vystavené slnečným lúčom, ktoré pôdu spoľahlivo zahrejú. Reďkovka obľubuje primerane vlhká, stredne ťažkú až ľahkú pôdu s bohatším obsahom humusu. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 5,6 do 7. Je to plodina druhej trate, a teda sa pestuje v druhom roku po hnojení maštaľným hnojom. Reďkovky pestované v prvej trati sú príliš ostré a húževnaté.
KDE SI ICH MÔŽETE OBJEDNAŤ?
Osivo reďkovky si môžeme zakúpiť ako voľné v sáčiku alebo na výsevom pásiku, čo umožňuje rovnomerné vysadenie reďkovky a zaručí rovnakú vzdialenosť každej reďkovky medzi sebou. Pásik obsahuje prvky, ktoré pomáhajú k vyklíčeniu osiva. Pri výseve osiva voľne zo sáčiku vykonávame do riadkov vzájomne vzdialených 16 až 20 centimetrov do hĺbky jeden centimeter. Po vzídení treba porast vyjednotiť na päť centimetrov. Počas vegetácie opatrne okopávajte, aby ste výsadbu neporušili a pravidelne zavlažujte.
.
Chcete si dopestovať reďkovku v záhrade?
Vyskúšajte jedinečné osivá z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
NEPREHLIADNITE!
PREČÍTAJTE SI NA BLOGU ZELENÝ JEŽKO RADÍ
Často cvičíte a stále žiaden efekt?
Jankin príbeh – ako prežila rakovinu kože
Spánok je liek
Erotická poviedka: Hriešne popoludnie
.