Čerešne máme radi hádam všetci – navyše sú to zdravé a prospešné červené plody, ktoré by mali, teda aspoň sezónne, spestriť Váš jedálniček. Keď nastane obdobie čerešní, tak ich konzumujte pokojne aj na kilá! Čerešne rastú na strome, ktorý dorastá do výšky 5 – 15 metrov, v závislosti od vypestovaného druhu. Čerešňa má rada svetlo a teplo. Pozor, je náchylná na mráz. Čerešňu je dobré pestovať vo výške maximálne 300 – 340 m.n.m. Pre dobrý rast potrebujú humusovité pôdy v ktorých majú dostatok vápnika a fosforu. Čerešne vylepšujú zdravie, liečia a slúžia aj ako účinná prevencia voči mnohým chorobám.
Čerešne síce pochádzajú z Prednej Ázie a juhovýchodnej Európy, ale dnes sú rozšírené na celom svete. Čerešne bohato rodia a voľne rastúce mávajú mohutnú korunu. Z pôvodných divo rastúcich čerešní vznikli desiatky odrôd okrasných čerešní.
Obsah vitamínov a minerálov v čerešniach
Dužina je tvorená viac ako 80% vody, ďalej ovocnými cukrami, čerešne sú významným zdrojom minerálov: horčík, železo, jód, fosfor, zinok, vápnik, draslík a kremík a vitamínov: A, B, C, E a P. Čerešne chránia väzivové tkanivo pred enzymatickým rozkladom, majú omladzujúce účinky, skrášľujú pleť, pôsobia protizápalovo, pomáhajú pri paradentóze, zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov a dnu, pomáhajú pri redukcii hmotnosti, atď.
Čerešne a ich účinky na zdravie:
Čerešne na trávenie
Čerešňová kúra upraví trávenie, odstráni zápchu a detoxikuje organizmus. Stačí celý týždeň denne zjesť štvrť kila čerstvých alebo upravených čerešní a telo sa vám odvďačí zdravím trávením.
Čerešne pre zdravé srdce
Čerešne brania kardiovaskulárnym ochoreniam. Antioxidanty prítomné v čerešniach nazývané antokyanáty pomáhajú pri znižovaní hladín zlého cholesterolu, regulujú krvný tlak a bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu zapríčiniť zápal. To znižuje riziko ochorenia srdca a mozgovej príhody.
Čerešne zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov
Ak celý týždeň konzumujeme denne 250 gramov čerešní, zníži sa nám obsah kyseliny močovej v krvi, a tým predchádzame vzniku dny. Antokyanáty zmierňujú tvorbu histamínnu a prostaglandínu, a tým zmierňujú zápaly. Vďaka týmto vlastnostiam sú čerešne ideálnym prírodným liečivom pri zápaloch a artritíde.
NECHÝBAJÚ TIETO KNIHY VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si ich po kliknutí na obrázok.
Čerešne pre dobrý spánok
Čerešne obsahujú hormón nazývaný melatonín, ktorý uľahčuje dobrý, pokojný spánok. Melatonín je hormón, ktorý produkuje epifýza v mozgu. Je známe, že reguluje spánok a prebúdzacie cykly a riadi vnútorné hodiny tela.
Čerešne na chudnutie
Biologické látky v čerešniach viažu na seba škodliviny tak, že organizmus ich môže vylúčiť. Čerešne pomáhajú aj pri redukcii hmotnosti, lebo účinné látky neutralizujú mastné zložky potravy a nedovolia im preniknúť cez črevné steny do krvného obehu.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Čerešne na krásne vlasy
Vitamín A udržuje vlasy a vlasovú pokožku hydratovanú. Reguluje tiež produkciu esenciálnej kyseliny zvanej kyselina retinová, ktorá je dôležitá pre vlasové folikuly. Vitamín B pomáha pri zlepšovaní krvného obehu v tele, vrátane pokožky hlavy, čo vedie k regenerácii existujúcich buniek a spúšťa rast vlasov. Vitamín C pomáha pri posilňovaní vlasových folikulov a zabraňuje rozpadu koreňov. Vyživuje vlasy a zabraňuje lámaniu končekov a vypadávaniu vlasov stimuláciou rastu nových vlasových folikulov. Vitamín E pomáha pri správnom krvnom obehu udržiavať imunitu a pomáha predchádzať poškodeniu vlasov. Rovnako udržiava vhodnú vlhkosť vo vlasoch a na pokožke hlavy.
Čerešne chránia väzivové tkanivo
Antokyanáty, respektíve antokyanidíny (rastlinné farbivá) v kombinácii s vitamínom C a zinkom premieňajú stavebné jednotky bielkovín na pevnú spleť pružných kolagénových vláken, a tým umožňujú regeneráciu väzivového tkaniva. Okrem toho neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov a ničia škodlivé enzýmy, ktoré rozožierajú väzivo.
Čerešne proti rakovine
Čerešne sú veľmi bohatým zdrojom antioxidantov, známymi ako antokyanáty, ktoré sa osvedčili ako látky, ktoré odstraňujú rakovinu. Pomáhajú udržiavať kontrolu prítomnosti rakovinových buniek v tele a zabraňovať ich nekontrolovateľnému rastu.
Čerešne na imunitu
Čerešne obsahujú veľmi veľa vitamínu C, ktorý nám posilňuje obranyschopnosť organizmu a dáva nám mentálnu sviežosť.
Nechcete mať v záhrade červivé čerešne?
Čo spôsobuje túto červivosť?
Spôsobujú to mladé larvy vrtivky čerešňovej, ktoré sa vyvíjajú v plodoch.
NECHEMICKOU MOŽNOSŤOU OCHRANY je použitie žltých lepových doštičiek v čase náletu imág.
Objednajte tu - kliknite na obrázok
Čerešne majú omladzujúce účinky
Čerešne majú najvyššiu úroveň antioxidantov v porovnaní s iným ovocím. Antioxidanty pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú, že vyzeráme staro. Pitie pohárika džúsu denne spomaľuje proces starnutia a vädnutia pleti, má omladzujúce účinky a skrášľuje pleť.
POZOR - nezapíjajte čerešne vodou!
Podobne ako ostatné kôstkovice dochádza pri ich kontakte s vodou k rýchlemu kvaseniu, čo môže spôsobiť značne nepríjemné zažívacie problémy, a preto sa odporúča, aby sa ich konzumácia nespájala s pitím vody či inej tekutiny a po nejaký čas sa s pitím počkalo.
Ďalšie články o čerešniach si môžete pozrieť TU.
Použité zdroje:
https://www.peknetelo.eu/ovocie/ceresne/
https://zdravopedia.sk/ovocie/ceresne-10-ucinkov-na-zdravie