Poznáte ten šok, keď nahryznete čerešňu a objaví sa v nej biely červík? Táto červivosť čerešní neraz poriadne pokazí radosť z bohatej úrody tohto chutného ovocia. Ako tejto situácii zabránime, aby najväčší škodca čerešní u nás nepoškodil očakávanú úrodu?
Podľa knihy autorov Ivan Hričovský, Lucia Harničárová, Boris Horák OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov termín rojenia škodcu môžeme relatívne spoľahlivo zistiť pomocou žltých lepových doštičiek, ktoré je vhodné už začiatkom mája rozvešať do korún stromov. Pri malom počte čerešní s nimi bez problémov zvládnete i odchyt dospelých múch. Zaveste ich na miesta, kam dopadajú slnečné lúče.
Čo spôsobuje túto červivosť?
Spôsobujú to mladé larvy vrtivky čerešňovej, ktoré sa vyvíjajú v plodoch. Vrtivka je dlhá približne 5 milimetrov a podobá sa malej muche domácej, prezimuje v štádiu kukly. Dospelé samičky kladú vajíčka do nezrelých žltozelených plodov. To je dôvod, prečo skoré odrody čerešní najčastejšie zostávajú bez červivosti. Teda „májovky“ netreba ošetrovať. Neskoršie odrody potrebujú ochranu. Vrtivka postihuje najmä neskoré odrody sladkých čerešní, najmä chutné chrupky.
Vrtivka čerešňová
Rhagoletis cerasi
Český názov: Vrtule třešňová
Rad: Dvojkrídlovce
Podrad: Muchy
Prezimujú kukly a nálet imág prebieha obyčajne od polovice mája do druhej polovice júna. Imága merajú 3,5 až 4 milimetre. Majú žltú hlavu s čiernym tylom.
Tykadlá majú žltočervené. Hruď je lesklá a čierna so žltými škvrnami, bruško je čierne. Krídla sú priesvitné so štyrmi čiernymi priečnymi pásikmi. Samičky kladú obyčajne jedno vajíčko do jedného plodu. Vajíčka sú žltkasté, podlhovasté a dlhé asi dva milimetre. Jedna samička nakladie približne 50 vajíčok. Larvy sa po vyliahnutí prežierajú ku kôstke. Živia sa dužnatým oplodím. Vyvíjajú sa asi tri týždne a kuklia sa v pôde. Po dorastení merajú 6 milimetrov a majú bielu farbu. Štádium kukly trvá približne deväť mesiacov. Je to najdôležitejší škodca čerešní. V dôsledku poškodenia plodu môže oplodie v mieste žeru larvy mäknúť, hnednúť a zahnívať. Plody môžu opadávať.
Obľubuje sladké odrody
Škodca kladie vajíčka najmä na sladké odrody čerešní. Menej napadnuté sú skoršie kultivary. Okrem čerešní škodca napáda plody čremchy, višne mahalebky, zimolezov a dráča.
Chemická ochrana proti škodcovi sa robí 10 až 14 dní po objavení sa prvých imág alebo o niekoľko dní skôr. Môžete si vybrať s overených prípravkov také, ktoré dostať aj v menších baleniach: Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Mospilan 20 SP. Pozor, prípravok Decis EW 50 je povolené použiť len dvakrát za sezónu a prípravok Mospilan 20 SP len raz za sezónu. Ošetrenie je vhodné len v miestach pravidelných škôd, tam, kde bol aj minulý rok silný výskyt vrtivky.
NECHEMICKOU MOŽNOSŤOU OCHRANY je použitie žltých lepových doštičiek v čase náletu imág. Žlté lepové doštičky však musia byť stočené do cylindrov, aby ich imága lepšie videli. Na zníženie populácie škodcu v nasledujúcom roku má vplyv dôkladný zber plodov. Škodca sa kuklí v pôde pod stromami, a preto má kyprenie pôdy čiastočný vplyv na zníženie populácie škodcu. O chorobách čerešní a višní a ochrane proti nim sa dočítate v oboch knihách (autormi sú prof. Ing. Ľudovít Cagáň, CSc., a Ing. Sylvia Matušíková, PhD.), ktoré vyšli vo vydavateľstve Plat4M Books Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodocm a Ochrana ovocných rastlín proti chorobám. Výhodne si obe knihy spolu s bestsellerom Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov môžete objednať v balíku Ochrana proti škodcom a chorobám.
Kedy ošetrujeme čerešne?
Dôležité je uvedomiť si, že k hlavnému rojeniu vrtivky čerešňovej dochádza na prelome mája a júna, vtedy je potrebné urobiť prvý ochranný postrek. Vhodný čas je vtedy, keď kvitne baza čierna – asi tri dni po začiatku kvitnutia. Druhý postrek urobíme o 7 až 10 dní neskôr – to je čas liahnutia lariev.
Ako rozoznáme prítomnosť vrtivky?
Signálom, že už môžeme registrovať prítomnosť tohto škodcu je, keď sa objavia čerstvé vpichy na dozrievajúcich (ešte zelených a tvrdých) plodoch čerešne. Tieto vpichy prezrádzajú, že plody obsahujú larvy vrtivky čerešňovej. Ďalšími signálmi je, že dužina čerešne začína postupne hnednúť, mäkne a zahníva. Následne niektoré z týchto plodov opadávajú z čerešne. Na stromoch čerešní môžeme vidieť dospelé jedince vrtivky čerešňovej ako sa pária a samičky kladú vajíčka (zväčša jedno do plodu). Jedna samička dokáže naklásť až 150 vajíčok v období dvoch týždňov. Hoci v podmienkach Slovenska majú ročne "iba" jednu generáciu, larvy sa liahnú v máji, ale už za 10 až 15 dní od vyliahnutia dospievajú samičky pohlavne!
Aká je vhodná biologická ochrana?
Prirodzenými ochrannými krokmi je odstraňovanie napadnutých plodov, čo je pochopiteľne veľmi náročný úkon a dá sa vykonávať pri mladých stromkoch. Súčasne je dobré kyprenie pôdy pod stromami, čím sa zastaví dorastanie larví škodcu. Keďže samičky kladú vajíčka iba v teplých dňoch, účinným krokom je aj výsadba sadov čerešní vo vyšších nadmorských výškach.
Najúčinnejším krokom na znižovanie rozsahu populácie vrtivky čerešňovej je využívanie žltých lepových lapačov. Tieto lapače obsahujú sféricky opticky lapač s nevysychavým lepidlom. Účinné sú proti vrtivkám, voškám, moliciam, smútivkám, blyskáčikom i krytonoscom. Na týchto škodcov pôsobí výrazná farba lapača, ktorá je mimoriadne atraktívna pre dospelé jedince. Nalietavajú alebo skáču na žlté dosky a zachytávajú sa do lepidla. Lapače sa vešajú od začiatku žltnutia plodov. Fóliu treba zvinúť do tvaru valca lepidlom. Rozvešať rovnomerne po obvode koruny na východnú, južnú a západnú stranu stromov. Lapače je potrebné vymeniť za nové, keď sú silne pokryté hmyzom alebo nečistotou. Dávka dva lapače na každý meter výšky stromu. Všetky typy lapačov sa môžu kombinovať s ďalšími prípravkami na biologickú ochranu rastlín. Ochranu je vhodné doplniť živými organizmami.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Objednajte tu - kliknite na obrázok
Použitie: V záhradách proti vrtivke čerešňovej.
Kedy: Hneď po odkvitnutí kvetov čerešne po celý rok.
Koľko: 6 ks na 3 až 5 štvorcových metrov.
Ako: Vyvesiť v čas do koruny stromu.