Spôsob založenia trávnika závisí od toho, aký účel má trávnik v budúcnosti plniť. Extenzívne trávniky zakladáme na prirodzených pôdach, prípadne na rôznych podložiach s extrémnymi pôdnymi vlastnosťami. Pri zakladaní intenzívnych trávnikov sa snažíme rozličnými úpravami, navážkami, prímesami, závlahou a podobne, vytvoriť čo najlepšie podmienky pre rast a vývoj trávnika.
Keďže táto kniha je zameraná najmä na náš domáci trávnik, povieme si, ako budeme postupovať pri zakladaní toho najdôležitejšieho trávnika – trávnika v našej záhrade alebo pri našom dome. Základný postup by mal byť dodržaný bez ohľadu na to, či tieto práce vykonáva odborná firma, alebo sa do toho pustíme vlastnými rukami.
Príprava plochy
Pri zakladaní trávnika pri rodinnom dome, často začíname krátko po skončení stavebných prác. Z plochy budúceho trávnika odstránime všetky zvyšky stavebných materiálov – kusy betónu, malty, tehál, zabudnuté roksory, oceľové siete, úlomky dosák, izolačných materiálov, jednoducho všetko, čo je na povrchu, ale aj schované pod povrchom terénu. Dôsledne odpraceme zvyšky štrku a piesku, ktoré by narúšali jednotnosť podkladu a neskôr vyrovnaný vzhľad trávnika.
Čo by sme mali spraviť pred založením trávnika?
1. Zbavme sa buriny Ak je plocha zaburinená, najskôr sa musíme zbaviť buriny. Môžeme to urobiť dvoma spôsobmi: Prvý je ten, že postriekame burinu totálnym herbicídom. Je dôležité, aby sme dodržali správnu koncentráciu postrekového roztoku a rovnomerne postriekali celú zaburinenú plochu. Ak toto dodržíme, potom je to veľmi účinný spôsob likvidácie burín. Nestriekajme za veterného počasia, lebo odviata postreková látka môže narobiť škody na susednom pozemku a narušiť tak medziľudské vzťahy. Po aplikácii postreku necháme porast bez akéhokoľvek zásahu minimálne 14 dní a čakáme, kým celkom uschne. Tento spôsob nám oddiali termín založenia trávnika o dobu čakania, ale oplatí sa to,
Druhý spôsob je mechanické odstránenie buriny. Je to veľmi prácna metóda, lebo každú rastlinu musíme odstrániť s celým koreňom, čo býva u niektorých trvácich a hlboko koreniacich burín (pýr plazivý, púpava lekárska) náročné.
2. Prispôsobme terén
Pred samotným založením trávnika je potrebné prispôsobiť výšku terénu pevným stavebným prvkom na pozemku – obrubníky okolo domu, terasy, chodníky, oplotenie, technické šachty a podobne. Ak budeme na tento účel potrebovať doplniť zeminu, snažme sa zadovážiť čo najkvalitnejšiu stredne ťažkú, hlinito-piesčitú zeminu s dobrou zásobou humusu.
Pri výškovej úprave terénu musíme brať do úvahy aj spádové pomery na pozemku. Modelovaním terénu sa snažíme vytvoriť podmienky pre povrchový odtok prebytočnej vody niekam na okraj pozemku do záhonov rastlín, alebo do vsakovacej jamy. Ak sme navážku zeminy nepotrebovali a terén máme výškovo upravený, je treba pôvodnú, väčšinou uľahnutú pôdu zrotavátorovať do hĺbky približne 15 centimetrov. Pred tým ešte môžeme pridať materiály skvalitňujúce pôdu, ako sú rašelina, organické hnojivá, piesok, íl a tak ďalej, podľa toho ako chceme upraviť vlastnosti zeminy.
3. Popracujme na pôde
Teraz nasleduje fáza nekonečného smykovania, hrabania, urovnávania. Táto práca je pre budúci vzhľad a perfektný rovný povrch trávnika najdôležitejšia. Ako smyk nám môžu poslúžiť dva drevené hranoly spojené doskami, stará paleta, alebo aj obyčajný rebrík, ktorý mierne zaťažíme a pomocou lana ťaháme po povrchu skyprenej pôdy. Väčšie plochy samozrejme upravujeme pomocou mechanizmov. Urovnávanie robíme rôznymi smermi, prípadne krúživým ťahaním smyku po urovnávanej ploche. Aj keď sa nám zdá, že už je to dobré, nešetrime sily ani čas a prejdime plochu znova. Pri obrubníkoch (chodníky, dom) upravíme terén na výšku 3 - 4 cm pod úroveň obrubníka.
Zemina by mala byť urovnaná a utužená do tej miery, aby sme sa vôbec nezabárali. Nedostatočne urovnaný a utužený povrch neskôr (najmä po závlahe) sadá a vznikajú rôzne priehlbiny a drobné nerovnosti. Nakoniec ešte celú plochu jemne urovnáme hrabľami.
.
VYBERTE SI MYKORHÍZNE HUBY NA TRÁVNIK
Chcete si objednať - kliknite na produkt.
Ktorý termín výsevu je lepší?
Zhľadiska rizika výkyvov počasia, ale najmä s ohľadom na biologické pochody v trávach jednoznačne vyhráva jesenný termín. Trávy z jarných výsevov majú metabolizmus zameraný na tvorbu nadzemných orgánov – listov a pre nás nežiaducich kvetov na úkor koreňov. Jesenné výsevy bývajú hlboko zakorenené, lebo biologické procesy sú nasmerované na hromadenie zásobných látok do podzemných orgánov – koreňov a odnožovacích uzlov, ako základov budúcich odnoží. Trávnik sa pripravuje na zimu.
Na jar potom rýchlo regeneruje, výbežkaté trávy intenzívne odnožujú, trávnik sa zapája a hustne. Okrem toho jesenné výsevy bývajú oveľa menej zaburinené, lebo semená burín neklíčia tak intenzívne, ako na jar.
Jesenný termín začína v septembri a končí v polovici októbra. Ak je jeseň veľmi suchá, je potrebná doplnková závlaha, ale ak nám počasie praje, nemusíme polievať vôbec. Riziko zaschnutia trávnika je nižšie aj preto, lebo teploty postupne klesajú. Naopak, pri intenzívnych dažďoch hrozí vyplavenie trávneho osiva.
Koľko vysievať?
Výsevok je údaj, ktorý udáva množstvo osiva, potrebného na jednotku plochy. Napríklad: doporučený výsevok pre náš trávnik je 25 g/m2 , čo je inak povedané 2,5 kg/100 m2. Ak je plocha nášho budúceho trávnika napríklad 400 m2, vieme, že si musíme pripraviť 10 kg trávnej zmesi. Výrobcovia trávnych osív odporúčajú na zakladanie ihriskových trávnikov výsevok 25 až 30 g/m2. V prípade letného termínu výsevu trávnika sa zvyšuje na 30 až 35 g/m2 . Pri zakladaní okrasných trávnikov sa vysieva 20 až 25 g/m2 a na výsev extenzívnych krajinárskych trávnikov postačuje 10 – 15 g/m2. Pri zakladaní golfových jamkovísk veľmi drobným osivom psinčeka výbežkatého sa odporúča výsevok 7 g/m2.
.
.
ČÍTANIE: STAROSTLIVOSŤ O TRÁVNIK
7 TYPOV NA KRAJŠÍ TRÁVNIK - Trávnik poznáme všetci. Najlepšie z čias detstva, keď sme na ňom šantili. Stretávame sa s ním počas celého života prakticky všade, aj popri našich domoch. A možno ho už ani nevnímame ako čosi zvláštne, skrášľujúce naše okolie a prinášajúce nám radosť.
AKO DOSTAŤ MYORHÍZNE HUBY POD UŽ VYSADENÝ TRÁVNIK? - Dostal som ďalšiu zaujímavú otázku, ktorá sa týka mykorhíznych húb, o ktoré je v poslednom čase obrovský záujem u mojich fanúšikov tejto stránky. Rozosievajú sa mykorhízne huby aj na trávnik? Ako ich dostaneme pod trávu?
OŠETRENIE POŠKODENÉHO TRÁVNIKA BEZ CHÉMIE - Trávniky v našich záhradách sú akoby vonkajšie koberce, ktoré počas leta podliehajú zaťažkávajúcej skúške. Nedostatok vlahy, zvýšená záťaž, poškodenie od domácich zvierat – to všetko sú príčiny nepekných fľakov na trávniku. Veľkou pomocou pre trávnik sú práve mykorhízne huby.
CHCETE MAŤ KVALITNÝ TRÁVNIK? - Ak si chcete založiť trávnik, ktorý dlho vydrží, musíte si obstarať kvalitnú zmes trávového osiva. Semenárstva ponúkajú hotové zmesi, ktoré väčšinou zostavujú podľa pôdnych pomerov. Existujú aj zmesi s prídavkom ďateliny, ktoré s obľubou kupujú chovatelia drobného zvieratstva. Dôležité je, aby osivo malo dobrú klíčivosť. Veľa druhov tráv si totiž neudrží plnú klíčivosť ani do druhého roku po zbere.
.
ORGANICKÉ MINERÁLNE NPK HNOJIVO S OBSAHOM CAO
Kliknite na obrázok a dozviete sa viac
.
Ako vysievať?
Na pripravenú plochu najprv rovnomerne rozhodíme štartovacie hnojivo v dávke 30 g/m2. Vhodné je plnohodnotné, granulované hnojivo s obsahom dusíka, fosforu aj draslíka (N,P,K). Majme na pamäti, že zakoreňovanie trávnika podporuje hlavne fosfor (P). Pripravené osivo si pri výseve väčších plôch rozdelíme na dve polovice, prvú polovicu vysejeme jedným smerom, druhú polovicu vysejeme „do kríža“, čiže kolmo na prvý smer. Tým zmenšíme riziko vynechania niektorých plôch a dosiahneme veľkú rovnomernosť výsevu. Tento postup dodržujeme pri ručnom výseve, ako aj pri výseve trávnikovou sejačkou. Vysiate osivo zľahka zapravíme do pôdy hrabľami. Hĺbka sejby by mala byť 5 až 10 mm. Po vysiatí celú plochu dôkladne povalcujeme. Valec pritlačí osivo k vegetačnému substrátu a tým umožní prístup kapilárnej vody zospodu priamo k semenám. Vysiaty a povalcovaný trávnik opatrne zavlažíme jemným rosením tak, aby nevznikli kaluže a nedošlo k odplaveniu osiva.
Klíčenie a vzchádzanie
Rýchlosť klíčenia je dôležitou druhovou vlastnosťou tráv a určuje vzhľad a vlastnosti mladého trávnika. Najrýchlejšie klíčia mätonohy (do jedného týždňa), stredne rýchle sú kostravy a psinčeky (10 až 14 dní) a najdlhšie to trvá lipnici (20 až 25 dní).
PODPORA RASTU TRÁVNIKA - MYKORHÍZNE HUBY
Prvé kosenie
K prvému koseniu pristúpime, keď trávnik dorastie do výšku 8 až 10 cm. Ide najmä o trávniky vysievané na jar, lebo tie intenzívne rastú do výšky a menej sa zahusťujú do šírky. Kosačku nastavíme na výšku 6 až 8 cm, ďalšími koseniami výšku postupne znižujeme. Aby sme mladý trávnik čo najmenej poškodili, dbajme na poriadne nabrúsený nôž na kosačke! Pre mladý trávnik je veľmi užitočné, ak ho po prvom kosení povalcujeme. Tým pritlačíme mladé rastlinky (povytiahnuté kosením) do zeme, čím zlepšíme zakorenenie a prístup kapilárnej vody. Nemusíme sa báť, že trávnik poškodíme. Po závlahe sa rýchlo vzpriami a ďalej porastie.
.
.