Reďkovka na tanieri pekne vyzerá, a napriek nepatrnej veľkosti má výrazné účinky. Pri pohľade na malé červené guľky by nikto nepovedal, že má takú pikantnú a ostrú chuť. Jej meno je odvodené od latinského radix (koreň). Reďkovka je totiž miniatúrna koreňová buľva, plná najkvalitnejších liečivých i preventívnych účinných látok.
Reďkovka pochádza z Ázie. Ako kultúrna rastlina sa však hojne vyskytovala aj v Stredomorí. Vedľa cesnaku a cibule ju dobre poznali a používali už starí Egypťania v dobe stavieb pyramíd. V českom a slovenskom prostredí sa objavila pomerne neskoro, až v druhej polovici 18. storočia.
Obsah vitamínov a minerálov v reďkovke
Reďkovka obsahuje veľa cenných látok - bielkovín, lipidov, tiež sacharidy a pochopiteľne vlákninu. Buľva obsahuje veľa minerálnych látok, z ktorých prevláda vápnik, síra, fosfor, železo, draslík, selén. Ďalej obsahuje vitamín C, E, B a kyselinu listovú. V tele človeka pôsobí antibakteriálne, zároveň ničí plesne v črevách, sliznici a žalúdku, uľahčuje odkašliavanie (vďaka obsahu horčičných olejov). Medzi jej ďalšie pozitívne účinky patrí znižovanie cholesterolu, odstránenie zápchy a plynatosti, aktivizuje nervy a mozog, dodáva nutričné látky na krvotvorbu a rast buniek.
Reďkovka a jej účinky na zdravieň
Reďkovka uľahčuje odkašliavanie
Šesť reďkoviek denne stačí na zlikvidovanie baktérií na slizniciach ústnej dutiny a nosohltana. Liečivé oleje, ktoré sa uvoľňujú pri chrumkaní reďkovky, súčasne dezinfikuj sliznicu nosa a prínosových dutín a pomáha predchádzať infekciám. Okrem toho rozpúšťa hlieny a uľahčuje odkašliavanie. Bojuje proti vírusovým infekciám a môže predchádzať chorobám, ako je chrípka, bronchitída a astma.
Reďkovka na trávenie a črevá
Reďkovka obsahuje množstvo vlákniny, ktorá podporuje peristaltiku a urýchľuje prechod potravy črevami. Rýchlejšie dochádza k vylučovaniu toxínov a škodlivín, zmierňuje sa zápcha a zlepšuje sa funkčnosť čriev. Horčicový olej, ktorý reďkovka obsahuje, poľuje na škodlivé baktérie a plesne už na jazyku a na sliznici podnebia a pokračuje v žalúdku a v črevách, čím odstraňuje nadúvanie, hnačku i zápchu. Antibakteriálne a antimykotické účinky sa prejavujú pálením, ktoré tento olej vyvoláva.
Reďkovka na imunitu
Reďkovka má pozoruhodný obsah vitamínu C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a zabezpečuje mentálne zdravie. Okrem toho je významným dodávateľom stopového prvku selénu, ktorý chráni naše bunky pred nebezpečnými voľnými radikálmi a tým blahodárne pôsobí na náš imunitný systém.
Reďkovka zabraňuje rakovine
Vitamín C, kyselina listová a antokyanín pomáha znižovať rast rakovinových buniek. Reďkovková šťava pomáha pri liečbe rakoviny hrubého čreva, rakoviny obličiek, rakoviny žalúdka a rakoviny v črevách.
.
.
DOPLŇTE SVOJU ZÁHRADKÁRSKU KNIŽNICU
.
Reďkovka má diuretické vlastnosti
Reďkovky majú diuretický charakter, čo znamená, že zvyšujú produkciu moču. Reďkovková šťava pomáha znížiť zápal a pocit pálenia pri močení. Vyčistí obličky a zabraňuje infekcií v obličkách a močovom systéme, čím napomáha liečbe rôznych močových stavov, ktoré sú spôsobené nadbytkom toxínov v močovom ústrojenstve.
Reďkovka na rast svalov
Na vybudovanie svalov je potrebných veľa živín. Proteíny sú stavebnými kameňmi svalov. Reďkovky sú veľmi bohatým zdrojom bielkovín a preto by mali byť súčasťou vašej stravy. Športoví lekári odporúčajú zjesť počas tréningu a športovej aktivity pár reďkoviek.
Reďkovka lieči žltačku
Reďkovky sú mimoriadne dobré pre žalúdok a pečeň. Je to silný detoxikátor a čistí krv elimináciou odpadov a toxínov z tela. Červená reďkovka je známa tým, že odstráňuje bilirubín z tela, ktorý je hlavnou príčinou žltačky. Nadmerná prítomnosť bilirubínu spôsobuje príznaky žltačky, ktoré možno eliminovať zvýšením príjmu červenej reďkovky. Obmedzuje tiež ničenie zdravých červených krviniek počas žltačky.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Reďkovka ochladzuje náš organizmus
Červené reďkovky sú známe ako prírodne chladiace potraviny. Štipľavá chuť reďkovky sa považuje za vysoko účinnú pri znižovaní prebytočného tepla v tele. Vo východnej medicíne sa odporúča používanie červenej reďkovky v jedlách na ochranu tela pred účinkom tepla počas horúcich sezón.
Reďkovkou na zdravú pokožku a vlasy
Reďkovky majú vysoký obsah vody. Bojujú proti suchej a šupinatej pokožke, tým že ju hydratujú. Pomáhajú tiež predchádzať kožným ochoreniam vďaka obsahu vitamínu C a antioxidantov. Pravidelné začlenenie reďkoviek do stravy má za následok zdravú a žiarivú pleť. Reďkovka pracuje tiež ako prírodný čistiaci prostriedok - rozdrvené surové reďkovky môžete použiť lokálne na pokožku. Slúži ako skvelý prírodný čistiaci prostriedok a účinný balzam na tvár.
Pravidelná konzumácia reďkoviek pomôže bojovať proti vypadávaniu vlasov. Pravidelná konzumácia reďkoviek robí korienky silnejšie a pokožka na hlave je zdravšia. Taktiež odstraňujú lupiny - umyte si pokožku hlavy so šťavou z reďkovky a zakryte ju pomocou uteráka. Po hodine dôkladne umyte.
Pestovanie reďkovky
Reďkovky sa v januári a februári vysievajú do skleníkov či do pareniska. Neskôr sa môžu vysievať aj priamo na záhon. Rozhodne na mieste vystavené slnečným lúčom, ktoré pôdu spoľahlivo zahrejú. Reďkovka obľubuje primerane vlhká, stredne ťažkú až ľahkú pôdu s bohatším obsahom humusu. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 5,6 do 7. Je to plodina druhej trate, a teda sa pestuje v druhom roku po hnojení maštaľným hnojom. Reďkovky pestované v prvej trati sú príliš ostré a húževnaté.
Najobľúbenejšia je skorá jarná guľatá reďkovka. Reďkovka je pritom výnimočná aj v tom, že je možné ju pestovať postupne počas celého vegetačného obdobia. Reďkovka sa nesmie pestovať na vyhnojených pôdach dusíkatými hnojivami, pretože sa dostávajú do nich veľké množstvá soli a kyseliny dusičnej. V ľudskom tele sa tieto látky menia na dusičnany a dusitany, ktoré s aminokyselinami bielkovín vytvárajú jedovaté karcinogénne nitrozamíny.
.
DARČEK PRE KAŽDÉHO ZÁHRADKÁRA
SÚVISIACE TÉMY
Zmlaďme jadroviny a prihnojme ovociny
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Ako dostať mykorhízne huby pod už vysadený trávnik?
Ivan Hričovský: Drobné ovocie na severe
.
.
... a na záver ...
VEDELI STE TOTO O REĎKOVKE?
KEDY VYSIEVAME REĎKOVKY?
Reďkovky sa v januári vysievajú do skleníkov či do pareniska. Neskôr sa môžu vysievať aj priamo na záhon, no rozhodne na mieste, ktoré je vystavené slnečným lúčom a ktoré pôdu spoľahlivo zahrejú.
VÝSEV RADŠEJ HUSTEJŠIE
Tvorba riadkov v kvetníkoch a hrantíkoch nemá zmysel. Reďkovku netreba pri takomto spôsobe pestovania ani okopávať, ani plieť. Preto je vhodné využiť všetok voľný priestor neusporiadaným výsevom. Kým pri dvoch riadkoch môžete pri výseve do polmetrového hrantíka očakávať jednu viazaničku, pri rozprestrenom výseve to bude dvojnásobok. A to je na malej ploche rozhodujúce. Medzipriestor nemožno využiť pre pestovanie inej plodiny.
VŽDY DOSTATOK VLAHY
Kým niektoré rastliny môžu obdobia sucha stimulovať, reďkovky zažívajú v suchej pôde šok. Ten sa prejaví v ich nečakanej štipľavosti alebo v tvorbe riedkej vaty v buľvičke namiesto šťavnatej, chrumkavej dužiny. Zálievku preto treba prispôsobiť počasiu, zakrytiu substrátu vňaťou a farbe pestovateľskej nádoby. Ak je to potrebné, treba zalievať hoci aj trikrát denne alebo podložiť pod hrantík misku s vodou.
ŠKODCE REĎKOVKY
Reďkovku počas pestovania bežne napádajú skočky alebo kvetárka. Najlepšie je preventívne zakryť porast jemnou bielou netkanou textíliou, aby ste neskôr nemuseli siahnuť po chemickej ochrane.
.
Použité zdroje:
https://lepsiden.sk/redkovka-ako-lieci-recepty/
https://zdravopedia.sk/zelenina/redkovka-10-ucinkov-na-zdravie