Ak si chcete založiť trávnik, ktorý dlho vydrží, musíte si obstarať kvalitnú zmes trávového osiva. Semenárstva ponúkajú hotové zmesi, ktoré väčšinou zostavujú podľa pôdnych pomerov. Existujú aj zmesi s prídavkom ďateliny, ktoré s obľubou kupujú chovatelia drobného zvieratstva. Dôležité je, aby osivo malo dobrú klíčivosť. Veľa druhov tráv si totiž neudrží plnú klíčivosť ani do druhého roku po zbere.
KEDY VYSIEVAŤ?
Na výsev trávového osiva je najvhodnejší suchý a bezveterný deň. Počas dažďa sa semená nedajú rozhodiť pravidelne. Sú veľmi ľahké, najmä drobnejšie semená zmesky, preto by malo byť podľa možnosti bezvetrie, inak ľahšie semená odveje vietor.
AKO DOSIAHNÚŤ HUSTÝ TRÁVNIK?
Hustý trávnik vo svojej záhradke získate, keď na každý štvorcový meter vysejete približne 30 gramov dobre klíčivej zmesi. Ak chcete mať istotu, že osivo bude správne rozdelené, vykolíkujte si jeden štvorcový meter a rozdeľte naň rovnomerne odvážené množstvo osiva. Od rovnomernosti výsevu závisí vzhľad zatrávnenej plochy. Pri siatí postupujeme smerom dozadu, aby sme mali vysiatu plochu stále v zornom poli.
MACH V TRÁVNIKU
Mach v trávniku svedčí o nevyrovnanom hospodárení vodou, vzduchom a živinami. Do pôdy sa dostáva veľmi málo vzduchu, a tá je potom kyslá. V takom prípade pomôže dôkladné prevzdušnenie pôdy. Rozpicháme trávnik vidlami alebo špeciálnymi hrabľami raz naprieč a raz pozdĺžne. Pri rozsiahlejšom výskyte machu túto prácu po niekoľkých týždňoch i viackrát zopakujeme. Vyhrabaný mach a zvyšky starej trávy môžeme pridať do kompostu.
TRÁVNIKY PRE KRÁSU, ŠPORT A RELAX
Autorom tejto publikácie z edície vydavateľstva Plat4M Books Praktické rady záhradkárom je Ing. Ivan Vallo. Autor sa v knihe snaží prístupnou formou povedať, že trávnik nie je iba niečo zelené, čo treba stále kosiť, ale že je to živý organizmus skladajúci sa z množstva rastliniek, z ktorých každá žije svoj vlastný život. Trávnik prijíma vodu, živiny, rastie pod zemou i nad zemou, reaguje na teplo, chlad, sucho, komunikuje s prostredím a aj s človekom, ktorý sa o ňu stará. Kniha popisuje jednotlivé druhy tráv a ich vlastnosti, pôdy a substráty, ktoré sú základom pre život trávnika. Poskytuje čitateľovi návod, podľa ktorého bude vedieť trávnik správne založiť a úspešne ho pestovať – kosiť, hnojiť, zavlažovať, vykonávať ďalšie odborné úkony, ochrániť ho pred chorobami a škodcami, odstraňovať z neho nežiaduce buriny. Popisuje ďalej mechanizmy na ošetrovanie trávnika, princípy ich funkcie a spôsoby použitia. Informatívne sa zmieňuje aj o trávnikoch top kvality – golfových a futbalových ihriskách. V publikácii sa píše aké trávniky máme v parkoch a čím môžeme nahradiť pravidelne kosený trávnik v nevyhovujúcich podmienkach, aby sme tým vytvorili krásne upravenú plochu. Osobitná kapitola je venovaná veľmi aktuálnej problematike pestovania trávnikov v podmienkach globálneho otepľovania.
TRÁVNIKY SO SEDMOKRÁSKAMI A JAPONSKÝMI KVETMI
VÝMENA TRÁVNIKA ZA LÚČNE KVETY
Máte starosti s pravidelnou starostlivosťou o trávnik? Rozkvitnutá lúka namiesto trávnika na dvore alebo na priedomí nevyžaduje veľa starostlivosti. Nemusíme ju polievať a ani každý týždeň kosiť. Pri výbere správnych semienok, nevyrástie vyššie ako po kolená. Môžete sa tešiť na hustý porast s pestrými odtieňmi žiarivých kvetov od jari až do jesene.
PRIPRAVUJEME PÔDU NA VÝSEV
Pripraviť pôdu na výsev lúky nie je veľmi náročné. Nejakú námahu to však, samozrejme, vyžaduje. Musíme odstrániť všetky trávy na vybratom pozemku. Potrebujeme spracovať pôdu tak, aby mala jemnú hrudkovitú štruktúru.
NETREBA HNOJIŤ
Hnojenie nie je potrebné, pretože lúčne byliny dokážu práve pri nedostatku živín získať prevahu nad všetkými ostatnými rastlinami, ktorých nároky na výživu sú vyššie. Pomôcť môžu mykorhízne huby, ktoré dajú lúčnemu trávniku potom krásu a pestrosť.
MYKORHÍZNE HUBY ROBIA ZÁZRAKY S TRÁVNIKOM
TURFCOMP® umožňuje dlhodobú ochranu trávnikov a pôdy pri zachovaní nízkych nákladov. Prírodné hnojivo postupne zásobuje trávnik živinami po celú sezónu. Mykorhízne huby rozširujú koreňový systém a prinášajú vodu a živiny. Absorpčné granule zadržujú pôdnu vlhkosť a chránia trávnik pred uschýnaním. Aplikujte plošne tesne pred vysiatím trávneho semena. Prekryte vrstvou zeminy alebo zapravte prípravok cca 3 centimetre pod povrch a potom vysejte semená. Tiež je možné aplikovať pod trávny koberec pre lepšie uchytenie a vitalitu. Dávkovanie závisí na záťaži trávneho porastu - od 100 g / m² (menej používané časti) až do 300 g / m² (zaťažované časti - napríklad športové ihriská). Pri prevzdušňovaní (aerifikácii) trávneho porastu zmiešajte prípravok s aerifikačnou zmesou. Dávka môže byť znížená na 50 až 150 g / m². Prípravok musí prísť do priameho kontaktu s koreňmi. Nie je možné trávnik predávkovať - vyššia dávka zaistí lepší rozvoj mykorhízy.
PREČÍTAJTE SI NA BLOGU ZELENÝ JEŽKO RADÍ
Ktoré letorasty treba odstrániť?
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Ivan Hričovský: Drobné ovocie na severe
Výsadba jabloní a hrušiek
Výsadba černíc
Černanie orechov