Na čo by ste nemali zabudnúť na jar? No predsa na pŕhľavu dvojdomú (žihľavu alebo latinsky Urtica dioica)! Nielenže lieči, ale je skvelá v kuchyni. Prečistí vás, nabije energiou, skrášli a zreparuje rany na koži.
Žihľava je trváca bylina so vzpriamenou, štvorhrannou stonkou, vysokou do 200 cm a rozkonáreným koreňom. Listy sú tmavozelené, protistojné, vajcovité, hrubo zúbkaté, s malými kopijovitými prílistkami. Kvety sú drobné, zelené a zložené v pazušných metlinách. Plod je vajcovitá nažka. Celá rastina je pokrytá pŕhlivými chĺpkami. Vysušené listy sú na líci tmavozelené, na rube svetlejšie a bez vône a chuti. Korene sú bledozelené, bez vône a chuti. Žihľavu nájdeme na lúkach, pasienkoch, na okrajoch komunikácií a tokov, v lužných lesoch, na medziach, pri potokoch.
Obsah vitamínov a minerálov v žihľave
Listy pŕhľavy obsahujú vitamíny K a B2, glykozid ircitrín, triesloviny, bielkoviny, kyselinu askorbovú, kyselinu pantoténovú, histamín, karotenoidy, chlorofyl (okolo 3 %), xantofyl, vápnik, draslík, horčík, sodík, železo, vlákninu. Niektorí autori uvádzali, že chĺpky žihľavy obsahujú kyselinu mravčiu. Posledné výskumy ukázali, že je to zmes troch chemických látok: histamínu dráždiaceho kožu, acetylchlorínu vyvolávajúci pocit pálenia a serotonínu zvyšujúceho účinok (vnímanie) dvoch predchádzajúcich látok.
Žihľava lieči
1. Žihľavový čaj prelieči obličky
Priaznivo pôsobí aj na žlčník a pečeň, pomáha pri alergii, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Patrí aj k bojovníkom proti artérioskleróze, chronickým bolestiam kĺbov i osteoporóze. Navyše stimuluje krvný obeh a znižuje hladinu cukru v krvi, preto by ju mali popíjať diabetici. Vďaka obsahu železa žihľava nakopne aj tvorbu červených krviniek.
2. Chcete si prečistiť krv a dať zbohom akné?
Liekom je trojtýždňové popíjanie žihľavového čaju. Jednu až dve čajové lyžičky zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody. Päť až desať minút lúhujte a pite teplý trikrát denne.
3. Žihľava je močopudná
Preto si ju naordinujte aj pri zápaloch močových ciest. Z tela vám rýchlejšie vyplaví škodliviny. Má blahodarný vplyv aj na prostatu, zabráni jej zväčšovaniu, no len v prípade, ak popíjate čaj z korienkov. Zalejte pol až jednu lyžičku sušených korienkov šálkou horúcej vody, desať minút lúhujte a pochlipkávajte v priebehu dňa.
4. Pozor! Čaj zo žihľavy pite maximálne tri týždne.
Potom si doprajte aj mesačnú pauzu. Nepripravujte si ani príliš silný čaj, môže vám uškodiť.
.
.
5. Vypadávajú vám vlasy?
Denne si ich oplachujte žihľavovým odvarom. Viac prospechu vám však prinesie na prípravu a čakanie náročnejšia žihľavová tinktúra. Na jej výrobu potrebujete pol litra kvalitného bieleho alkoholu a sto gramov sušenej žihľavy. Nasypte ju do širšej sklenenej nádoby a alkohol prilievajte dovtedy, kým neprekryje žihľavu. Lúhujte dva týždne, počas ktorých zmes občas premiešajte. Potom tinktúru vtierajte do vlasovej pokožky a tešte sa na kvalitnejšiu, lesklejšiu a hustejšiu korunu krásy.
6. Zbohom reuma
Keď vás žihľava v prírode popŕhli, nenadávajte, ale poďakujte jej. Hlavne vtedy, ak sa vám do kĺbov zahryzla reuma. Obsahuje látky, ktoré zmierňujú nepríjemné bolesti. Vedeli to už v starovekí Rímania, ktorí si zväzkami žihľavy šľahali ubolené kolená. Nechránenú pokožku síce pokryjú páliace vyrážky, no v organizme vtedy prebiehajú ozdravné procesy. Popŕhlené miesto sa navyše prehreje a prekrví. Patríte skôr k odvážnym? Zatnite zuby a reumou postihnutú oblasť si vyšibte zväzkom čerstvej žihľavy. Najlepšie raz či dvakrát denne počas jedného týždňa. Odmenou vám bude lepšie prekrvenie končatín a ústup bolestí. Nepatríte k odvážlivcom, ktorí by sa dobrovoľne vystavili popŕhleniu? Stavte na žihľavový kúpeľ. Pripravte si ho z dvesto gramov žihľavy, ktorú namočíte na dvanásť hodín do piatich litrov studenej vody. Studený výluh potom zohrejte, preceďte a prilejte do kúpeľa. Vo vani sa uložte tak, aby ste mali srdce nad vodou a relaxujte dvadsať minút. Po kúpeli sa neutierajte, len sa zabaľte do župana. Ľahnite si na hodinu do postele a čakajte úľavu. Nemáte čas na vylihovanie? Do žihľavovej tinktúry namočte tkaninu a priložte ju na ubolené údy. Aj žihľavové obklady vás môžu oslobodiť od nepríjemných reumatických bolestí.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
.
Kuchyňa ju ľúbi
7. Ak nechcete v teplejších mesiacoch okúsiť otravnú jarnú únavu
Žihľavu používajte aj v kuchyni. No len mladú, sviežu a tmavozelenú. Nahradí špenát alebo iné šaláty a venuje vám kopec živín. V jarných mesiacoch si ju pridávajte do praženice, doplňte ku kuracine alebo si ju pripravte ako špenátový prívarok či polievku. Stonky nepoužívajte, iba lístky, tie krátko sparte v horúcej vode. Tak ich zbavíte páliacich účinkov.
8. Pripravte si žihľavový šalát
Dvestopäťdesiat gramov mladých výhonkov žihľavy a zväzok mladých cibuliek nasekajte nadrobno, pokvapkajte citrónovou šťavou, trochou oleja, doplňte kúskami vajíčok a cherry paradajkami. Šalát si môžete zlepšiť bielym jogurtom alebo nastrúhanou mrkvou.
9. Urobte si žihľavový sirup
Potrebujete dvesto až dvestopäťdesiat gramov čerstvej alebo sušenej žihľavy a štyristo gramov cukru. Žihľavu zalejte jeden a pol litrom vody a nechajte lúhovať z večera do rána. Ráno preceďte, pridajte cukor a varte dovtedy, kým nezhustne ako med. Užívajte 3 až 4 polievkové lyžice sirupu denne. Posilní vás a prečistí.
.
.
Ako ju zbierať
10. Na listy žihľavy sa vyberte od apríla do septembra, keď sú ešte mladé a nekvitnú
Zbierať by sme ju mali len na svetlých a čistých miestach. Po prechádzke si hneď pripravte čaj. Vtedy má najsilnejšie účinky. Ak si žihľavu plánujete usušiť do zásoby, robte tak na tienistom a vzdušnom mieste. Usušenú rastlinu potom vložte do suchých papierových vreciek.
Článok bol uverejnený v https://style.hnonline.sk