V bežnej zeleninárskej praxi je uplatňovaných viacero spôsobov predpestovania priesad. Ako ich pestovať? Napríklad na malom záhone v skleníku či v parenisku alebo aj v miskách alebo malých nádobkách na parapete okien v dome či byte.
Takéto pestovanie má viacero výhod, o ktorých si povieme v ďalších riadkoch.
Zdroj: Agrokruh
Predpestovanie nerozsádzaných priesad
Na kvalitne pripravené záhony v krytých priestoroch alebo vonku vysievame osivo zelenín výsevom do riadkov alebo naširoko. Po vzídení sa rastlinky ponechávajú na záhonoch až do štádia, keď majú 3 až 5 pravých listov a potom sa vysádzajú na trvalé stanovište vonku. Prednosťou tohoto spôsobu je, že je lacný a relatívne jednoduchý. Nevýhodou je, že predpestované priesady sú nevyrovnaného vzrastu, preto ich musíme pred vysádzaním vytriediť, pričom odpad je až 50 percent.
Druhou podstatnou nevýhodou tohoto spôsobu predpestovania je silný presadzovací šok v dôsledku poškodenia korienkov pri vyberaní priesad zo záhonov, dlhšie trvajúce zakoreňovanie po vysadení na pole a s tým spojené riziko poškodenia oslabených rastliniek „škodcami“ a chorobami.
Predpestovanie rozsádzaných priesad
Pri tomto predpestovaní sa z hustých výsevov do debničiek rastlinky po vytvorení klíčnych lístkov rozsádzajú na väčšie a pravidelné vzdialenosti než boli vysiate. Tým sa im zabezpečí väčší priestor pre vývoj korienkov i nadzemnej častí a tak sa môžu rovnomernejšie vyviať. Týmto spôsobom vypestujeme vyrovnané a zdravé priesady.
Ďalšou prednosťou rozsádzania je to, že na ďalšie pestovanie možno vybrať tie najsilnejšie rastlinky. Priesady majú lepší koreňový bal, pretože pri rozsádzaní (pikírovaní) sa skráti hlavný klíčny korienok, a tým sa podnieti tvorba väčšieho množstva bočných korienkov, než by sa boli vytvorili bez tohoto skrátenia. Nevýhodou rozsádzania je väčšia prácnosť a tým aj nákladovosť.
SEMIENKA NA PREDPESTOVANIE
Pre objednávanie kliknite na obrázok.
SKÚŠKA KLÍČIVOSTI |
Na plochý tanier položíme servítku, ktorú sme predtým navlhčili vo vode, a rozložíme na ňu 50 semien - aby sa nám lepšie počítalo. Tanier so semenami vsunieme do priesvitného plastového vrecúška, v ktorom ich necháme naklíčiť pri izbovej teplote 20 až 30 °C. - Tekvicovité zeleniny a cibuľa majú pri klíčení radšej tmu; Keď väčšina semien vyklíči, spočítame ich a vypočítame percento klíčivosti. Ak výsledok presiahne 75 percent, semená možno použiť na bežný výsev, ak je však hodnota testu niečo málo nad 50 percent, semená vysievame hustejšie. POZOR! Semená fazule a hrachu potrebujú na klíčenie veľa vzduchu, neznášajú hlboký výsev a chlad. Preto používame veľmi vzdušný substrát, napríklad vlhký piesok na hlbokom tanieri, do ktorého semená plytko zatlačíme. |
Výhody však prevládajú a preto je rozsádzanie priesad dôležitým pestovateľským postupom. Rozsádzať sa dá do debničiek, na záhony, do balíčkov, do zakoreňovačov, črepníkov a pod.
Predpestovanie priesad v balíčkoch
Toto je spôsob, pri ktorom sa buď priamo vysieva osivo do strojovo vytvarovaných balíčkov zeminy alebo do týchto balíčkov rozsádzame rastlinky s vytvorenými klíčnymi listami. Rastliny v balíčkoch sa dobre zakorenia a majú kompaktný koreňový bal. Ten sa minimálne porušuje pri vlastnom vysadzovaní na trvalé stanovište, kde sa rýchlo zakoreňujú a prakticky vôbec netrpia presadzovacim šokom.
Nevýhodou je nutnosť technického zariadenia na lisovanie balíčkov a dôsledné dodržiavanie receptúry miešania substrátu, kvôli nutnosti dosiahnutia dostatočnej miery odolnosti balíčka voči rozsypaniu sa a zároveň aj dostatočnej miery priepustnosti pre vzduch, vodu a korienky. Balíčkované priesady musia byť uložené na podložkách, aby sa s nimi dalo manipulovať. V prípade že sa pestuje na ploche pôdy v skleníkoch alebo fóliovníkoch podložka zabráni prerastaniu korienkov.
Balíčkovaná sadba vyžaduje častú opatrnú zálievku. Balíčky nesmú v žiadnom prípade preschnúť a ani premočiť. Predpestovanie priesad v zakoreňovačoch umožňuje zachovanie výhod balíčkovania, nevyžaduje však zložité strojne vybavenie a je na to potrebné menšie množstvo substrátu. Určité náklady sú však spojené z nákupom zakoreňovačov.
Rašelinovo – celulózové zakoreňovače sú vyrábané z rašeliny a majú rozličný tvar a veľkosť. Rastliny sa v nich dobre zakorenia a pri vysadzovaní sa vysadia spolu zo zakoreňovačom, ktorý sa v pôde rozloží a obohatí ju o humusotvorné látky. Sú však pomerne drahé.
Plastové zakoreňovače sú rozličného tvaru, veľkosti a konštrukcie. Dajú sa opakovane požívať a dnes sú štandartným spôsobom pestovania mladých rastlín. Použitie plastových zakoreňovačov je optimálnym riešením kompromisu ekologických a ekonomických požiadaviek. Z plastickej hmoty je vylisovaná „voština“ zo sústavou buniek ktoré sa naplnia substrátom. Do takto naplnených buniek sa vysieva osivo zelenín alebo rozsádzajú mladé rastlinky vo fáze klíčnych listov. Vytvorený koreňový balíček je súdržný a pri opatrnejšej manipulácii sa takmer vôbec nepoškodzuje a vysadené rastlinky môžu nerušene pokračovať v raste.
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite SEM a nájdete kompletnú ponuku)
Viac si prečítate o týchto mykorhíznych hubách po kliknutí na obrázok
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.