Marián Mikuš sa opýtal profesora Ivana Hričovského: - Dá sa niektorá z odrôd liesok pestovať ako strom? S výškou kmeňu okolo 1,5 metra nad zemou?
Odpovedá Ivan Hričovský: Pravokoreniace stromy si ľahko vypestujeme z mladého kra zakúpeného v škôlke. Vyberieme najsilnejší rovno rastúci prút, ostatné v raste potlačíme a stále ich zrezávame. Keď kmeň dosiahne potrebnú výšku, vytvarujeme korunku. Pri kmeňových tvaroch je ľahší zber a obrábanie pôdy. Nevýhodou je, že tieto tvary, oproti krom, pomerne rýchlo starnú, čo sa prejavuje znížením úrod. Výhodou kra je jeho rýchly rast, nedostatkom je nízka rodivosť vo vnútri kra, sťažený zber a obrábanie pôdy.
Vhodnou je hlinito-piesočnatá pôda. Nevhodné sú hutné, ílovité, podmáčané pôdy, kde lieska veľmi trpí a ľahšie podľahne napríklad jarným mrazíkom. Aj preto je lepšia výsadba počas teplej jesene, keď rastlina dostane možnosť do prvých mrazov sa zakoreniť. V jeseni sadené dreviny zachytia zimnú vlahu a tiež čiastočne zakorenia. Na korienkoch sa čiastočne vytvorí kalus a vyvinú sa í mladé savé korienky.
Väčšina kultivarov liesky sa opeľuje cudzím peľom, preto zásadne vysádzame viac kultivarov. Na jar i v jeseni vysadeným sadeniciam skrátime výhonky na 4 až 6 púčikov. Lieska začína pravidelne rodiť v štvrtom až piatom roku.
HNOJENIE
Liesky hnojíme pravidelne. Najlepší je maštaľný hnoj alebo vyzretý kompost v dávke 20 až 30 kg na jeden ker. Kry znášajú veľmi dobre aj hnojenie slepačím hnojom. Hnojiť môžeme len do konca júna, pretože pri prehnojení vyrastá množstvo výhonkov, čo ide na úkor budúcej úrody. Priemyselné hnojivá, najmä fosforečné a draselné, používame len ako hnojiva doplňujúce, a to na jar v marci a v druhej fáze v júni.
Mykorhízne huby
Odborníkmi odporúčané sú pri výsadbe kríkov liesky aj mykorhízne huby Symbivit. Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s týmito mykorhíznymi hubami? Stačí ich totiž uplatniť len jedenkrát pri pri výsadbe rastlín, dokážu zvýšiť úrodnosť, vinič a iné ovocné rastliny majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov. A stávajú sa napríklad kvety a okrasné rastliny a dreviny krajšie a pestrejšie. Pozrite si video s odporúčaním profesora Ivana Hričovského Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
Mykorhízne huby už pre vysadené rastliny
Áno, mykorhízne huby dokážeme pridávať aj už vysadeným mladším či starším rastlinám. Tieto huby ohromne posilnia koreňovú sústavu stromu, kríku, kvetu či zeleniny alebo okrasnej rastliny. Pomáhajú, aby sa koreňová sústava rozrástla, tým sú rastliny schopné z pôdy získavať viac vlahy a výživových látok. Ako ich aplikujeme k už vysadeným rastlinám? Jednoducho okolo rastliny urobíme niekoľko dier (varechou, tenkou paličkou alebo aj kovovým roxorom) a do nich nasypeme mykorhízne huby. Ich účinok zaregistrujeme čoskoro.
Základné pravidlo, aby boli mykorhízne huby účinné, je, že sa musia dostať ku koreňom rastliny, stromku či sadenice. Na čo treba dbať pri výsadbe? Čo urobíme s koreňmi? Ako aplikujeme mykorhízne huby? Koľko ho potrebujeme? Čo urobia mykorhízne huby s koreňovým systémom? Ako prebieha samostatné zasýpanie vysadeného koreňa? Odpovede nájdete vo videu s profesorom Ivanom Hričovským (aplikovanie mykorhíznych húb viniču, okrasným drevinám a iným rastlinám je rovnaké ako k jabloni). A na záver je ešte jedna podmienka: o tej nám viac povedia profesor Ivan Hričovský a zástupkyňa spoločnosti Symbiom Alena Klíčová v tomto videu - Výsadba jablone Rubinola.
.
AKÉ PESTOVAŤ LIESKY?
Často dostáva Ivan Hričovský otázky týkajúce sa aj pestovania liesky: Liesky rastú u nás vo voľnej prírode. Postupom času došlo aj v ich prípade k cielenému šľachteniu, cieľom bolo predovšetkým dosiahnutie väčšej veľkosti plodov. Predstavme si tie najznámejšie. Medzi naše domáce druhy patria liesky, ktoré počas kvitnutia skoro na jar vytvárajú množstvo zlato-žltých dlhých visiacich jahniad. Konáriky môžete použiť na veľkonočné aranžovanie.
CONTORTA - LIESKA OBYČAJNÁ
Zaujímavým kultivarom je napríklad Corylus avellana Contorta - Lieska obyčajná, ktorá má pokrútené konáriky. Darí sa jej vo všetkých pôdach, okrem trvale podmočených. Vyžaduje slnko až polotieň. Dorastá do výšky dva metre a šírky 1,5 metra.
SCOOTER
Pomalšie rastúca je Corylus avellana Scooter. Listy sú zaujímavé svojím oranžovožltým zafarbením na jeseň. Dorastá do výšky 1,5 metra.
LOMBARDSKÁ BIELA
Ak chcete mať v záhrade okrasu v podobe krásnych kvetov na jar a v jeseni úžitok s orieškami ako pre Popolušku, tak určite odporúčame Corylus avellana Lombardská biela.
Odroda pochádzajúca z južnej časti Európy. Najlepšie jej vyhovujú teplejšie lokality s úrodnými pôdami a dostatkom vlahy. Vyznačuje sa stredne silným až slabším rastom a kompaktnejšími guľovitými krami, čo umožňuje pestovanie v hustejšom spone. Vyžaduje pravidelné prerieďovanie husto rastúcich koreňových výmladkov. Jednou z hlavných výhod tejto odrody je jej samoopelivosť, pre stabilné úrody je však aj tak lepšia jej kombinácia s inými odrodami. Odroda je pomerne skorá, dozrieva už začiatkom septembra. Vyniká dobrou a pravidelnou plodnosťou. Plody sú stredne veľké, s priemernou hmotnosťou 10 plodov do 25 gramov. Jadro dobre vypĺňa vnútro plodu, tvorí až 50 percent jeho hmotnosti. Odroda patrí z chuťového hľadiska medzi najkvalitnejšie, vyniká veľmi dobrou sladkastou chuťou. Známa je tiež jej červená mutácia Lombartská červená, ktorá svojou atraktívnou farbou listov veľmi efektne spestrí každú ovocnú záhradu či okrasný záhon.
HALLSKÁ OBROVSKÁ
Hallská obrovská je odroda, ktorá neskoro kvitne. Plody dozrievajú až koncom septembra a ich má ukryte pod listami. Oriešky sú vajcovité, zo strán čiastočne stlačené. Plody tejto liesky majú výbornú chuť.
WEBBOVA
Silnejšie rastúca anglická odroda vhodná najmä do teplejších polôh s dostatkom vlahy. Vytvára redšie a vyššie neskoro kvitnúce kry, tvorí málo zahusťujúcich koreňových výmladkov. Vďaka týmto vlastnostiam je vhodná do zahustených výsadieb s hustejším sponom pestovania. Z hľadiska opeľovania patrí k čiastočne samoopelivým odrodám, na dosiahnutie plných úrod sa odporúča jej kombinácia s odrodou Hallská obrovská. Odroda dozrieva v druhej polovici septembra, plodnosť je veľmi dobrá. Plody sú podlhovasto vajcovitého tvaru, dostatočne veľké – 10 plodov váži do 30 gramov. Sladkasté jadro dobrej chuti tvorí v dobrých pestovateľských podmienkach približne 48 percent hmotnosti plodu. Pestuje sa najčastejšie ako ker, prípadne ako koreniací štvrťkmeň. Úrody prináša aj v chladnejších, ale chránených polohách.
RED ZELLERNUS
Raritou medzi lieskami je červenolistá odroda Red Zellernus. Na jar ju zdobia dlhé ružovo-purpurové jahňady. Odroda rodí aj atraktívne červeno-hnedé oriešky. Táto lieska rastie stredne rýchlo a dorastá do výšky 3-5 metrov (podľa stanovišťa) a do šírky 1,5 - 2 metre. Použiť ju vieme do kombinovaných záhonov alebo na tvorbu tvarovaných alebo voľne rastúcich živých plotov. Sadíme ju na priame slnko alebo do polotieňa. Pre lepšie opelenie kvetov je výhodné, ak sa v blízkosti nachádza aj iná odroda liesky.
VIBURNUM TINUS
Viburnum Tinus - Kalina vavrínolistá kvitne v decembri - apríli. Má krásne ružové súkvetia. Pri výsadbe odporúčame vybrať chránené miesto a povrch pôdy v zime zakryť lístím alebo čečinou. Počas suchej zimy nezabudnite na zálievku.
HAMAMELIS
Ak máte radi originalitu, určite odporúčame Hamamelis x intermedia v odrodách. Je to okúzľujúci ker, ktorý kvitne v období keď nám v záhradách chýba pestrosť. Kvety sú žltej, červenej alebo oranžovej farby. Listy sú veľmi podobné lieske a na jeseň sýto žlto sfarbené. Dorastie zhruba do 3 metrov a najlepšie sa mu darí na slnečnom mieste až polotieni v mierne kyslej pôde.
JAZMÍN NAHOKVETÝ
Nenáročný ker na oživenie záhrady v predjarí je Jasminum nudiflorum - Jazmín nahokvetý . Kvitne od decembra až do jari. Na bezlistých výhonoch rozkvitajú nádherné žlté, aromatické kvety. Je výborne mrazuvzdorný. Dorastá do výšky a šírky 1,5 metra.
.
OCHRANCOVIA PROTI VRTIVKE ORECHOVEJ
Nemali by chýbať medzi vašimi ochrannými prostriedkami
.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Osudná chyba
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
.
.