Marec je mesiac prebúdzajúceho sa života aj v ovocnej záhrade. Pôda sa začína otepľovať a na jej povrchu sú už podmienky pre prvé jarné práce. Pri jadrovinách sa môže robiť aj silnejší omladzovací rez bez väčšieho rizika, že by rezné rany mohli namrznúť. Nezabúdame pritom na zatieranie rán voskom alebo stromovým balzamom.
Na vysadených stromčekoch robíme výchovný rez. Významne to vplýva na ich ujatie. Koreňovú sústavu sme pri výsadbe skrátili minimálne o jednu tretinu a rez v korunke volíme podľa toho, aký pestovateľský tvar chceme dosiahnuť. Ranky treba pozatierať voskom. Na palmetách a štíhlych vretenách kombinujeme rez s ohýbaním a vyväzovaním vzpriamene rastúcich výhonkov do vodorovnej alebo mierne šikmej polohy. Výrazne tak podporíme rodivosť. Stromček zalejeme a skontrolujeme, či je výška očkovania alebo vrúbľovania 8 až 12 centimetrov nad povrchom pôdy.
.
Chcete mať krásne kvietky v záhrade?
... a širokú ponuku ďalších krásnych kvetov nájdete v časti SEMENÁ FRANCHI.
Drobné ovocie
Rez robíme aj na kríkoch ríbezlí, egrešov, josty, liesky veľkoplodej, malinách, černiciach, aj na niektorých menej rozšírených ovocných druhoch, ako napríklad arónia čiernoplodá, rakytník rešetliakovitý a iné.
Hlbší rez egrešov a malín
Záhony jahôd očistíme od suchých listov, prihnojíme ich a plytko okopávame. Len čo to počasie a pôda dovolia, sadíme stromčeky, najmä broskyne. Ďalej sadíme marhule, mandle, ale aj ostatné ovocné druhy. Pri výsadbe broskýň je najvhodnejší jednoročný výsadbový materiál. Vtedy sa stopercentne ujmú. Môžeme už robiť prevrúbľovanie jabloní a hrušiek, ale aj čerešní a višní. Robíme to spôsobmi, ktoré prevažne nevyžadujú prúdenie miazgy. Zaočkované podpníky – prijaté očká režeme na čapík, z podpníka odstránime púčiky, prípadne režeme naostro bez ponechania čapíka. Pokiaľ ide o egreše a maliny, vzhľadom na ich skoré pučanie je vhodnejšia výsadba v jeseni, no môžeme ich sadiť aj teraz, len po vysadení urobíme hlbší rez.
Nákup len v renomovaných škôlkach!
Na jar vysievame stratifikované semená. Zo semien vypestované podpníky používame na vrúbľovanie alebo očkovanie kultúrnych odrôd, pričom kladieme dôraz najmä na záchranu starých odrôd, pretože tie bežné si môžeme zakúpiť v renomovaných ovocných škôlkach.
Prevrúbľovanie a prihnojovanie
Môžeme už robiť prevrúbľovanie – najmä jabloní, hrušiek, ale aj čerešní a višní. Robíme to prevažne spôsobmi, ktoré nevyžadujú prúdenie miazgy. Slivkoviny a marhule prevrúbľovať neodporúčame vzhľadom na nebezpečenstvo rozširovania šarky sliviek.
Ríbezle a josta z drevnatých odrezkov
Ako môžeme na jar rozmnožovať ríbezle a jostu z drevnatých odrezkov? Odrezky ríbezlí a josty robíme z jednoročných dobre vyzretých výhonkov. Rezom ich upravíme približne na dĺžku 18 centimetrov hore tesne nad púčikom a dole tesne pod púčikom. Do pôdy ich picháme nie kolmo, ale pod uhlom 45 stupňov. Vtedy je záruka, že sa korene vytvoria po celej dĺžke odrezka, ktorý picháme tak hlboko, že na povrchu necháme len jeden púčik. V tom istom roku vyrastie krásny krík, ktorý už v ďalšom roku začne rodiť.
Mykorhízne huby
Odborníkmi odporúčané sú pri výsadbe nových ovocných stromkov alebo kríkov drobného ovocia aj mykorhízne huby Symbivit. Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s týmito mykorhíznymi hubami? Stačí ich totiž uplatniť len jedenkrát pri pri výsadbe rastlín, dokážu zvýšiť úrodnosť, vinič a iné ovocné rastliny majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov. A stávajú sa napríklad kvety a okrasné rastliny a dreviny krajšie a pestrejšie. Pozrite si video s odporúčaním profesora Ivana Hričovského Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
Mykorhízne huby už pre vysadené rastliny
Áno, mykorhízne huby dokážeme pridávať aj už vysadeným mladším či starším rastlinám. Tieto huby ohromne posilnia koreňovú sústavu stromu, kríku, kvetu či zeleniny alebo okrasnej rastliny. Pomáhajú, aby sa koreňová sústava rozrástla, tým sú rastliny schopné z pôdy získavať viac vlahy a výživových látok. Ako ich aplikujeme k už vysadeným rastlinám? Jednoducho okolo rastliny urobíme niekoľko dier (varechou, tenkou paličkou alebo aj kovovým roxorom) a do nich nasypeme mykorhízne huby. Ich účinok zaregistrujeme čoskoro.
Základné pravidlo, aby boli mykorhízne huby účinné, je, že sa musia dostať ku koreňom rastliny, stromku či sadenice. Na čo treba dbať pri výsadbe? Čo urobíme s koreňmi? Ako aplikujeme mykorhízne huby? Koľko ho potrebujeme? Čo urobia mykorhízne huby s koreňovým systémom? Ako prebieha samostatné zasýpanie vysadeného koreňa? Odpovede nájdete vo videu s profesorom Ivanom Hričovským (aplikovanie mykorhíznych húb viniču, okrasným drevinám a iným rastlinám je rovnaké ako k jabloni). A na záver je ešte jedna podmienka: o tej nám viac povedia profesor Ivan Hričovský a zástupkyňa spoločnosti Symbiom Alena Klíčová v tomto videu - Výsadba jablone Rubinola.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Osudná chyba
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?