Sadenice černíc vysádzame spravidla na jar, pretože ich riedke drevo v priebehu zimy ľahko stráca vodu a nevyvinutý koreňový systém nie je schopný stratu vody doplňovať. Ich značné uhynutie po zime nie je spôsobené mrazom — ako sa často nesprávne domnievame — ale tým, že uschnú.
Odporúča
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Najlepšie sa ujímajú už napučané sadenice. Sadíme ich do radov vzdialených od seba 2,5 metra. Vzpriamene rastúce kultivary vysádzame v radoch 1 až 1,5 metra a plazivé 2 až 3 metre od seba.
Pri vysádzaní plazivých odrôd, ktoré mnohí záhradkári vysádzajú k plotom a stenám, odporúčame zhotoviť rôzne drevené konštrukcie alebo drôtenky s výškou drôtu nad zemou 60, 140 a 220 centimetrov. Kry v dobrých podmienkach a pri dobrom ošetrovaní rodia na jednom mieste 10 až 15 rokov, niekedy aj dlhšie.
AKO NA TO?
IVAN HRIČOVSKÝ: REZ BEZTŔŇOVÝCH ČERNÍC
Pozrite si video s návodom, ako režeme černice?
.
Černice - 10 účinkov na zdravie
Černice majú niekoľko účinkov na naše zdravie. I preto sa odporúčajú konzumovať a najlepšie je ich pestovať vo vlastnej záhrade. Tu portál Zdravopedia.sk prezentuje prednosti tohto chutného drobného ovocia.
Černicami proti kašľu i zachrípnutiu
V prírodnom liečiteľstve sa využíva čaj z černicových listov i šťava z plodov. Štava je veľmi účinná proti zachrípnutiu. Čerstvo vylisovanú šťavu ohrejeme, použijeme sčasti na kloktanie, zvyšok postupne po dúškoch vypijeme. Takáto kúra má blahodárny vplyv na preťažené hlasivky a organizmu navyše dodáva osviežujúce a vitalizujúce ovocné kyseliny.
Černicami proti rakovine
Ostružina je účinná proti rozvoju rakoviny vrátane rakoviny pľúc, rakoviny hrubého čreva a rakoviny pažeráka. Mikroživiny prítomné v ostružinách majú chemopreventívny účinok a zabraňujú rastu malígnych (zhubných) buniek. Extrakty z černíc tlmia vznik zhubného nádoru a súvisiacu bunkovú signalizáciu.
Černice zabraňujú vzniku aterosklerózy
Černice poskytujú ochranu pred endotelovou dysfunkciou (porušená funkcia endotelu prispieva k stavu, ktorý verejnosť pozná pod názvom „kôrnatenie“ tepien – k ateroskleróze). Srdcovocievne choroby sú pritom zväčša dôsledkom aterosklerózy. Pomáhajú tiež znižovať poškodenie DNA a chránia pred vaskulárnym zlyhaním.
Černice na trávenie
Černice sú zdrojom nerozpustnej a rozpustnej vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre optimálne fungovanie tráviaceho systému. Nerozpustná vláknina v ostružinách podporuje ľahké a lepšie vstrebávanie vody v hrubom čreve a pridáva objem stolice. To pomáha pri pravidelnom pohybe čriev bez zápchy.
Černice pomáhajú pri nervozite
Bioflavonoidy sa koncetrujú v dužine: tu je ich obsah desťnásobne vyšší ako v šťave. Ich úlohou je chrániť vitamín C a stresový hormán adrenalín pred oxidáciou enzýmami s obsahom medi. Bioflavonoidy zároveň meď viažu. Zvýšená koncentrácia medi v organizme môže vyvolávať nervozitu, nepokoj a psychické poruchy.
Černice zvyšujú imunitu
Černice pomáhajú zlepšovať imunitný systém organizmu, kvôli prítomnosti fytoestrogénov, vitamínov a minerálov. Pravidelná konzumácia černíc pomáha bojovať proti rôznym patogénom a chráni telo pred infekciami a inými smrteľnými chorobami.
Černice na zdravé srdce
Bohatstvo flavonoidov ako sú antokyány v černiciach, robí z neho ovocie priaznivé pre srdce. Iné užitočné zložky, ako je horčík a vláknina prítomné v černiciach, zabraňujú zablokovaniu tepien a stimulujú hladký tok krvi. To znižuje riziko rôznych srdcových ochorení, ako je mŕtvica a ateroskleróza a udržuje kardiovaskulárne zdravie. Horčík u černíc pomáha aj pri regulácii krvného tlaku a zabraňuje srdcovej arytmii a nepravidelným sťahom srdca.
.
.
Černice na normálnu zrážanlivosť krvi
Černice obsahujú dobré množstvo vitamínu K, ktorý pomáha pri normálnej zrážanlivosti krvi. Pomáha tiež pri prevencii nadmerného krvácania z ľahkých poranení a pomáha pri hojení rán. Vitamín K prítomný v černiciachje tiež nevyhnutný pre modifikáciu proteínov a hrá dôležitú úlohu pri ochrane kostí pred osteoporózou.
Černice na pokožku
Černice slúžia ako vynikajúca pomôcka pri udržiavaní krásnej pleti. Černice sú nabité množstvom výživných látok, ktoré sú šetrné k pokožke, ako je vitamín C, vitamín E a ďalšie silné antioxidanty. Vitamín E pomáha pri udržiavaní zdravia pokožky a zabraňuje vzniku vrások. Okrem ochrany pokožky pred oxidatívnym poškodením je vitamín C zodpovedný aj za tvorbu a posilnenie štruktúry kolagénu, ktorá je základom spojivového tkaniva, a tým pomáha udržiavať kožu tónovanú a napnutú.
Černice zlepšujú zrak
Černice sú užitočné pre udržanie zdravých očí. Pravidelná konzumácia černíc pomáha chrániť oči pred ultrafialovým žiarením, čo prisudzuje prítomnosť luteínu. Luteín tvorí ochranný pigment nazývaný makula v oblasti za sietnicou a zabraňuje jej poškodeniu spôsobenému oxidačným stresom a vyžarovaním svetla s vysokou vlnovou dĺžkou. Okrem toho anthokyanosidy a vitamíny prítomné v černiciach zvyšujú videnie a chránia oči pred rôznymi chorobami, ako je makulárna degenerácia, šedý zákal a nočná slepota.
MOHLO BY VÁS ZÁUJÍMAŤ O ČERNICIACH
Černice: vysádzame a upravujeme
.
.
NEPREHLIADNITE!
Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Osudná chyba
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?