Ako ochrániť egreš pred americkou múčnatkou? Americká múčnatka egrešová je najzávažnejšia choroba egreša.
Na egrešoch a ríbezliach u nás spôsobujú škody najmä hubové choroby. Najdôležitejším ochorením egrešov je americká múčnatka egreša (Podosphaera mors-uvae). Neškodí len znehodnocovaním plodov, ale tiež značne oslabuje kry, ktoré potom horšie prezimujú a na ďalší rok slabšie rodia. Americká múčnatka môže napádať aj čierne ríbezle, na ktorých ale plody väčšinou nie sú napadnuté. Najlepšou prevenciou proti americkej múčnatke je výsadba rezistentných odrôd. Na egrešoch sa niekedy vyskytuje aj európska múčnatka (Microsphaera grossulariae). Na rozdiel od americkej múčnatky napáda hlavne listy, ochorenie je však málo významné, takže chemická ochrana sa vykonáva iba zriedkavo.
V rámci seriálu Choroby a škodcovia
na stránke Zelený ježko si predstavíme
chorobu, ktorá poškodzuje plody jablone.
Čo o nej vieme a ako môžeme
pred ňou ochraňovať našu úrodu?
Ukážka z knihy Ľudovíta Cagáňa a Sylvie Matušíkovej
Ochrana ovocných rastlín proti chorobám.
Americká múčnatka egrešov – Podosphaera mors-uvae, syn.: Sphaerotheca mors-uvae
Český názov: Americké padlí angreštové
Oddelenie: Ascomycota
Čeľaď: Erysiphaceae
Kedy sa objavia prvé príznaky?
Prvé príznaky choroby je možné pozorovať koncom mája. Na mladých výhonkoch, listoch a plodoch sa objavujú biele škvrny tvorené múčnatým povlakom primárneho mycélia s konídiami. Mycélium sa rýchlo rozrastá po celom povrchu výhonkov, ktoré sa deformujú a ich vrcholy môžu odumierať. Čepele napadnutých listov sa skrúcajú smerom nahor, predčasne usychajú a opadávajú. Z bieleho primárneho mycélia vyrastá neskôr hnedé, sekundárne, takzvané vzdušné mycélium, na ktorom sa tvoria plodnice – kleistotéciá. Infekcia po odkvitnutí prechádza aj na tvoriace sa bobule. Plody, ktoré boli napadnuté v skorých rastových fázach prestávajú rásť a zasychajú. Väčšie plody sú zakrpatené, silno napadnuté plody majú kyslú chuť, menej napadnuté dozrejú, ale majú hubovú príchuť, ktorá zostáva aj po odstránení mycélia z ich povrchu. Poškodenie rastového vrcholu konárikov spôsobuje prebudenie bočných púčikov, z ktorých vyrastajú tenké bočné výhonky a konáre nadobúdajú metlovitý vzhľad. Napadnuté konáriky pokryté hnedým mycéliom sú najviac viditeľné v zime.
Najškodlivejšie ochorenie egrešov
Ide o najškodlivejšie ochorenie egrešov a čiernych ríbezlí. Napadnuté kry majú menej plodov, ktoré sú menšie, horšej kvality. Pri varení napadnuté plody egrešov tmavnú, aj keď z nich bolo predtým mycélium odstránené. Napadnuté kry zle prezimujú a v ďalšom roku menej rodia.
Na egrešoch patogén prezimuje v púčikoch a na výhonkoch mycéliom a kleistotéciami. Mycélium na jar tvorí konídiá a v kleistotéciách dozrievajú askospóry. Oba typy spór spôsobujú jarné infekcie. Počas roka sa ochorenie šíri konídiami, roznášanými vetrom. Pre vznik infekcie je najvhodnejšie teplé počasie s vysokou vlhkosťou vzduchu. Výskyt ochorenia obmedzujú trvalejšie zrážky, nízka alebo veľmi vysoká teplota vzduchu (optimum je 20 až 22 °C) a dlhodobo suché počasie. Šírenie podporujú dažďové prehánky, rosa, hmla, ktoré poskytujú potrebnú vlhkosť pre klíčenie spór.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana je zameraná na vytvorenie podmienok, ktoré vzniku a šíreniu choroby zamedzujú. Kry a stromčeky je potrebné sadiť na širšie vzdialenosti, aby bolo umožnené prúdenie vzduchu v poraste. Najlepšiu ochranu voči chorobe zabezpečuje výsadba rezistentných odrôd (egreše: Astrid, Captivator, Greenfinch AGM, Hinnomaki Red, Hinnomaki Green, Invincta AGM, Martlet, Mucurines, Niesluchowski, Pax, Remarka, Rokula, Rolonda, Rixanta, Spinefree, TixiaTM, a iné, čierne ríbezle: Ben Alder, Ben Lomond, Titania a iné). Pri reze v zimnom období je nutné dôkladne odstrániť všetky konáriky s príznakmi ochorenia. Napadnuté konáriky sa musia odstrihnúť až do zdravého dreva a spáliť. Otvorené, vzdušné tvary krov alebo stromčekov sú najvhodnejšie.
V zahraničí sú proti ochoreniu používané prípravky s obsahom hydrogénuhličitanu draselného (napríklad Eco-Mate ARMICARB „O“,85 % KHCO3 v dávke 3,5 g na 1 l vody) aplikované preventívne, pred objavením sa príznakov, v týždenných intervaloch počas trvania podmienok vhodných pre vznik ochorenia. Tiež sa používajú biologické prípravky na báze Bacillus subtilis kmeň QST 713U a Bacillus pumilis kmeň QST 2808, ktoré môžu byť aplikované dokonca aj v deň zberu. U nás je proti americkej múčnatke autorizovaný iba prípravok Discus s obsahom kresoxymmetylu.
Čo ekologické použiť na ochranu pred touto chorobou?
Opýtali sme sa naslovovzatého odborníka špecializujúceho sa na biologickú ekologickú ochranu Ing. Zoltána Tamašeka. Akú ochranu navrhujete? Tu je odpoveď odborníka:
- Odporúčame použiť postreky s Folicitom. Tento prípravok na ochranu rastlín, ktorý má fungicídny účinok, je prírodný produkt s obsahom účinných látok ako je sójový lecitín a slnečnicový olej. Tie aktivujú fyziologické funkcie rastlín a tým stimulujú produkciu phytoalexínov. Okrem toho Folicit vytvára nepriaznivé prostredie pre rast húb a plesní. Zmierňuje účinky bunkovej nekrózy listovej čepele, ktoré je spôsobené šírením hubových vlákien (hýf) v rastlinných bunkách. Po aplikácii Folicitu sa vytvorí ochranná vrstva, ktorá posilní bunkovú stenu rastlín a následne aktivuje obranný systém rastlín.
A kedy a ako často tento prostriedok aplikovať?
- Prvý postrek dávame ešte pred kvitnutím, ďalšie postreky po odkvitnutí rastlín, 2 až 4 aplikácie v intervale 5 dní.
Kde si môžete Folicit objednať?
Tento prírodný prostriedok si môžete objednať tu aj so zľavou: https://www.zelenyjezko.sk/Folicit-1-kg-balenie-d3480.htm.
.
NECHÝBAJÚ TIETO KNIHY VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si ich po kliknutí na obrázok
.