Tekvice, cukety, patizóny… Záhrady sú plné týchto zeleninových dobrôt, ktoré sú nenáročné na pestovanie, zato však výnimočne zdravé, plné vitamínov a s nízkym obsahom kalórií. A s týmito zdraviu prospešnými vlastnosťami sa snúbi ešte ich úžasná chuť, ktorá nám dovoľuje vyčarovať naozaj rôznorodé jedlá – od sladkých koláčov, pikantných či kyslých polievok, až po exoticky voňajúce prílohy.
Patizón, hoci patrí do rodiny tekvíc, sa vzhľadom veľmi odlišuje od svojich príbuzných. Je síce okrúhly, ale je sploštený, má tvar disku s nepravidelne zvlnenými okrajmi. Môže byť bielej, alebo peknej žltej farby, niektoré druhy majú zelené pruhy a škvrnky. Vďaka zvláštnemu tvaru je využívaný aj ako jesenná dekorácia a to nie len na tanieri. A komu vďačíme za vyšľachtenie tohto druhu tekvice? Výskumy odhalili, že prvý patizón sa urodil v Severnej Amerike.
Obsach vitamínov a minerálov v patizóne
Patizóny sú zdrojom mnohých potrebných látok, vrátane minerálov aj stopových prvkov. Bohaté sú na draslík či fosfor, no rovnako telu dodajú vápnik, horčík, železo alebo selén a zinok. Táto chutná zelenina však nezaostáva ani v obsahu vitamínov. Je zdrojom vitamínov C, E aj K a taktiež mnohých z vitamínov skupiny B, a to napríklad kyseliny listovej či niacínu. Ukrýva však aj poriadnu dávku betakaroténu a menšie množstvo bielkovín.
Patizóny na trávenie a imunitu
Patizóny sú nízkokalorické, pretože sú z viac ako 80 percent tvorené len vodou, pričom na 100 gramov má len okolo 30 kalórií. Sú preto ideálnou potravinou, ktorú môžete do jedálnička zaradiť aj pri rozličných diétach, respektíve v rámci zdravého stravovania. Patizóny majú taktiež blahodarný vplyv na metabolizmus, čo sa hodí nielen pri redukcii váhy. Okrem toho podporujú imunitný systém človeka.
Patizón na srdce a obličky
Blahodarne vplývajú na srdce aj obličky Zaujímavé je, že patizón má zo všetkých tekvíc najnižší obsah sodíka, preto sú vítanou súčasťou jedálnička jedincov, ktorých trápia nejaké problémy s obličkami či srdcovo-cievne ochorenia. Chutné diskovité plody napomáhajú k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu v krvi aj krvného tlaku. Okrem toho majú močopudné účinky, takže prispievajú k regulácii obsahu vody v organizme. Okrem iného má tekvica aj veľmi málo sacharidov, je teda ideálna pre diabetikov a deti. Patizón je jednoducho jednotka, ktorá podporuje trávenie, prečisťuje črevá, regeneruje, pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku a nenadúva.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Patizóny podporujú trávenie
Patizóny obsahujú slušnú dávku cennej vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho traktu. Nedostatok vlákniny sa môže prejaviť nepravidelným vyprázdňovaním aj zvýšeným cholesterolom. Patizóny účinne napomáhajú podporovať proces trávenia a konkrétne aj činnosť žalúdka či čriev. Prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu aj odstraňovaniu škodlivín z čriev. Ich výhodou je aj to, že nenadúvajú.
Ako pestovať patizón?
Patizón je plodina, ktorú si môžete dopestovať aj vo vlastnej záhradke. V prvom rade asi treba spomenúť, že táto plodina je na pestovanie nenáročná, avšak vyžaduje teplé počasie, nie chladné. V chladnom hynie.
Pôdu, do ktorej plánujeme sadiť patizón sa odporúča na jeseň prerýľovať a na pôdu nasypať kompost, z ktorého budú potom semienka na jar čerpať mnoho živín. Pôda by mala byť hlinitá, s vysokým obsahom živín, čomu dopomôže aj kompost.
Semienka môžeme sadiť dvoma spôsobmi:
Buď ich nasadíme do kelímkov začiatkom marca a potom po „zmrznutých“ (Pankrác, Servác, Bonifác), teda v máji, je priesady dobre vysádzať do pripravenej pôdy
Alebo semienka sejeme priamo do pôdy po „zmrznutých“.
Semienka sadíme vždy po jednom. Ak má patizón vhodné podmienky na rast, jeho zber môže byť už v priebehu júla, alebo v priebehu 70 dní od sadenia. Treba myslieť na to, že pri pravidelnom zbere sa zvyšuje úrodnosť. Plody, ktoré majú najvyšší čas na zber sú v priemere cca 10 centimetrov široké. Tak ako u starých tekvíc zvykne stvrdnúť šupka, tak aj na patizóne zvykne šupka stvrdnúť, ak je už starší.
Ak by ste mali záujem patizón uskladniť, je potrebné si dať obzvlášť pozor na to, aby bol nepoškodený, bez odrenín a bez rýh. Potom ho odkladáme do chladnej a najmä suchej miestnosti.
Čítal ste už?
Arašídy prospievajú zdraviu a dodajú vám energiu
Arašidy nie sú orechy, aj keď ich za ne považujeme. Ako orechy chutia aj vyzerajú a majú aj podobne prospešné účinky. Vďaka obsahu "dobrých" tukov znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posilňujú pamäť aj obranyschopnosť a dokonca pomáhajú pri chudnutí. Podzemnica olejná, ktorej plody sú arašidy, však patrí medzi strukoviny.Arašidy sú strukovina pestovaná hlavne pre jej semená. Atypicky medzi plodinami strukovín sa arašidové struky vyvíjajú skôr podzemne než nadzemne. Arašidy sú plodmi podzemnice olejnej.
Použité zdroje:
https://plnielanu.zoznam.sk/zdravy-patizon-idealny-pre-diabetikov-aj-ludi-so-srdcovo-cievnymi-problemami
https://www.tvojezdravie.sk/top-dovody-preco-jest-patizony-nevidane-co-tato-zelenina-dokaze-/19180