O nervóznych ľuďoch zvyčajne uvažujeme v tom zmysle, že jednoducho majú takú povahu. Nie je to však len tým. Môže to svedčiť o nedostatku niektorých látok potrebných pre mozog a jeho zdravé fungovanie.
Ako je to s "nervami"?
Poznáme „nervákov“, ľudí „s nervami z ocele“ alebo „celkom bez nervov“. Poslední sú bezpochyby vo výhode – pokiaľ ide o zachovanie ich postavenia v živote. U zvierat vo voľnej prírode nemožno o slabých nervoch vôbec hovoriť. Pri nervovej poruche by neboli schopné vôbec prežiť. Aj pre ľudí platia zákony prírody. Avšak prežiť a presadiť sa v spoločnosti je možné len vtedy, ak máme šťastie na pevné (zdravé) nervy. Tie si však môžeme uchovať len správnou výživou.
Čo im chýba?
„Zoslabnuté či chorľavé nervy „pestované“ nevhodnou výživou zrazu donútia mozog vydať rozkaz: - Ďalej už nepodstupovať žiadne riziko! Všeobecný ústup, stiahnuť sa! - Tieto ochranné signály nás chránia, aby sa obeťou nestali posledné rezervy našich nervov. Mozog a nervy v tej chvíli prepnú na šetriaci režim, v ktorom sa premárni čo najmenej ďalších nervových substancií,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku.
Nedostatok výživy
„Každý emocionálny zážitok, ako je oslava v spoločnosti priateľov, radosť z úspechu, eufória a podobne, je u postihnutých jedincov inštinktívne metabolicko-fyziologicky potlačený. Ak však nervy dostanú primeraný balík výživy s potrebnými živinami, potom sa bleskovo uzdravia a dostaví sa opäť radosť, veselosť a optimizmus,“ vysvetľuje odborníčka.
Čo potrebuje mozog, aby správne fungoval?
Všimli ste si starších ľudí, aké majú problémy s pamäťou, rozmýšľaním? Dnes sa už tieto problémy prejavujú aj u výrazne mladších ľudí. Ako im predísť?
O mozog sa treba starať
Málokto si uvedomuje, že o mozog sa tiež treba starať, berieme jeho nepretržitú činnosť ako samozrejmosť. Uprednostňujeme a viac dbáme o svoj zovňajšok, dom či auto. Ľudský mozog je však jedno obrovské informačné centrum. Ak by sme v ňom uložené informácie chceli všetky publikovať, tak naše denníky by museli vychádzať v dnešnom rozsahu denne niekoľko miliónov rokov!
Strava pre mozog
Keď jete, nevyživujete len svoje brucho, ale najmä svoj mozog. Samozrejme, je dôležité čím ho kŕmite. „Mozog okrem kyslíka a vody, má na každého z nás tri požiadavky – konzumovať také potraviny, ktoré dodávajú: 1. energiu – „jazdí“ len na čistú glukózu, 2. živiny na vlastnú obnovu a tvorbu neuroprenášačov, 3. ochranu – vo forme antioxidantov,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková.
Mozog potrebuje aj glukózu
„Kým vitamín C a vitamíny B (cholín a inozitol, hlavné súčasti lecitínu) zabezpečujú funkčnosť bunkovej membrány, a vitamíny A i E chránia membránu pred agresívnymi molekulami, vitamín B12 je nutný pri tvorbe ochrannej myelínovej vrstvy nervovej bunky, glukóza dodáva bunkám palivo,“ pripomína odborníčka
.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Na čo sa zamerať, keď plánujete schudnúť?
Nedostatok spánku prináša veľké riziká
Reďkovka pomáha pri rakovinových ochoreniach
Hudba má pozitívny vplyv na mamičku i dieťa
Káva v tehotenstve?
Aj pamäť starne. Ako ju udržať čo najdlhšie v kondícii?