Miroslava Harvánková nám poslala túto otázku: - Zaujíma ma spôsob rezu okrasného stromu albízia. Máme ju už niekoľko rokov, ale otec nevedel, ako ju zastrihávať. Narástla nám takmer do výšky osem metrov a chceli by sme ju vytvarovať. No nevieme ako. A je tu ešte jeden problém, že sa asi vo výške 1,5 metra – tam, kde sa rozdvojuje - rozsekla. Preto by som chcela poradiť, či je možné ju ostrihať, v ktorom ročnom období, čo urobiť s tým rozseknutím a čim ju prihnojovať.
.
Na otázku odpovedá odborníčka Ing. Anna Szabóová
zo Slovenského zväzu záhradkárov.
Tento príspevok sa isto objaví v pripravovanej publikácii
od autorskej dvojice Ivan Hričovský - Anna Szabóová:
Z každého rožku okrasnej záhrady trošku.
.
.
Chýbajú skúsenosti s rezom a tvarovaním
Skutočne sa vašej albízii veľmi dobre darí, keď už dorástla do takej výšky. Pravdepodobne však nebude stanovište najvhodnejšie vzhľadom na blízkosť iných drevín, preto albízia rastie "za svetlom". S rezom albízie nemajú pestovatelia u nás veľa skúseností, takmer žiadne, pretože patrí medzi novšie a menej pestované okrasné druhy.
Netreba ju tvarovať
Ani v odbornej literatúre nie je jednoznačný popis ako rezať albíziu. Väčšinou sa pestuje ako voľne rastúci typ koruny, práve pre prirodzene rastúcu okrasnú korunu dáždnikového typu, ktorá ideálne v lete tieni, ale i prepúšťa slnečné lúče. Nie je potrebné ju tvarovať.
.
Odpoveď bude preto iba vo všeobecnej rovine
Rezať radšej menej ako viac. Konáre skracovať postupne, maximálne o tretinu až polovicu. Tak, aby posledný púčik smeroval von z koruny. Z adventívnych (spiacich) púčikov, ktoré sú v kôre, sa postupne vytvoria nové výhonky. Samozrejme, bude to trvať nejaký čas, minimálne dve až tri sezóny, kým bude koruna opäť kompaktná.
.
Režeme až na jar
Rez pred zimou určite nie je vhodný, lebo veľké rany by sa nestihli dobre zahojiť, keďže nastáva obdobie vegetačného pokoja. Rez bude najvhodnejšie realizovať na jar, keď bude aj zrejmé, ako albízia prezimovala. Môže sa stať, že mladé konáriky v tuhej zime namrznú, či úplne zmrznú a bude potrebné ich odrezať. Pri tvarovaní koruny však treba pamätať na to, že po reze konárov odrežeme aj budúce kvety a albízia nemusí vôbec kvety vytvoriť.
.
Ako s rozseknutím konárov?
Nie je dobre viditeľné rozlomenie - rozseknutie konárov. Pokiaľ však aspoň čiastočne drží spolu drevnatá časť aj kôra oboch častí, treba pevne obe časti pritiahnuť k sebe a zviazať širším pásom pružnej tkaniny (napríklad pančuchy), aby sa nezarezal do kôry. Úväz treba priebežne kontrolovať, najmä na jar, počas vegetácie, keď začne vegetácia, prúdenie štiav, aby nebol narušený presun živín. Uvidíte po zime, či nalomená časť prežila alebo uschla. Ak bude suchá, bude treba odumretú časť odrezať a ranu vyhladiť, zarovnať, zatrieť štepárskym voskom, vápenným mliekom.
.
Oporné koly
Odporúčam albíziu upevniť pomocou oporných kolov, najlepšie troch, aby vietor či sneh cez zimu nezlomil konáre alebo korunu.
.
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby