Na otázku odpovedala Ing. Anna Szabóová zo Slovenského zväzu záhradkárov: - Ďakujeme za fotografie a zaujímavú otázku, ktorá trápi v tomto čase asi aj viacerých pestovateľov. Príčin skrúcania lístkov rajčín podľa priložených fotografií môže byť, samozrejme, viac.
Môže ísť o fyziologickú poruchu - nedostatok živín (meď, vápnik). Ale aj o nadbytok živín - dusík, fosfor, t.j. neharmonická výživa, nedostatok vody, nadmerné slnečné žiarenie. Výnimkou nemusí byť ani poškodenie škodcami (napr. vošky, strapky, psota rajčiaková, roztočce, roztoče), choroby spôsobené vírusmi (stolbur, žltačka), baktériami, hubami (pleseň sivá, pleseň rajčiaková, múčnatka).
Pokiaľ nenájdete na rastlinách škodcu, napr. vošky - viditeľné voľným okom, roztoče a roztoče vidno len pod mikroskopom, najpravdepodobnejšie bude poškodenie mladých rastlín zvyškami herbicídov. Spomaľujú, až zastavujú rast a môžu spôsobiť skrúcanie listov mladých rastlín. Poškodenie môže súvisieť práve s doplnením novej zeminy a pridaním kompostu na jeseň, ako píšete vo vašej otázke. Priemyselne vyrábané substráty, komposty sú nevyhnutne pri výrobe ošetrované herbicídmi - prípravky na ničenie burín, ktorých zvyšky (rezíduá), sa môžu ešte v zemine nachádzať v rôznej koncentrácii a spôsobovať skrúcanie listov. Prípadne na výrobu substrátu alebo kompostu boli použité zvyšky rastlín, ktoré boli predtým ošetrené herbicídmi, čo ani výrobca nemôže vedieť. Zvyšky niektorých herbicídov pôsobia dlhodobo - aj viac rokov, najmä, pokiaľ boli použité totálne a nie selektívne herbicídy.
POSTUPNÉ ZNIŽOVANIE KONCENTRÁCIE REZUDIÍ
Na rezíduá veľmi citlivo reagujú práve mladé, vyvíjajúce sa rastlinky, najmä rajčiny. Podobne môžu listy reagovať skrúcaním po predávkovaní systémovo pôsobiaceho fungicídu Previcur Energy, o ktorom však nepíšete, či bol použitý. Môžete zatiaľ skúsiť poškodené a/alebo deformované listy odstrániť až po zdravé a sledovať rastliny, či nastane zlepšenie. Časom sa koncentrácia rezíduí v substráte znižuje a je možné, že ďalšie listy rajčín už budú rásť normálne. Pokiaľ sa situácia nezlepší, odporúčam, dať urobiť agrochemický rozbor vzorky zeminy zo skleníka, aby ste získali presnú informáciu o jej vlastnostiach, keďže doteraz takýto problém nebol. Viac sa dozviete o získaní rozboru pôdy nájdete tu: https://www.vupop.sk/laboratorne-rozbory-pody-a-vody.
.
.
Autorkou je Ing. Anna Szabóová, absolventka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Celý svoj profesionálny život pracovala v oblasti poľnohospodárstva a záhradníctva. Počas štúdia a po jeho ukončení pracovala sedem rokov v Agrotechnike, š.p., v Bratislave, neskôr sa ako učiteľka odborných predmetov venovala 28 rokov pedagogickej činnosti, výchove a vzdelávaniu mladej generácie záhradníkov v dennom, nadstavbovom a večernom štúdiu v odbore záhradník na Strednej odbornej škole v Bratislave. Vyučovala odborné záhradnícke predmety kvetinárstvo, floristika, zeleninárstvo, ovocinárstvo. Je spoluautorkou v knihe Z každého rožku ovocnej záhrady trošku Už čoskoro na trhu nájdete knihu Z každého rožku zeleninovej záhrady trošku, ktorú dokončuje tiež spolu s profesorom Ivanom Hričovským. Kniha príde na trh v najbližších týždňoch a budeme vás na tejto stránke o jej uvedení do predaja priebežne informovať.