Letný rez v júli až auguste je vhodným doplnkom základného rezu v predjarí a začiatkom jari. Letným rezom zmierňujeme silný rast stromov, presvetľujeme korunu, čo zlepšuje vyfarbenie aj kvalitu plodov. O dôležitosti tohto rezu čítajte tu.
Zlepšujeme aj podmienky na diferenciáciu kvetných púčikov a tým aj väčšiu rodivosť v budúcom roku. Letný rez pomáha docieliť rovnováhu medzi rastom a rodivosťou.
.
REZY V ZÁHRADE
Knihy si môžete aj so zľavou objednať po kliknutí na obrázok
.
Rez jadrovín
Jadroviny je najlepšie rezať koncom júla až augusta, keď končí rast nových letorastov do dĺžky a vytvára sa terminálny púčik.
Na stromčekoch v období výchovného rezu, teda zhruba v prvých 3 až 5 rokoch po výsadbe, uplatňujeme letný rez minimálne. Spravidla odstraňujeme len konkurenčné letorasty na koncoch hlavných konárov a terminálneho výhonu a všetky dlhé letorasty, ktoré rastú dovnútra koruny a zahusťujú ju.
Z bočných letorastov, ktoré sú dlhšie ako 40 centimetrov a rastú šikmejšie hore - spravidla sú v hornej časti konára, môžeme skrátiť asi o štvrtinu až tretinu tak, aby ponechaný list na konci smeroval dolu. Namiesto rezu je však vhodnejšie letorasty ohnúť a vyviazať do vodorovnej až sklonenej polohy. Ostatné bočné letorasty, ktoré rastú len mierne šikmo, vodorovne alebo dole, všetky letorasty kratšie ako 25 centimetrov a najmä koncové letorasty rastúce v predlžení hlavných konárov a terminálu, zásadne neskracujeme ani neohýname.
V neskorších rokoch, keď je koruna veľmi hustá, môžeme ju v tomto období, predovšetkým v roku, keď stromy málo rodia, presvetliť. Pri rodiacich stromoch musíme byť opatrní, aby sme väčším rezom nespôsobili viac škody ako úžitku. V zásade platí, že letný rez má byť tým intenzívnejší, čím silnejšie stromy rastú a majú menšiu násadu plodov. Pri veľkej násade rez nerobíme. Na letných odrodách prekliesnime prebytočné alebo poškodené letorasty, výhonky a konáre ihneď po zbere.
Na stromoch s tvarovanou korunou, napríklad vretenách a palmetách, ohýbame v tomto období silno rastúce ramená do mierne šikmej polohy a vyväzujeme ich ku kmeňu alebo ku kolíkom zatlčeným do zeme. Na ohýbanie môžeme použiť tiež svojpomocne zhotovené závažia z betónu alebo sieťové vrecká s kameňmi. Bočné dlhšie a šikmejšie nahor rastúce letorasty mierne skrátime alebo ich ohneme do vodorovnej polohy, ostatné ponecháme bez zásahu.
Rez kôstkovín
Letný rez obmedzuje na kôstkovinách vznik glejotoku, ku ktorému spravidla dochádza pri predčasnom reze koncom zimy. Na mladých čerešniach, sladkovišniach a silnejšie rastúcich višniach, na slivkách a marhuliach využívame letný rez na odstránenie konkurenčných a dovnútra koruny rastúcich letorastov podobne ako pri jadrovinách. Pri starších stromoch je ihneď po zbere - pri slivkách len skoré odrody - vhodný čas na prekliesnenie koruny. Marhule môžeme tiež mierne omladiť rezom do 2- až 4-ročného dreva. Veľmi vysokým čerešniam je vhodné ihneď po zbere (prípadne aj pri ňom) znížiť korunu až o tretinu a tak ju lepšie sprístupniť. Na slivkách dozrievajúcich až v septembri robíme prekliesnenie na jar v čase kvitnutia.
Málo vzrastné odrody višní (napr. Morela neskorá ) rodia väčšinou na jednoročných výhonoch, ktorých postupným predlžovaním sa časom vytvoria dlhé „vlasaté“ konáre. Na týchto odrodách je vhodné každoročne ihneď po zbere odrodené výhony odrezať až po nové hrubé letorasty, ktoré vyrástli bližšie k hlavným konárom v tomto roku. Tým udržiavame korunu v kompaktnom tvare, predlžujeme jej životnosť a dosiahneme dobrú úrodu kvalitných plodov.
.
Rez drobného ovocia
Po zbere červených a bielych ríbezlí režeme z kríkov tesne nad zemou menej rodivé konáre staršie ako 4 roky. Poznáme ich podľa tmavšej koruny a kratších jednoročných prírastkov.
Ako náhradu za ne ponecháme tohtoročné novovyrastené hrubé letorasty - tenké tiež odrežeme, aby mal krík celkom 9 až 12 konárov alebo výhonov rôzneho veku. Krík po reze bohato rodí a jeho životnosť sa stále obnovuje.
Čierne ríbezle režeme len na jar, tesne pred pučaním.
Na malinách odrežeme po zbere všetky odrodené výhony aj tohtoročné tenké, prípadne choré letorasty. Na jeden meter výsadby necháme podľa šírky (0,5 až 1 m) 10 až 20 nových hrubších letorastov.
Pri černici je väčšinou vhodnejšie odstrániť odrodené výhony až na jar.
.
.
.