Hurmikaki je ovocie, ktoré v obchode rozhodne neprehliadajte
30.11.2024
Hurmikaki alebo kaki, je ovocie, na ktoré v poslednom čase narazíme v našich supermarketoch. Ovocie,...
Úvod » Ochrana rastlín » PowerOf-K 1 kg / balenie
PowerOf-K je draselné hnojivo s mikroživinami. Aktivizuje odolnosť rastlín pred napadnutím hubovými chorobami, najmä pred múčnatkou na jadrovinách a viniči, ale proti americkej múčnatke na egrešoch a ríbezliach. Zvyšuje odolnosť proti botrytíde (plesni sivej) na jahodách a viniči. V dolnej časti nájdete kedy, na ktoré choroby a proti ktorým škodcom či ich kombináciám môžete PowerOf-K využiť na prevenciu alebo ošetrenie.
.
.
..
Popis
PowerOf-K je draselné hnojivo s mikroživinami. Vplýva na veľkosť listovej plochy a tým aj na priebeh fotosyntetických procesov v rastlinách, ako aj na dozrievanie plodov, pretože ovplyvňuje metabolizmus cukrov.
Zasahuje aj do metabolizmu dusíka a tvorby bielkovín v rastlinách. Vysoký obsah draslíka v hnojive aktivizuje rozličné enzýmy a tiež koordinuje osmotický tlak v bunkách. Tým pozitívne ovplyvňuje samotný vodný režim rastlín, ako aj lepšie vyzrievanie rastlinného pletiva, čo má za následok zvýšenie odolnosti rastliny voči mrazu.
Draselné hnojivo aktivizuje aj odolnosť rastlín pred napadnutím hubovými chorobami, a to najmä pred múčnatkou a plesňou sivou.
.
Proti
Pre obmedzenie výskytu múčnatky a plesni sivej.
.
Pôsobenie
Draselné hnojivo s mikroživinami vplýva na veľkosť listovej plochy a tým aj na priebeh fotosyntetických procesov v rastlinách, ako aj na dozrievanie plodov, pretože ovplyvňuje metabolizmus cukrov.
PowerOf-K zasahuje aj do metabolizmu dusíka a tvorby bielkovín v rastlinách. Vysoký obsah draslíka v hnojive aktivizuje rozličné enzýmy a tiež koordinuje osmotický tlak v bunkách a tým pozitívne ovplyvňuje samotný vodný režim rastlín, ako aj lepšie vyzrievanie rastlinného pletiva, čo má za následok zvýšenie odolnosti rastliny voči mrazu.
Draselné hnojivo PowerOf-K aktivuje aj odolnosť rastlín pred napadnutím hubovými chorobami a to najmä pred múčnatkou a plesňou sivou.
.
Oblasť použitia
.
Vinič
Aplikujte na prvé výhonky pre podporu rastu, následne tesne pred kvetom a opäť po kvete, keď je potrebný dusík.
Pre obmedzenie výskytu múčnatky a plesni sivej použite koncentráciu 8 až 10 l / ha.
Aplikácia: 5 až 15 l / ha
.
Ovocné stromy
Aplikujte prvýkrát vo fáze zelenej špičky alebo ružového púčika tesne pred rozkvitnutím, aplikujte v 30 denných intervaloch až do zberu pre lepší rast a dozrievanie plodu.
Pre obmedzenie výskytu múčnatky a chrastavitosti použite koncentráciu 8 až 10 l / ha.
Aplikácia: 5 až 20 l / ha
.
Obilniny
Aplikujte na prvé vzniknuté listy alebo pred kvetom, opakovať po opelení a následne po 14 až 21 dňoch.
Pre obmedzenie výskytu múčnatky a plesni použite koncentráciu 8 až 10 l / ha.
Aplikácia: 5 až 20 l / ha
.
Zelenina
Aplikujte po presadení, prebierke alebo po vytvorení druhého fázového listu.
Použiť následne podľa požiadavky v 7- až 14-dňových intervaloch.
Pre obmedzenie výskytu múčnatky a plesni použite koncentráciu 8 až 10 l / ha
Aplikácia: 5 až 20 l / ha
.
Kvety
Aplikácia každé 2 týždne alebo podľa potreby.
Aplikácia: 1 l / ha
.
Trávy a pasienky
Aplikujte na jar pre dobrý rast, potom v mesačných intervaloch a opäť po zbere.
Aplikácia: 2 až 15 l / ha
Prípravok má nasledovné mechanizmy antifungálneho účinku:
.
Múčnatka
Prírodné terpény a mastné kyseliny z kokosového oleja inhibujú spóry múčnatky kontaktným účinkom.
.
Zloženie
.
Spôsob aplikácie
UPOZORNENIE - V prípade použitia koncentrátu hrozí popálenie listov. Jeden liter hnojiva PowerOf-K rozrieďte minimálne v 40 litrov vody. Draselné hnojivo je zásaditý materiál s pH okolo 12 a nemal by byť pridaný do kyslých materiálov. Pri zmiešavaní môže dochádzať k šumeniu zmesi.
Aplikácia hnojiva na list by nemala byť použitá, ak sú rastliny v plnom kvete. V predstihu sa uistite, či výrobok je miešateľný pred skutočným zmiešaním. Všetky zmiešané zmesi použite ešte v ten istý deň..
.
Miešateľnosť
Nie je miešateľný s prípravkami na báze B. thuringiensis, Imunoplant a s prípravkom Chitopron.
Je miešateľný s meďnatými prípravkami, s pomocným prípravkom BorOil a FerrumOil.
Dávkovanie
0,5 – 0,8 dcl PowerOf-K / 10 l vody.
.
Skladovanie
Uchovávajte v originálnych obaloch v suchých chladných miestnostiach. Doporučená teplota +5 až +30 ºC.
Uchovávajte oddelene od skladovaných potravín, nápojov a krmív. Doba skladovateľnosti v pôvodných neporušených obaloch je 2 roky od dátumu výroby.
Nepoužité zvyšky hnojiva v pôvodnom obale zneškodnite ako nebezpečný odpad. Nepoužité zvyšky postrekovej kvapaliny hnojiva zneškodnite ako nebezpečný odpad.
Oplachové vody vystriekajte na ošetrenom pozemku (nesmú však zasiahnuť zdroje podzemných ani povrchových vôd), alebo zneškodnite ako nebezpečný odpad.
.
.
.
Kedy môžeme využiť PowerOf-K na prevenciu alebo ošetrenie? ® ® ® Kedy môžeme využiť PowerOf-K na prevenciu alebo ošetrenie?
.
CHOROBY A ŠKODCOVIA
.
.
Botrytída (pleseň sivá) je spôsobená patogénom Botryotinia fuckeliana, konídiové štádium Botrytis cinerea. Napáda všetky zelené časti viniča, ale najväčšie škody spôsobuje na dozrievajúcich bobuliach, ktoré hnednú, scvrkávajú sa a bývajú pokryté hustým sivým povlakom pôvodcu ochorenia – huby Botrytis cinerea.
Na ochorenie sú jednotlivé odrody viniča rôzne citlivé. Medzi náchylné patria napr. Bouvierovo hrozno, Dievčie hrozno, Müller-Thurgau, Neuburské, Silvánske zelené, Veltlínske červené skoré, Portugalské modré a Svätovavrinecké.
Šírenie botrytídy podporuje daždivé počasie po odkvitnutí viniča a teploty v rozmedzí 18 až 21 °C, ale aj každé mechanické poškodenie bobúľ (napr. ľadovec, hmyz, fyziologické praskanie bobúľ, atď.).
OCHRANA
.
Múčnatka viniča (Erysiphe necator) napáda všetky zelené časti viniča. Spôsobuje ekonomické škody na kvetenstvách a mladých strapcoch. Prvé symptómy môžeme pozorovať už v skorom jarnom období. Napadnuté časti letorastov sú pokryté belavým povlakom mycélia. Na listoch sa postupne objavujú svetlé škvrny, ktoré sú charakteristické matným leskom. Ich veľkosť je 5-10 mm. Postupom času sa na napadnutých miestach objavuje biely povlak mycélia. Silne napadnuté listy postupne opadávajú. Strapce sú veľmi citlivé takmer počas celej doby vegetácie.
Múčnatka viničová prezimuje v podobe mycélia v šupinách púčikov a v menšej miere na prírastkoch. K primárnej infekcii dochádza skoro na jar, kedy vinič začína pučať a mycélium napáda zdravé pletivá rastliny. Z týchto miest sa počas vegetácie šíri ďalej.
Rozvoj choroby podporujú suché teplé periódy. Optimálna teplota pre klíčenie je 24 až 28 °C. Chladné a daždivé počasie dokáže zmyť mycélium a tým čiastočne znížiť jeho ďalšie šírenie. Taktiež vysoké teploty nad 32 °C výrazne spomaľujú šírenie a v mnohých prípadoch ho až zastavia. Veľmi dôležité je včasné zvládnutie zelených prác. Je potrebné čiastočné odlistenie zóny strapcov v skorších vegetačných fázach.
OCHRANA
.
Erinóza (plstnatosť) je choroba viniča a ovocných stromov. Prejavuje sa plstnatými vankúšikmi na listoch a hrboľatosťou listov. Vyvoláva ju pavúkovec vlnovník viničový (Eriophyes vitis). Ak ide o poškodenie s malým rozsahom (len zopár miest s plstnatosťou na liste), nepredstavuje pre vinič „život ohrozujúci“ stav. V prípade silného napadnutia sa zastavuje rast krov a hrozí zníženie úrody a jej kvality. Títo drobní škodcovia sajú na spodnej strane listu šťavu. Rastlina sa bráni, následkom čoho je tvorba plsti, príp. hrboľčekov.
OCHRANA
.
Múčnatka jahôd
(Podosphaera aphanis, predtým Sphaerotheca macularis f. sp. Fragariae)
Múčnatka jahôd (Podosphaera aphanis, predtým Sphaerotheca macularis f. sp. Fragariae) je hubové ochorenie, ktoré spôsobuje patogén Podosphaera aphanis.
Choroba pokrýva listy, stonku, kvety a plody bielym povlakom. Hostiteľská rastlina nie je spravidla usmrtená ochorením, v priebehu choroby huba tvorí spóry, ktoré pokrývajú rastliny od spodku až po vrch.
Ochorenie spôsobuje pokles fotosyntézy, čo vedie k vzniku nekrotických škvŕn na pletivách. Chemická kontrola pozostáva zo systému použitia prípravkov a ich rotácie.
Ochorenie napáda aj buriny v medziriadkoch a v okolí, z ktorých sa môže šíriť do hospodárskeho porastu.
OCHRANA
.
Hrdza hrušková – trvalým zdrojom nákazy sú choré borievky (žltooranžové výrastky), na rube listu sú biele bradavičky.
Prvé príznaky hrdze na hruške sa prejavujú na vrchnej strane listov na začiatku leta vo forme jasne oranžových škvŕn (spermogónie). Vyskytujú sa aj na stopkách listov a pri silnom infekčnom tlaku aj na plodoch. Postupne počas leta hnednú a na spodnej strane listov vytvárajú výrastky, neskôr až malé zdureniny (aecídie). V životnom cykle hrdze na hruške vo forme mycélia sa hrdza nachádza aj v púčikoch.
Hrdza hrušková sa šíri najmä v jarných mesiacoch počas daždivého počasia.
OCHRANA
.
Chrastavitosť spôsobuje huba Venturia inaequalis, na hruškách Venturia pirina. Nebezpečnosť choroby spočíta v tom, že okrem listov napáda aj plody, ktoré sú pri silnejšej infekcii úplne znehodnotené a prakticky neskladovateľné.
Huby vyvolávajúce chrastavitosť prezimujú v opadaných listoch, v ktorých sa do jari vytvoria plodničky s vreckami. Za daždivého a teplého počasia sa plodničky otvárajú a z vreciek sa do ovzdušia uvoľňujú tzv. askospóry, spôsobujúce nákazu mladých listov a plodov. K uvoľňovaniu askospór dochádza od apríla do júna, preto sú tieto mesiace rozhodujúcim obdobím v boji proti chrastavitosti.
OCHRANA
.
Múčnatku jabloní spôsobuje patogén Podosphaera leucotricha – je to múčnatý povlak tvorený hustou spleťou povrchového mycélia s konídiami.
Na jar, krátko po vypučaní, sa objavia prvé príznaky po primárnej infekcii z púčikov, kde prezimuje patogén vo forme mycélia. Napadnuté listy sú potiahnuté múčnatým povlakom, deformujú sa a stáčajú smerom hore, potom vädnú a zasychajú. Múčnaté povlaky sú aj na mladých letorastoch, ktoré zaostávajú v raste, sú deformované, sfarbia sa do bielostrieborna a sú dobre viditeľné. Konce výhonkov začnú vädnúť a nakoniec odumierajú.
OCHRANA
.
Sivá krčková hniloba (Botritis allii)
Sivá krčková hniloba (Botritis allii) je najvážnejšou chorobou počas skladovania cibule. Huba preniká do koreňového krčka pri zaťahovaní cibule. Prvé príznaky na listoch sa prejavujú pri dozrievaní cibule, keď listy ovísajú a pletivá začínajú mäknúť. Huba postupne prerastá do celej cibule. Na napadnutých cibuliach sa tvorí biele mycélium. Pri silnom napadnutí v skladoch môže dôjsť k úplnému znehodnoteniu cibule. Huba sa prenáša osivom, sadzačkou a pozberovými zbytkami.
OCHRANA
.
Hniloby
Hniloby u čakanky na rýchlenie pukov spôsobuje viacero pôvodcov. Tzv. sivú hnilobu spôsobuje Botryotinia fuckeliana (anamorfa Botrytis cinerea); biele vatovité mycélium Sclerotinia sclerotiorum a suchú hnilobu listov Phytophtora craptogea.
OCHRANA
.
Pleseň valeriánkovitá (Perenospora valerianella)
Pri pestovaní v zakrytých priestoroch sú vhodnými opatreniami dezinfekcia pôdy, morenie osiva, dostatočné vetranie, ako aj nepestovať valeriánku po sebe minimálne 2 roky.
OCHRANA
.
Pleseň sivá (Sclerotinia sclerotiorum)
Pri pestovaní v zakrytých priestoroch sú vhodnými opatreniami dezinfekcia pôdy, morenie osiva, dostatočné vetranie, ako aj nepestovať valeriánku po sebe minimálne 2 roky.
OCHRANA
.
Fómová hniloba (Phoma valerianellae)
Pri pestovaní v zakrytých priestoroch sú vhodnými opatreniami dezinfekcia pôdy, morenie osiva, dostatočné vetranie, ako aj nepestovať valeriánku po sebe minimálne 2 roky.
OCHRANA
.
Alternáriová škvrnitosť (Alternaria porri solani)
Alternáriová škvrnitosť listov a plodov rajčiakov (Alternaria porri solani) je hubové ochorenie rastlín z čeľade ľuľkovitých. Na listoch sa objavujú okrúhle výrazne ohraničené škvrny, suché a tmavohnedé.
OCHRANA
.
Kladospóriová škvrnitosť rajčiakov (Cladosporium fulvum)
Kladospóriová škvrnitosť rajčiakov (Cladosporium fulvum) je tiež hubovité ochorenie rajčiaka a objavuje sa predovšetkým v skleníkoch. Na starších listoch sa tvoria žltkasté škvrny so sivohnedým povlakom. Rastliny zaostávajú v raste a dosahujú nižšiu úrodu plodov. Proti chorobe je potrebné vytvoriť v skleníku priaznivé podmienky znížením teploty na 18°C a vlhkosti vzduchu na 75 %.
OCHRANA
.
Múčnatka uhorková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)
Múčnatka uhorková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum) je významná choroba predovšetkým na uhorkách v skleníkoch a v niektorých rokoch aj na otvorenom poli. Tiež napáda aj dyňu červenú, melón cukrový a väčšinu druhov a odrôd tekvíc. Je to významné ochorenie najmä náchylných skleníkových uhoriek a v niektorých rokoch aj poľných.
V druhej polovici vegetácie vznikajú na všetkých nadzemných častiach, najmä na listoch, biele múčnaté škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú a vytvárajú súvislý biely povlak. Na bielych mycéliových povlakoch sa niekedy vytvárajú hnedočierne vreckaté plodnice – kleistotéciá. Napadnuté listy sú zakrpatené, žltnú a usychajú. Plody z napadnutých rastlín sú zdeformované a nedosahujú trhovú kvalitu. Silne napadnuté rastliny hynú.
Optimálne podmienky pre výskyt a šírenie choroby sú vyššie teploty (nad 22 °C) a nízka alebo kolísavá vlhkosť vzduchu. Tiež jej vyhovujú husté porasty a nevyvážené hnojenie (nadbytok dusíka).
OCHRANA
.
.
.
.
.
.
OCHRANA
.
OCHRANA
.
OCHRANA
.
Chloróza /žltnutie listov/
OCHRANA
.
Poškodenie viniča ľadovcomOCHRANA
.
Nebol zatiaľ pridaný žiadny názor. Pridajte svoj názor alebo dotaz ako prvý. |
Hmotnosť: | 1300 g |
NAJPREDÁVANEJŠIE
06.12.2024
Každý kto sa len trošíčku zaujíma o zdravú výživu a nie je mu ľahostajné vlastné telo, dobre vie, že...
04.12.2024
Hĺbka výsadby jednotlivých ovocných stromov je veľmi dôležitá. Rozhoduje o vzraste a životnosti stromu....
02.12.2024
Atmosféra sviatkov v závere roka sa nespája len s vianočnými dekoráciami, ale tiež tradičnými vôňami....
30.11.2024
Hurmikaki alebo kaki, je ovocie, na ktoré v poslednom čase narazíme v našich supermarketoch. Ovocie,...