Zázvor je romatický svetlohnedý koreň – hľuza kríkovitej rastliny známej v Ázii asi 4000 rokov. Oddávna sa používa ako korenie a v niektorých tradičných medicínskych prístupoch je považovaný za univerzálny liek. Aktívne látky sú gingeroly, girendióny, zingerón a shogaoly. Aj pre súčasnú generáciu je dôležité stále pripomínať, že skutočne obsahuje celú lekáreň plnú rozmanitých látok s mnohými zdraviu prospešnými účinkami.
Zázvor môžete jesť tepelne upravený alebo ho konzumujte nastrúhaný v surovom stave. Sušený síce až tak nevonia, ale je dvakrát pikantnejší. Chuť surového koreňa je výrazne pikantná s náznakom citrónovej arómy. Bombu proti viróze si namiešate, ak k zázvoru pridáte i škoricu a čili.
Obsah vitamínov a minerálov v zázvore
Zázvor v 100 g obsahuje 80 kalórií, 1 g tukov, 18 g sacharidov (z toho 2 g cukry), 2 g vlákniny a 2 g bielkovín. Ďalej obsahuje gingerol a kapsaicín, vitamín B1-tiamín, B2-ribofllavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahuje horčík, mangán, draslík, železo, fosfor, zinok, vápnik, sodík, selén.
OBDARUJTE SVOJICH PRIATEĽOV ZÁHRADKÁROV!
Kliknite na kalendár a objednávajte!
Zázvor podporuje imunitu
Zázvor je ideálny na boj proti chorobám a infekciám, ako je nachladnutie a chrípka vo všetkých vekových kategóriách. Dokáže v tele blokovať tvorbu látok, ktoré prispievajú k zovretiu priedušiek a k horúčke. Gingerol zároveň pôsobí ako prírodný liek zmierňujúci kašeľ. Môžete ho používať vo forme čaju. Čaj pôsobí ako diaforéza, čiže vyvoláva potenie, ktoré odstraňuje toxíny z tela.
Zázvor tlmí zápaly a znižuje horúčku
Zázvor, teda ďumbier, obsahuje látky, ktoré potláčajú tvorbu zápalových látok. Zmierňuje bolesti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Za štipľavú chuť vďačí zázvorovej silici a gingerolu, látke, ktorá účinkami pripomína kyselinu acetylsalicylovú. Má protihorúčkový účinok, bojuje proti zlej zrážavosti krvi a zlepšuje jej prietok cievami.
Zázvor namiesto liekov proti nevoľnosti
Pikantný koreň redukuje riziko srdcového infarktu, aterosklerózy a tlmí bolesti hlavy. Poriadne sa s ním vypotíte, prejdú vám kŕče v žalúdku a zabudnete, čo je meteosenzitívnosť či cestovná nevoľnosť, ak hodinu pred odchodom požujete kúsok surového koreňa.
Opica? Morská choroba? Riešením je zázvor! Zázvor sa preslávil hlavne pre svoju schopnosť upokojiť podráždený žalúdok a zmierniť nevoľnosť. Stimuluje vylučovanie slín, a preto môže pomôcť pri trávení. V jednom z výskumov mal dokonca zázvor lepšie účinky proti morskej chorobe než lieky. Látka zodpovedná za štipľavú a chuť zázvoru – gingerol je vynikajúcou voľbou pri prevencii vracania a nevoľnosti.
Zázvor je ideálny pomocník pri tehotenských nevoľnostiach
Výskumy z Dánska dokazujú, že takmer 75 percent tehotných žien, ktoré konzumovali zázvor, pocítilo úľavu od svojich ranných nevoľností bez vedľajších účinkov. Keďže mnohé lieky sú pre obavy z ohrozenia plodu pre tehotné ženy zakázané, zázvor je ideálnym a zdravým riešením.
Zázvor bráni vzniku vredom žalúdka
Pravidelná konzumácia zázvoru bráni vzniku vredov, ktoré sú všeobecne charakterizované krvácaním a akútnou podráždenosťou žalúdka. Okrem toho tiež znižuje rast baktérií H. pylori, ktorá je hlavnou ulcerogénnou baktériou, a tým udržiava váš žalúdok zdravý. Protizápalové vlastnosti zázvoru pomáhajú pri liečbe ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby.
Zázvor znižuje bolesť spôsobenú artritídou
Nedávna štúdia uvádza, že päť gramov čerstvého zázvoru denne znižuje nepríjemné prejavy reumatoidnej artritídy a zvyšuje zdravie kostí. Obsahuje gingerol, ktorý má silné protizápalové vlastnosti. Gingerol je priamo spojený so zlepšením osteoartritídy, zápalu kolena a reumatoidnej artritídy. Zázvor tiež potláča zápalové zlúčeniny, ako sú cytokíny a chemokíny pri zdroji skôr, ako začnú pôsobiť na telo.
Zázvor bráni vzniku rakoviny
Organické zlúčeniny, ako je napríklad gingerol, pomáhajú pri prevencii rakoviny prsníka a mnohých iných typov rakoviny. Majú protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú zabrániť karcinogénnej aktivite v hrubom čreve, čo môže viesť k kolorektálnemu karcinómu. Gingerol vedie k apoptóze v bunkách rakoviny vaječníkov, čím znižuje nádory a rast rakovinových buniek, bez poškodenia zdravých buniek okolo nich. Gingerol tiež chráni proti rakovine kože. Zerumbon v zázvore, je pozitívne spojený s prevenciou rakoviny žalúdka, vaječníkov a pankreasu, pretože pôsobí ako antiangiogénne a protinádorové liečivo.
Zázvor udržuje zdravý mozog
Zázvor spomaľuje nástup neurodegeneratívnych ochorení, ako je demencia, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba, znížením oxidačného stresu a zápalu. Tieto škodlivé faktory sú tiež obviňované z poklesu kognitívnych schopností súvisiacich s vekom. Preto koreň, s jeho silnými živinami, zmierňuje riziko poškodenia mozgu a udržiava vašu pamäť neporušenú.
So zázvorom opatrne
Ak trpíte cukrovkou, žalúdočnými problémami, užívate lieky proti prekysleniu žalúdka či zrážavosti krvi, o konzumácii zázvoru sa poraďte s lekárom. Keď máte žlčové kamene, radšej naň zabudnite. Vo zvýšenej miere totiž provokuje tvorbu žlče.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Použité zdroje:
https://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/zazvor-nie-je-kazdeho-toto-musite-vediet-skor-nez-ho-zacnete-pit.html
https://www.zdravie.sk/clanok/49295/na-nevolnost-podrazdeny-zaludok-opicu-zazvor-je-vseliek
https://www.zdravie.sk/clanok/40604/zazvor-dumbier
https://zdravopedia.sk/zelenina/zazvor-10-ucinkov-na-zdravie