Význam včiel v prírode je nezastupiteľný. Sú najvýznamnejšími opeľovačmi. Práve v závere zimy sú však ohrozené nedostatkom potravy. Pomôcť im môžeme výsadbou rastlín a kríkov, ktoré kvitnú na jar i v lete.
Po dlhej zime, keď teploty vystúpia nad 8 °C, sa včely pripravujú na svoj prvý jarný prelet. Ak už teploty neklesnú, včelstvo začína „ožívať“ a postupne zbierať peľ a nektár. Práve táto potrava je pre ne životne dôležitá. Energiu si včela dopĺňa požieraním medu, živiny získava z peľu. Ak majú včely dostatok peľu, dožívajú sa dlhšie a zväčšuje sa aj plocha plodiska.
.
Medonosné rastliny v ponuke
Semená medonosných rastlín môžete objednať, kliknite na produkt.
.
VÝHODA PRE ZÁHRADKÁROV
Vysadiť včelárske rastliny je výhodné nielen pre včelára, ale najmä pre záhradkára. Môžeme nimi nalákať do záhrady včely, vytvoriť im lákavé prostredie, aby najmä v obdobiach kvitnutia úžitkových rastlín prilietali opeliť ich a zaistili nám tak podstatne vyššiu a kvalitnejšiu úrodu. Včelárske rastliny nepestujeme jednoúčelne, teda len pre včely. Ich využitie je mnohostranné. Môžu byť súčasťou okrasnej výsadby, dajú sa využiť najmä na vytvorenie voľne rastúcich živých plotov a predelov slúžiacich ako veterná ochrana chúlostivých rastlín, skleníka alebo fóliovníka. Môžu tvoriť zelené kvitnúce steny alebo lemovať chodníky, pohľadovo zakryť kompostovisko alebo priehľad od susedov či z ulice. Navyše, niektoré včelárske liečivé siličné a korenisté rastliny môžu záhradu spríjemniť svojou vôňou.
PRVÁ DÔLEŽITÁ POTRAVA
Prvé kvitnúce rastliny a kríky včelám poskytnú prvú dôležitú potravu. Stromy ešte skoro na jar nekvitnú v takej miere. Preto je veľmi dôležité, aby malo včelstvo dostatok jarných kvetov. Čo môžeme pre včely urobiť v skorom jarnom období je vysádzať medonosné rastliny i kríky. Liesky či vŕby by v záhrade včelára určite nemali chýbať. Snežienka a krokus patria medzi prvých jarných darcov peľu. Kvitnú asi dva týždne a počas tohto obdobia ho včely hojne navštevujú. Ak rastú v trávniku, pri jeho kosení by sme mali počkať až kým im uschnú listy, pretože nevyzreté cibuľky môžu postupne vymiznúť. Významné sú aj lesné jarné rastliny ako pľúcnik, podbeľ, sedmokráska či blyskáč.
.
Krajina pre včely Nebudú včely, nebudú potraviny
ZASYPANÉ PEĽOM
Určite prvá z kríkov začína prášiť lieska. Včely bývajú doslova zasypané peľom pri jeho zbieraní. Púpava začína kvitnúť ešte pred ovocnými stromami. Poskytuje i výdatný nektár a pre včelára je zaujímavým zdrojom medu. Veľkonočné bahniatka sú vlastne samčie stromy vŕby, najčastejšie vŕby rakytovej. Počas kvitnutia, teda keď sa sivé chumáčiky zmenia na žlté, počuť hojný bzukot v korunách. Pri zbere prútikov na Veľkú noc by sme mali myslieť i na hmyz. Ak máme hlavovú vŕbu, s rezom treba počkať a konáre strihať až po odkvitnutí. Dobrými zdrojmi peľu sú aj divo rastúce stromy ako jelše, trnky, javory a hlohy. Postupne v lete sa zdroje potravy zvyšujú, nastupujú ďalšie lúčne kvety, ďatelina, repka či lipa, včely sú už zosilnené a potravy je dosť. Najzraniteľnejšia pre ne je studená jar s neskorými mrazmi.
VÝBER VČELÁRSKYCH RASTLÍN
Pri výsadbe včelárskych rastlín v záhrade musíme brať do úvahy nielen potreby včiel, ale aj pôdne a klimatické podmienky lokality, ako aj záhradkárske zámery pestovateľa. Dobré je urobiť si najprv prehľad potenciálnych včelársky produktívnych rastlín v záhrade i v jej okolí. Podľa toho odhadneme, či bude dostatok peľu i nektáru na celoročné pokrytie potrieb včelstiev, a určíme, aké peľo- alebo nektarodajné rastliny budeme dosádzať. Vybrané rastliny by mali byť dostatočne odolné proti škodcom a chorobám, aby sme ich nemuseli chemicky ošetrovať a ohrozovať tak životné prostredie, včely a v konečnom dôsledku aj seba samých.
OPEĽOVANIE OVOCNÝCH PLODÍN
Mnohé ovocniny sú cudzoopelivé, a teda závislé od prenosu peľu z iných stromov. Opelenie tu preto môže realizovať jedine hmyz, u nás včela medonosná. Naše ovocné stromy sú väčšinou hmyzoopelivé, až na nepatrné výnimky, ktoré sú opeľované vetrom (lieska, orech, jedlý gaštan, rakytník rešetliakovitý).
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
.
Článok je prevzatý z:
www.biospotrebiteľ.sk