V malom množstve nepredstavujú pre rastlinu významné nebezpečenstvo, ale vo väčšom jej škodia. Počas trávenia premieňajú potravu na odpad, ktorý vylučujú v podobe cukornatej kvapôčky na konci tela. Voška aktívne čaká, než príde mravec, pomasíruje ju jemne svojimi tykadlami a za to získa odmenu - sladkú kvapôčku. Ak sa dlhšie žiadny mravec nedostaví, je nútená sladkú tekutinu odhodiť preč, čo potom registrujeme v podobe lepkavých listov na rastlinách. Mravce si svoj zdroj potravy dobre chránia a odháňajú aj predátorov vošiek.
Keďže dokážu odhadnúť chuť a kvalitu vylučovanej tekutiny, sú schopné vošky prenášať z miesta na miesto a dostať ich na mladé listy rastlín. Niektoré druhy si vošky dokonca berú na zimu do mraveniska a tak ich chránia pred zimou. Hoci v záhradách nie sme z tohto symbiotického vzťahu nadšení, na stromoch v ihličnatých lesoch týmto spôsobom lesné mravce vytvárajú podmienky pre vznik známeho medovicového medu. Veľké kolónie vošiek totiž produkujú množstvo sladkých výlučkov, ktoré okrem mravcov olizujú aj iné živočíchy vrátane včely medonosnej, ktorá sa na tvorbe tohto zdravého produktu podieľa.
Čitateľka Mária G. z okolia Trenčína mi poslala správu, že jej tento rok mnohé listy ríbezlí zkučeraveli a sfarbili sa na červeno až fialovo. Čo je príčinou tejto choroby?
Najprv musím zdôrazniť, že nejde o chorobu, vaše ríbezle napadli vošky ríbezľové (Cryptomyzus ribis L.). Sfarbenie listov ríbezlí s červenými, červenofialovými až žltými pľuzgierikmi na vrchnej časti listov ste mohli začať pozorovať už skoro na jar. V apríli sa vošky vo forme bezkrídlych živočíchov vyliahnú z vajíčok, v tomto štádiu na listoch aj prezimujú. Od začiatku intenzívne cicajú šťavy zo spodnej časti listu.
.
Účiným spôsobom zničenia týchto tvorov sú postreky v marci smerované na spodné strany listov, ale až po vypučaní. Preto sa v tomto čase striekajú najmä skôr pučiace druhy drobného ovocia ako sú ríbezle. Tento postrek zničí nielen vošky, ale aj ďalších škodcov ako sú puklice a štítničky. Preto sa neoplatí tento postrek zanedbať alebo úplne vynechať. Odporúčanými insekticídmi sú Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP či Neudosan. Teraz môžete ešte odstrániť všetky napadnuté konáre ríbezlí. Znížite tak výskyt vošiek v budúcej sezóne.
Dva zaujímavé príspevky z Farmárskej revue na tému boja proti škodlivým voškám
.
.
.
Pozor na dávkovanie!
Ideálnym riešením je používať Prev-B2 alebo Wetcit ešte pred prvým výskytom. Pri silnejšom výskyte použite rastlinný extrakt NeemAzal. Pozor – neprekračujte stanovené dávkovanie! V opačnom prípade dôjde k spáleniu listov. Tieto produkty pôsobia iba proti savým a žravým škodcom. Pre všetkých ostatných predátorov je postrek neškodný.
Používanie jarovej vody, mydla a tabaku je neprípustné, vzhľadom k tomu, že tieto prípravky zabijú všetko živé na rastline. Aj larvy lienok. Tabak obsahuje navyše množstvo chemických látok a je toxický pre rastliny.
.
OCHRANA PROTI VOŠKÁM A INÝM ŠKODCOM
.
Ochranný prostriedok proti voškám si môžete vybrať z ponuky a objednať po kliknutí na obrázok
.
.
.