Kúpili ste si cez eshop stromčeky? V prvom rade ich treba nechať ihneď napiť sa. Od ovocnej škôlky cez záhradné centrum až k vám prekonali dlhú a strastiplnú cestu. Pred výsadbou im preto doprajte dostatočný čas na načerpanie vody. Ako prvé im upravte koreňový systém. Odstráňte poškodené a zlomené korene a tie zvyšné jemne skráťte, aby ste obnovili rezné rany. Tými budú následne stromčeky čerpať vodu. Po tejto úprave umiestnime stromčeky do nádoby s vodou, v ktorej ich necháme približne 12 až 24 hodín.
Predovšetkým žiadny stres
Pri výsadbe sa snažte postupovať tak, aby ste stromčekom nepripravili do najbližších týždňov žiaden stres. Hnojivá pre zásobné hnojenie zvoľte preto zásadne organické, napríklad na báze rohoviny alebo kompostu. Určite sa vyhnite umelým hnojivám, ale tiež maštaľnému hnoju, ktoré dokážu spôsobiť silné popálenie koreňov. Aby nedošlo k vyvaleniu stromčeka vplyvom vetra alebo narúšaniu vyvíjajúcich sa mladých korienkov, opatrite každý vysadený stromček pevným kolíkom.
.
PRÍPRAVKY PROTI ŠKODCOM
Povýsadbový rez
Dôležitým krokom je aj povýsadbový rez. Ten je pre správne ujatie vari najvýznamnejším faktorom. Upravujeme ním pomer medzi nadzemnou a podzemnou časťou stromčeka v prospech tej podzemnej. Nadzemná časť vyparuje totiž svojím povrchom intenzívne vodu, ktorú nedostatočná koreňová sústava nestíha z pôdy dočerpávať. Vďaka tomu vysadený stromček často vysychá. Aby sme tomu zabránili, treba rezom silno zredukovať po výsadbe nadzemnú časť.
Niektoré pučia neskôr
Pokiaľ sme dodržali všetky tieto kroky a stromčeky sa stále nepreberajú, netreba hneď zúfať. Možností je niekoľko. Tou prvou je skutočnosť, že niektoré ovocné druhy prirodzene pučia neskôr ako iné. Typickým príkladom je ebenovník, známy pod ľudovým názvom hurmikaki. Ďalšími dôvodmi sú napríklad suchý priebeh počasia, slabá zálievka, nedostatočný povýsadbový rez či kombinácie viacerých, a často i všetkých z nich. V takomto prípade odporúčame zabezpečiť pre stromček prvú pomoc, ktorou je v podstate zopakovanie celého procesu. Stromček opatrne vyberieme z pôdy, opäť mu skrátime korene a namočíme ho na 24 hodín do nádoby s vodou. Následne ho znovu vysadíme a veľmi hlboko zrežeme. Rez však musí byť doslova radikálny. Často sa stáva, že vplyvom nedostatočného povýsadbového rezu je už v tomto období časť koruny suchá a nedá sa zachrániť. Ani vtedy však ešte nemusí byť neskoro. Po vykonaní tohto opätovného procesu treba takéto stromčeky zrezať drasticky hlboko, často až tesne nad miesto štepenia. Takto upravený stromček zvyčajne rýchlo vyženie a vy si z vyrastajúcej nadzemnej časti môžete postupne formovať korunku podľa svojich predstáv priamo na mieste.
... a určite pri výsadbe stromkov nezabudnite na mykorhízne huby! Pozrite si video Výsadba jablone Rubinola - radí profesor Ivan Hričovský a Alena Klíčová.
Pre lepší rast priesad vám pomôžu mykorhízne huby
(kliknite na jednotlivé druhy myhorhíznych húb - dozviete sa viac o produktoch)
Článok sme prebrali z časopisu
Doma v záhrade
Autor článku: Marián Komžík
PREČÍTAJTE SI NA BLOGU ZELENÝ JEŽKO RADÍ
- Reďkovka pomáha pri rakovinových ochoreniach
- Kedy aplikujeme mykorhízne huby?
- Ktoré letorasty treba odstrániť?
- Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
- Ivan Hričovský: Ako pestovať dulu?
- Ošetrovanie mladého vinohradu
- Jemné šalátové záviny
- Jankin príbeh – ako prežila rakovinu kože
- Spánok je liek
- Erotická poviedka: Hriešne popoludnie
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.