Jahody patria v našich končinách medzi najobľúbenejšie ovocie. Okrem toho, že sú veľmi chutné, obsahujú vysokú dávku vitamínu C, ale aj A, B a E a mnoho minerálnych látok. Ich pestovanie je nenáročné, ale treba dodržať určité pravidlá. Jednou z nich je správny čas na výsadbu, čo je okrem jarného obdobia práve aj obdobie druhej polovice leta.
Odporúča
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Jahody sú náročné na vlahu, preto je vhodné pripraviť pôdu dopredu a dostatočne ju prekypriť a zaliať. Veľkou výhodou výsadby jahôd v neskorom lete – začiatok jesene je to, že do príchodu mrazov stihnú dobre zakoreniť a vytvoriť dostatočnú ružicu listov. Preto sa z úrody môžete tešiť už v prvom roku po vysadení jahôd. Ak sa chystáte sadiť jahody na jeseň, miesto by malo byť pripravené už dávnejšie, a to najmä vtedy, ak ste tam túto sezónu pestovali niečo iné. Neodporúčame vysádzať jahody tam, kde ste ich pestovali minulé roky. Vybratý záhon by by ste mali zbaviť predošlej úrody a poriadne vyčistiť. Jahody nesmú ísť do čerstvo pohnojenej pôdy. Pôda musí byť dobre uľahnutá, aby sadenice nevymŕzali.
Dobre vyvinuté sadenice
Jahody môžeme sádzať počas celého vegetačného obdobia za predpokladu, že máme dobre vyvinuté sadenice a dôkladne pripravenú pôdu. Pri záhradkárskom pestovaní sa však najviac využíva obdobie augusta až septembra, prípadne jarné obdobie, najmä apríl. Veľmi výhodná je i skorá letná výsadba. V tomto čase však v poraste ešte nie sú dostatočne vyvinuté a zakorenené sadenice, a preto možno použiť tzv. frigo sadenice, ktoré boli až do výsadby uskladnené v chladiarni pri teplote -1 až -2 °C.
Sadíme pri zamračenej oblohe alebo po daždi
V jesennom období zvykne byť teplo a slnečno, preto je bezpodmienečne potrebné po výsadbe zalievať. Vhodné je sadiť keď je zamračené, prípadne po daždi. Úroda v prvom zberovom roku z týchto výsadieb býva rozdielna. Z jarnej výsadby sa získava vyššia úroda ako z letnej, resp. skorej jesennej, ale plody nie sú až tak kvalitné (resp. kvalitných plodov je menej). Z letnej výsadby je však viac kvalitnejších plodov pri nižšej priemernej úrode. V letnej výsadbe začínajú plody dozrievať o dva až tri dni skôr ako v jarnej, rovnako sa vytvára viac poplazov v predstihu o päť až sedem dní, čo je zvlášť dôležité pre pestovateľov sadby.
Predvýsadbová príprava
Pri pestovaní jahôd dodávame pri predvýsadbovej príprave do pôdy základné živiny – najmä fosfor a draslík – a pôdu môžeme obohatiť aj organickými látkami – prihnojíme ju maštaľným hnojom alebo kompostom. Dusíkaté hnojivá treba dodávať každoročne v rozdelených dávkach. Prvá dávka sa používa v predjarnom období, začiatkom marca – použijeme jednu polovicu celoročnej dávky. Druhou dávkou (štvrtinou z celoročného množstva) prihnojíme pôdu pred kvitnutím, teda v druhej polovici apríla. Tretiu dávku, opäť jednu štvrtinu z celoročnej dávky, aplikujeme po zbere plodov. Toto prihnojenie spojíme s kyprením pôdy, prípadne so zavlažovaním.
Mykorhíza na jahodách
Pri výsadbe je veľmi vhodné použiť práve mykorhízne huby Symbivit®. Pri výsadbe je ich aplikácia jednoduchá – treba ich nasypať na koreň vysádzanej rastlinky a vložiť na pripravené stanovisko. Počas 3 až 4 týždňov sa vplyvom pôdnej vlhkosti huby na koreni „zobudia“ a začnú ho kolonizovať. Takýto mykorhíznymi hubami prerastený koreň je až 700-násobne zväčšený formou neviditeľných vlákien, ktoré huby vytvárajú. Tieto vlákna v okolí koreňov zachytávajú všetku vlahu a živiny pre rastlinu. Dokážu metabolizovať aj látky v pôde, ktoré by nemykorhízny koreň nevedel spracovať a využiť. Mykorhíza na jahodách sa prejaví v lepšej prosperite rastliny, zvýšenej úrode, ale aj v zlepšených nutričných hodnotách jahôd. Zvýšený podiel vitamínov a antioxidantov nevieme spozorovať, ale zaznamenáme výraznejšiu sladkosť a chuť. Odborníci z okolitých krajín, predovšetkým nemecky hovoriacich, zdôrazňujú, že špecializujúci sa záhradníci na výsadby ovocných a okrasných rastlín, ale aj viniča a zeleniny tu už nezačínajú v záhradách žiadne výsadbové práce bez mykorhíznych húb. Dieter Zechmaister z nemeckého Kolína nad Rýnom: - Mykorhízne huby nám zaisťujú výrazne lepší efekt pri výsadbe rastlín. Samozrejme, je veľmi dôležité tieto prípravky sypať v odporúčanom dávkovaní priamo na korene rastlín! Je mnoho takých, ktorí sú skeptickí na používanie mykorhíznych húb a niektorí tvrdia, že majú zlé skúsenosti s týmto prípravkom. Dôvod je jednoduchý, mykorhízne huby sa nedostali na korene a tak nemohli ukázať svoju silu. U nás bez mykorhíznych húb už nikto nevysádza. Ten efekt na koreňovú sústavu je úžasný a navyše pomáha rastline, aby získavala živony a vlahu z miest, kam si sa jej koreňová sústava nikdy nedostala, a prípravok stačí aplikovať iba jeden jediný raz!
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na text o mykorhíznych hubách a nájdete kompletnú ponuku)
Odolnejšie voči chorobám
Takto ošetrené jahody sú odolnejšie voči stresom a chorobám, najme voči chorobám hubovitého charakteru. Príroda vo svojej dokonalosti vymyslela symbiotickú spoluprácu rastlín a húb tak dokonale, že ak je určite územie obsadené priateľskými mykorhíznymi hubami, tak tie patologické, ktoré spôsobujú choroby už nemajú dostatok miesta na život. Mykorhízne huby k jahodám sa aplikujú len raz. Pokiaľ rastlina žije, žijú aj huby na jej koreňoch. Po presadení na nové stanovisko, čo je vhodné po troch maximálne štyroch rokoch, huby sa presúvajú s rastlinou.
.