Bežne sa z rôznych populárnych a populárno-vedeckých časopisov dozvedáme, aká je odporúčaná denná dávka toho-ktorého vitamínu alebo minerálu, či aké problémy môžu vzniknúť z ich nedostatku a aké sú ich najbohatšie prirodzené zdroje.
Menej sa však dozvieme o dôležitých súvislostiach týkajúcich sa využiteľnosti prijímaného vitamínu napríklad v procese starnutia, vplyvu životného prostredia a životného štýlu, či vplyvu stresových situácií.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Spolupracovníci
Niektoré vitamíny a minerály medzi sebou „spolupracujú“. Tie nazývame synergizujúce, pretože si vzájomne uľahčujú vstrebávanie a posilňujú sa vo svojich účinkoch. Iné sa správajú voči sebe „konkurenčne“, sú to antagonizujúce. Vzájomne sa oslabujú alebo účinok si rušia. Synergické a antagonistické vzťahy však nie sú stále. Prvky, ktoré pôsobia synergicky na úrovni vstrebávania v tenkom čreve, môžu mať antagonistický účinok na bunkovej úrovni. Fyziologické životné procesy, aby prebiehali optimálne, závisia nielen na koncentrácii jednotlivých minerálov a vitamínov, ale predovšetkým na ich pomeroch v organizme.
Knihy, ktoré by ste si mali prečítať!
Objednať si môžete kliknutím na obrázok.
Nadbytok alebo nedostatok
Nabytok alebo nedostatok jedného prvku ovplyvňuje iné prvky. Stačí, aby v organizme bolo priveľa vápnika, zinku, horčíka alebo železa a nastane zablokovanie vstrebávania ostatných prvkov z tejto skupiny. Podobné vzťahy sú medzi minerálmi a vitamínmi:
• Klasickým príkladom je vitamín C, ktorý umožňuje premenu nevstrebateľných zlúčenín železa na soli železa, ktoré sú organizmu dostupné.
• Soli vápnika, fosforu, tanín (prítomný v čaji), kofeín alebo fytáty (nachádzajú sa v obilných zrnách) znižujú biodostupnosť železa.
• Pri nedostatku vitamínu D sa vápnik nevstrebáva.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte produkty Finclub!
Fintabs C obsahuje zložky, ktoré poskytujú organizmu
výživu pre pohybový aparát, sú užitočné pre ženy i mužov,
pre strednú generáciu, užitočné pre športovcov
Synergizmus i antagonizmus sa týka aj toxických prvkov
Dr. Med. Krysztof Krupka – spoluzakladateľ lodžského laboratória stopových prvkov BonaVitae – Ústav diagnostiky a komplementárnej terapie – zistil, že nedostatok horčíka uľahčuje vstrebávanie olova, v prípade nedostatku zinku organizmus rýchlejšie vstrebáva kadmium. Ďalej pozoroval, že antagonizmus prvkov zohráva tiež dôležitú úlohu pri kumulácii ťažkých kovov. Dlhodobo znížené množstvo horčíka, zinku, železa, medi, vápnika a mangánu môže nakoniec viesť k hromadeniu olova v organizme.