Vyvýšené záhony sa stávajú čoraz častejšie témou pre mnohých záhradkárov. Nielen pomáhajú udržiavať zeleninovú a bylinkovú časť v čistote a poriadku, ale majú aj mnoho ďalších cenných výhod. Ktoré to sú? Prikladáme aj skúsenosti priateľov facebookového profilu profesora Ivana Hričovského.
- Ešte v roku 2014 ma potešila správa od pána Radovana Kertesa, - hovorí profesor Ivan Hričovský a pokračuje v citácii e-mailu: - Dobrý deň pán profesor, možno sa pamätáte na moje otázky ohľadne vyvýšených záhonov. Neskôr som vám poslal odkaz na fotografie z ich stavby. Myslím, že sa oplatí propagovať tento spôsob pestovania. My sme úplne spokojní a nadšení.
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
.
A ČO NA TO OSTATNÍ?
Nuž, odkaz pán Kertesa posúvam aj po rokoch všetkým, ktorí o takomto spôsobe pestovania zeleniny uvažovali. Prikladám aj snímky od viacerých priateľov - priložili ich vtedy k tomuto príspevku. Čakám na ďalšie takéto snímky a zaradím ich neskôr do fotoalbumu, kde nájdu všetci svoje námety do ich záhrad. Môže to byť inšpirácia aj pre vás!
ZÁHRADA NA MALEJ PLOCHE
Nevzdávajte sa vidiny dokonalej záhrady, hoci máte k dispozícii iba malý pozemok. Aj na tej najmenšej ploche si môžete vypestovať chutnú zeleninu a doplniť ju okrasným záhonom.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
PESTUJTE DO ŠTVORCA
Riadky sú pasé, v kurze je zeleninová záhrada v tvare štvorca. Drevené boxy, ktoré predstavujú jednotlivé zeleninové hriadky si môžete vyrobiť sami – veľkosť štvorcovej záhradky si prispôsobíte svojim potrebám. Ideálny je napríklad štvorec so stranou dlhou 1,20 m a s výškou 18 až 20 centimetrov, ktorý je ďalej rozdelený na časti s veľkosťou 30 x 30 centimetrov, pričom dôležitým prvkom je mriežka na povrchu pôdy, ktorá jednotlivé políčka oddeľuje. Pri takejto veľkosti pohodlne dosiahnete až do stredu hriadky a získate 16 menších políčok svojou veľkosťou vhodných predovšetkým na pestovanie reďkoviek, šalátov, mrkvy, petržlenu, byliniek.
.
.
BEZ BURINY
Pred uložením na pozemok je dobré, vložiť pod box čiernu netkanú textíliu, aby ste zabránili prerastaniu buriny. Na dno minizáhradky nasypte vrstvu vermikulitu alebo inú, pre vás dostupnú drenáž. Zvyšok vyplňte zmesou zeminy a dobre vyzretého kompostu. Nevýhodou takéhoto pestovania môžu byť pre niekoho vyššie náklady na vybudovanie drevených boxov či na pravidelné dopĺňanie zeminy.
ZODPOVEDNÉ PLÁNOVANIE
Skôr, ako sa pustíte do nákupu osiva či priesad, nakreslite si výsadbový plán. Presne tak budete vedieť, koľko rastlín, z ktorého zeleninového druhu budete potrebovať.
AKÉ PLODINY PESTOVAŤ V PRVOM ROKU?
Niekoľkokrát opakované príspevky od priateľov na tému vyvýšené záhony sa stretli s bohatou reakciou. Otázky a odpovede budeme prezentovať na tomto profile v nasledujúcich dňoch a týždňoch. Dostali sme aj otázku: Aké plodiny je odporúčané pestovať v prvom roku po založení vyvýšených záhonov?
.
OBJEDNAJTE SI PUBLIKÁCIU NA TÉMU
VYVÝŠENÉ ZÁHONY
Kliknite na obrázok a môžete si knihu objednať
.
PLODOVÁ TEPLOMILNÁ ZELENINA
Odporúčame pestovať predovšetkým plodovú teplomilnú zeleninu ako sú rajčiaky, paprika, uhorky alebo tekvica. Sú to rastliny, ktoré ťažia najmä z tepla vytvoreného pri hnilobnom procese organických látok. Totiž v tomto novovytvorenom záhone obyčajne prvý rok sa nakopí viac dusičnanov. A preto sa odporúča začať v prvom roku pestovať iba rastliny náročné na príjem dusíka. V druhom roku môžeme pokračovať v pestovaní iných plodín s tendenciou hromadenia dusičnanov ako sú šalát alebo mrkva.
ČO S ČÍM VYSÁDZAME ČI VYSIEVAME?
Pri vysádzaní využívame princíp pestovania na zmiešaných záhonoch. Rastliny si nekonkurujú v príjme živín, chránia sa navzájom pred škodcami, podporujú v raste, napríklad kríčková fazuľa + rajčiny; hlávkový šalát + cibuľa; hrach + cesnak; jahody + hlúboviny; reďkovka + hrášok; červená repa + uhorky; kukurica + mrkva, rajčiny; zemiaky + špenát; kaleráb + kôpor; mangold + reďkovka. Medzi zeleninou možno pestovať bylinky a kvetiny (aksamietnica, nechtík).
.
.
AKÉ MAJÚ ZÁHONY VÝHODY?
Marcel Ihnačák na stránke Lepšie bývanie píše: Na relatívne malom priestore môžete pestovať viac druhov plodín. V rámci založenie záhonu sa zbavíte záhradného odpadu a nebudete potrebovať žiadne umelé hnojivá. Vyššie umiestnenie je šetrné k chrbtici aj kĺbom. Nemusíte takmer vôbec polievať, vlaha sa drží v hĺbke. Záhon výdatne polejte vtedy, ak dlhšie neprší. A ďalej pokračuje: Najvhodnejšie je, ak dlhšia strany kopy smeruje od severu na juh. Zabezpečí to celodenný prístup slnečných lúčov. Priaznivá je i orientácia v smere východ - západ. Teplomilnej zelenine a jahodám sa darí, ak sú vysadené smerom na juh. Severná strana je vhodná pre šaláty, repu, kapustu, redkvičky. Na záhone môžete pestovať tiež bylinky a môžete ním ozvláštniť okrasnú časť záhrady. Vysaďte do neho kvitnúce letničky, trvalky, trpasličie ovocné a okrasné stromčeky.
SUSEDIA NA HRIADKE
Zelenina a bylinky sú dobrí susedia na hriadke. Dôležité je, aby sme jednoročné a dvojročné bylinky vysievali do medzier medzi zeleninové záhony. No aj napriek tomu je výsadba jednoduchá. Jediné, na čo si okrem výberu vhodných byliniek musíme dať pozor, je to, aby sa rastlinky vzájomne „neokrádali“ o slniečko. Ak teda zelenina potrebuje veľa slniečka, nebudeme vedľa nej sadiť bylinku bujného vzrastu, ktorá by jej tienila. Túto vlastnosť využijeme v prípadoch, ak zelenine osoží viac polochládok. Bylinky sa v zeleninovej záhradke nádherne vynímajú a ešte jej aj osožia a ochraňujú ju od škodcov. Ide najmä o tieto: trezalka, harmanček, kapucínka, majoránka, ďalej bazalka, mäta, palina pravá, šalvia, pažítka, žltá divizna, vlčí mak, myší chvost, trebuľka, borák lekársky a alchemilka.
MYKORHÍZNE HUBY PRE BYLINKY
Odborníkmi odporúčané sú pri výsadbe byliniek aj mykorhízne huby Symbivit Bylinky. Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s týmito mykorhíznymi hubami? Stačí ich totiž uplatniť len jedenkrát pri pri výsadbe rastlín, dokážu zvýšiť úrodnosť, vinič a iné ovocné rastliny majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov. A stávajú sa napríklad kvety a okrasné rastliny a dreviny krajšie a pestrejšie. Pozrite si video s odporúčaním profesora Ivana Hričovského Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
.
.
HĽADÁTE ÚČINNÉ A BIOLOGICKÉ OCHRANNÉ PRÍPRAVKY
PROTI CHOROBÁM A ŠKODCOM?
-
BYLINKÁRSKA SEZÓNA VRCHOLÍ V MÁJI A JÚNI
Hovorí sa, že niet choroby, na ktorú by nebola účinná bylinka. Hlavná sezóna pre zber byliniek sú mesiace máj a jún. Bylinky sa, samozrejme, zbierajú aj v lete, no bylinkárska sezóna vrcholí práve v spomenutých dvoch mesiacoch – vtedy majú bylinky najväčšiu silu.
MYKORHÍZNE HUBY APLIKUJEME NA ZÁHON
Ako na to? Rozhodli ste sa pre niektorý z produktov Plantasorb alebo Conavit z firmy Symbiom, ktorý chcete aplikovať na záhony vo vašej záhradke? Pozrite si postup, ako mykorhízne huby zapracujete do pôdy. Stačí len, keď kliknete na priložené videá.
.
.
.
Čítali ste už?
.
Sušíme, zavárame a mrazíme: Ako na to?
Choroby a škodcovia marhuľ a broskýň
Kedy rezať ovocné stromy a kry
.
.