Ako sa zásobiť vitamínmi? Bohatá úroda je výsledok našej starostlivosti o ovocné stromy i zeleninové záhony a oprávnene sa z nej teraz tešíme. Ale čo s ňou, keď je jej nadbytok?
Najlepšie, samozrejme, je, ak spotrebujeme čo najviac ovocia či zeleniny v čerstvom stave. Aby sme však využili všetko, čo sa nám urodilo, môžeme plody spracovať. Uchováme si ich tak na neskoršie obdobie, keď už nebude čerstvé ovocie priamo zo záhrady poruke. Viete, ako ho správne spracovať?
ZAVÁRANIE NEDÁ ŠANCU BAKTÉRIÁM
Počas zavárania zničíme všetky škodlivé mikroorganizmy. Jeho cieľom je totiž uchovať ovocie šťavnaté a chutné za predpokladu, že zabránime rozkladným procesom. Preto na zaváranie vyberáme len zdravé plody.
1. Ovocie, ktoré rýchlo podlieha skaze, ako sú maliny či jahody, zavárame v deň zberu.
2. Ovocie so svetlou dužinou, ako majú jablká a hrušky, po odstránení šupky vložíme na chvíľu do vody s kyselinou citrónovou. Vďaka tomu nezhnednú.
3. Broskyne, nektárinky a slivky na jednoduchšie očistenie od šupiek najskôr prelejeme vriacou vodou a vzápetí schladíme studenou vodou.
4. Ak máme podozrenie, že čerešne sú červivé, ponoríme ich na hodinu do slanej vody. Potom ich umyjeme v čistej vode.
5. Pred zaváraním namočíme sklené poháre na niekolko hodín do teplej vody so sódou. Vyčistíme tak nánosy cukru z predchádzajúceho použitia.
6. Na pripravu kompótov sú najideálnejšie marhule, broskyne, hrušky a slivky. Ovocie však nesmie byť prezreté. Tesne pred zaváraním očistené a olúpané ovocie namočíme do vody s kyselinou citrónovou.
7. Tvrdšie ovocie pred zaváraním predvaríme. Jednoducho ho na krátky čas ponoríme do vriacej vody.
Súprava na zaváranie DELLA CASA s teplomerom
Vynikajúca na ľahké zaváranie a sterilizovanie pokrmov v pare, vhodná pre všetky kastróly a hrnce TESCOMA ø 24 centimetrov a ostatný riad rovnakej veľkosti.
Sklenená pokrievka je vybavená presným teplomerom na ľahkú kontrolu teploty a pohárov počas zavárania.
Naparovacia podložka ochráni poháre pred vysokou teplotou dna riadu, univerzálny nástavec je vynikajúci na zaváranie vysokých pohárov
a pohárov postavených na sebe. Návod na použitie je súčasťou balenia. 3 roky záruka.
Objednať si túto súpravu môžete TU.
SUŠENIE JE NAJJEDNODUCHŠIE
Okrem toho aj najšetrnejšie k obsahu vitamínov. Bez akýchkoľvek konzervačných látok totiž sušením zachováme najvyšší možný podiel vitamínov a výživných látok v plodoch. Sušiť je najlepšie v sušičkách na ovocie, ale rovnako dobrý výsledok dosiahneme aj použitím klasickej rúry na pečenie. Ak sa obrníme trpezlivosťou, môžeme vyskúšať aj sušenie na slnku. Čo všetko môžeme sušiť? Klasicky slivky, broskyne, marhule, jablká, hrušky, čerešne, jahody a čučoriedky.
Ako na to?
Vyberáme zásadne zdravé a zrelé plody. Tie umyjeme, z jadrovín vykrojíme jadrovník, z kôstkovín povyberáme kôstky, Ovocie potom rozpolíme, rozštvrtíme alebo nakrájame na mesiačiky a nakoniec rozložíme na plech, papier alebo sušiaci rošt.
Sušenie v rúre
1. Aby ovocie počas prípravy na sušenie nehnedlo, namáčame ho priebežne na pár minút do vody s obsahom kyseliny citrónovej.
2. Plody vždy rozložíme na rošt alebo sito, aby sa k ovociu dostal vzduch aj odspodu.
3. Pri sušení nechávame rúru pootvorenú, aby mohla vlhkosť z ovocia unikať.
4. Sušiť začíname vždy pri nízkej teplote, teda málo nad 20 ºC.
5. Teplotu počas sušeňia zvýšime maximálne na 70 ºC.
6. Na záver sušeňia opáť teplotu znížime asi 20 ºC.
7. Proces sušenia sa určite nesnažíme urýchliť vyššou teplotou. Už teplota nad 80 ºC mení vôňu i farbu ovocia.
Súprava na sušenie DELLA CASA - 3 rošty
Vynikajúca na sušenie ovocia, zeleniny, húb, mäsa, domácich cestovín a pod. v rúre na pečenie aj mimo rúry. Počas sušenia stoja rošty na sebe, po použití sú dokonale skladné. Vhodná do elektrickej a teplovzdušnej rúry, nepoužívajte v plynovej rúre. Vyrobená z prvotriedneho odolného plastu, možno umývať v umývačke. 3 roky záruka.
Objednať si túto súpravu môžete TU.
MRAZENÉ PLODY SÚ TRVANLIVÉ
Aj v zime si môžeme dopriať vitamíny z vlastnej záhradky. Stačí, ak si ich teraz zamrazíme a zásobu chutného ovocia si budeme v chladných mesiacoch len pochvaľovať. Tu sú tipy, ako si uchováme plody svojej práce dlho čerstvé.
1. Zmraziť môžeme všetky druhy ovocia, no najvhodnejšie je drobné bobuľové ovocie, ako súbmaliny, jahody, ríbezle, čučoriedky a černice.
2. Nezabudnime, že na zmrazovanie treba vyberať iba zdravé bobule, bez plesne či hniloby. Navyše, aby si ovocie zachovalo svoj tvar a zostalo čo najdlhšie šťavnaté, zmrazujeme ho prudko, pri teplote -18 ºC.
3. Aby sa rýchlejšie zamrazilo, ukladáme ho do vreciek v menších množstvách. Neskôr praktické menšle balenia oceníme.
4. Ak chceme, aby si ovocie zachovalo sviežu farbu, prelejeme ho ešte pred mrazením horúcou vodou, do ktorej pridáme cukor.
5. Umyté ovocie necháme odkvapkať a potom rozložíme v jednej vrstve na tácku. Tú uložíme asi na tri hodiny do mrazničky. Zmrznuté plody nasypeme do mikroténového vrecka, uzavrieme a dáme opäť do mrazničky.
6. Pred použitím necháme zmrazené ovocie niekoľko hodín v chladničke pomaly rozmraziť, neurýchľujeme tento proces pomocou mikrovlnnej rúry. Okrem toho, ak už ovocie rozmrazíme, použijeme ho a opäť nezamrazujeme.
7. Zmrazené hrušky, broskyne či marhule po rozmrazení rýchlo oxidujú a strácajú svoju farbu, preto ich v chladničke necháme rozmraziť v pôvodnom obale a po rozbalení ich pokvapkáme citrónom alebo prelejeme sladkou horúcou vodou.