Ruža je všade na svete veľmi obľúbený kvet. Ružový ker je už menej obľúbený. Mnohým krovitým ružiam sa darí v pôde a podmienkach, v ktorých by sa nedarilo čajovým hybridom, pričom rez a udržiavanie sú pomerne jednoduché.
Problém spočíva v tom, že si o nich ľudia myslia, že sú „staromódne“, čo však nie je pravda. Vybrať si môžeme z množstva moderných hybridov. Nie všetky z nich predstavujú kry obrovského vzrastu, sú aj jemné, len 60-centimetrové kultivary. Existuje dokonca druh krovitých ruží, ktoré sú vhodné do každej záhradky, pričom možnosť výberu je obrovská.
U nás rastie divo asi 15 druhov. V botanickej klasifikácii sa ruža triedi najčastejšie podľa Rehdrovho systému s 10 sekciami:
- Pimpinellifoliae
- Gallicinae
- Carolinae
- Cinnamomeae
- Synstylae
- Chinenses
- Banksianae
- Laevigate
- Bracteatae
VÝBER VHODNÉHO MIESTA NA VÝSADBU
Základom pri pestovaní je správny výber miesta a vhodne pripravený substrát. Pri výbere miesta by sme sa mali vyhýbať suchým a horúcim stanovištiam. Nie je vhodná ani severovýchodná strana domu, pretože ruže na svoj rast potrebujú svetlo a teplo.
BEZTŔŇOVÁ RUŽA ZEPHIRINE DROUHIN
Existuje beztŕňová ruža? Naznámejšia a najobľúbenejšia je odroda Zephirine Drouhin. Dôvodom je, že nemá tŕne. Zaujímavé je najmä to, že kvitne bez prestávky počas celej vegetácie. Kvety majú výraznú ovocno-malinovú vôňu, sú nesmierne pôvabné a rastlina má zdravý rast. Táto beztŕnna ruža má poloplné kvety, ktorých priemer dosahuje osem až desať centimetrov. Počet lupienkov každého kvetu má maximálne dvadsať štyri. Rastlina sa vyvíja niekoľko rokov, kým dosiahne maximálne kvitnutie. Ruža Zephirine Drouhin dorastá do výšky až štyri metre. Výnimočné na tejto odrode je, že rastie a kvitne aj v polotieni či až v tieni. Tento druh ruže je optimálny na pestovanie na pergolách, keďže je takmer bez tŕňov neohrozuje ani deti, ktoré sa môžu obtierať o rastliny.
ZÁKLADNÉ SKUPINY RUŽÍ
Ruže sa delia na tieto základné skupiny:
- sadové (parkové ruže)
- remontujúce krovité ruže (lambertianky)
- popínavé ruže
- záhonové ruže s radom podskupín
PREDSTAVME SI JEDNOTLIVÉ RUŽE
Sadové (parkové) ruže zahŕňajú väčšinou pôvodné (botanické) druhy, ale aj ich krížence. Pre nás majú význam len otužilé ruže. Sú pôsobivé celkovou stavbou koruny, olistením, kvetmi, plodmi a niektoré aj tŕňmi. Používajú sa ako iné okrasné kry a združujú sa s drevinami jemnej textúry.
Ruža šípková (Rosa canina) – v prírode je naším najrozšírenejším druhom. Kvety má svetloružové. Má najmä krajinársky význam.
Ruža sivá (Rosa glauca) – rastie roztrúsene v európskych pahorkatinách a horách. Kvety sú menšie, karmínovoružové.
Ruža Hugova (Rosa hugonsis) – pochádza z Číny. Kvitne už v máji veľmi bohato svetložltými jednoduchými kvetmi. Patrí medzi najcennejšie.
Ruža mnohokvetá (Rosa multiflora) – pochádza z Japonska. Kvety má drobné, biele, zostavené v kužeľovitých chocholíkoch. Najlepšie sa uplatňuje na svahoch a nad terasami.
Ruža ligotavá (Rosa nitida) – ružové voňavé kvety kvitnú v júni až júli. Je veľmi vhodná na plošné výsadby, napríklad na svahy.
Ruža bedrovníková (Rosa pimpinellifolia) – u nás rastie v najteplejších oblastiach. Kvety sú biele až žlté, voňavé.
Ruža vráskavá (Rosa rugosa) – pochádza z východnej Ázie. Kvety sú veľké, ružovočervené, čiastočne opakovane kvitnúce, krásne voňajú. Má niekoľko kultivarov s ružovými, červenými i bielymi jednoduchými i plnými kvetmi. Patrí medzi najdôležitejšie. Je nepostrádateľná krajinársky.
Z rozsiahleho sortimentu sa ďalej pestuje ruža stolistá, ruža žltá, ruža Harrisonova, ruža Moyesova, ruža pruhonická, ruža hrdzavá a iné kultivary a hybridy.
Rez ruží sa obmedzuje sa len na omladenie prestarnutých nevzhľadných krov, pretože presvetľovanie je obtiažné. Pri niektorých hybridných formách sa musia zostrihovať nevyzreté konce konárov.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
.
VEDELI STE, ŽE...?
RUŽA JABĹČKOVÁ SKRÁŠLI VAŠU ZÁHRADU
Mať vo svojej záhrade zaujímavý krík, ktorý má nielen pekné, voňavé kvety, ale neskôr aj veľké, chutné a šťavnaté plody, to je iste sen nejedného záhradkára. Najmä, ak ide o ker, ktorého plody sa obsahom blahodarných látok vyrovnajú plodom ruže šípovej. To všetko môžete mať, ak sa rozhodnete pestovať ružu jabĺčkovú.
Ruža jabĺčková, prípadne dužnoplodá, je druh ruže pestovaný pre svoje veľké plody využiteľné na kuchynské spracovanie. Pochádza z južnej časti strednej Európy. V roku 1973 bola do zoznamu povolených odrôd zapísaná odroda Karpatia. Táto odroda je najdostupnejšia a aj najviac rozšírená. Táto odroda má mnohé pozitívne vlastnosti. Rastie veľmi bujne, má vzpriamený rast, v období rodivosti mierne rozložito.
Jednoročné výhony sú hrubé, vzpriamené, červené a len riedko ostnaté. Listy sú nepárno perovité s dvoma radmi tmavozelených lístkov, na rube matné chlpaté. Koncom mája kvitne veľkými ružovými kvetmi. Kvety sú odolné voči neskorým mrazíkom a chladnému počasiu.
Plody sú veľké, guľovité až hruškovité, červenej farby v priemere až päť centimetrové. Sú jemne porastené chĺpkami a vyrastajú v skupinách po dvoch až troch. Ide o veľmi úrodnú odrodu. Plody podľa oblasti, kde ich pestujeme, dozrievajú na prelome augusta a septembra. Úroda z jedného kríka v dospelosti je až niekoľko kilogramov kvalitných plodov. Plody po prezretí mäknú a klesá aj obsah vitamínu C v plodoch.
.
CELOROČNÉ AKTIVITY S RUŽAMI
Nasledovné riadky nájdete v publikácii Okrasná záhrada: Práce podľa mesiacov, ktorých autormi sú šéfredaktorka časopisu Záhradkár Lucia Harničárová a profesor Ivan Hričovský. Táto kniha, ako aj jej sestra Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov, by rozhodne nemala chýbať vo vašej záhradkárskej knižnici.
JANUÁR
Ak nenapadla dostatočne vysoká snehová pokrývka, na okrasných záhonoch a v skalke kontrolujeme zimnú ochranu citlivejších druhov, ako sú ruže, fakľovky (kleopatrine ihly), skalničky, vysadené dvojročky, aby ich nepoškodili holomrazy.
Publikácia Okrasná záhrada: Práce podľa mesiacov je určená najmä tým, ktorí chcú mať zo svojej záhradky nielen úžitok vo forme chutného ovocia, ale aj pôvabný ostrov rastlín a okrasných drevín. Autori poskytli svoje skúsenosti z pestovania krásy v záhradách s množstvom praktických ukážok, tipov a rád. Objednávajte si ju so zľavou TU. |
MAREC
Saďme ruže - hoci voľnokorenné kríčky môžeme vysádzať v jeseni, nič nepokazíme ani na jar. Ruže, ktoré zakúpime vysadené v nádobe, sadíme kedykoľvek počas sezóny. Voľnokorenná sadenica kríčkovej ruže by mala mať najmenej tri zdravé a dobre vyvinuté jednoročné výhonky a nepoškodené, aspoň 20 cm dlhé korene. Štandardná výška kmienka stromčekových ruží je 100 až 140 cm. Ružiam bez koreňového balu musíme pred vysadením šikmým rezom asi o polovicu skrátiť korene a odstrániť aj suché a poškodené. Výhonky zrežeme na 3 až 5 púčikov, popínavým ružiam ich môžeme nechať o niečo dlhšie, s asi 8 až 10 púčikmi. Rovnako ako pri koreňoch úplne odstránime všetky poškodené a suché. Aby korienky nezaschli, pred sadením ich ešte namočíme aspoň na pár hodín do vody.
Aj postup sadenia ruží má určité pravidlá, ktoré sa oplatí dodržať. Do vykopanej výsadbovej jamy najskôr nalejeme vodu a počkáme, kým vsiakne. Až potom vložíme sadenicu tak, aby miesto očkovania kríčkovej ruže bolo 3 až 5 cm pod povrchom pôdy. Korienky musia byť voľne rozložené. Zeminou ich zasýpame postupne, priebežne utláčame a polievame.
Hoci je už marec, stále sa ešte oplatí vysadené ruže nakopcovať tak, aby im nad povrch pôdy trčali len konce výhonkov. Ochránime ich pred neskorými jarnými mrazmi a tiež pred prvými slnečnými lúčmi, kým spoľahlivo zakorenia. Myslime však na to, že hneď, ako sa objavia prvé pučiace listy, nakopcovanú pôdu opatrne odhrabeme.
Jarný rez ruží - základom je vždy odstrániť najskôr všetky prestarnuté, slabé ale- bo odumreté konáriky, aby sme podporili tvorbu nových a celkovo zlepšili rastovú kondíciu rastlín. Hoci základné pravidlá rezu sú prakticky rovnaké, i tak by sme mali vedieť, do ktorých skupín ruží patria naše odrody. Dôležité je vedieť i to, či počas sezóny kvitnú len raz alebo opakovane. Ak pestujeme ruže v severnejších oblastiach Slovenska, s rezom môžeme počkať až do polovice apríla, treba ho však urobiť ešte pred pučaním zároveň v období keď už nehrozia veľmi silné nočné mrazy. Hoci neskorším rezom krom nijak neublížime, nepriaznivo si posunieme čas kvitnutia.
Záhonové - opakovane kvitnúce kríčkovité ruže často sadíme do väčších skupín, preto ich musíme udržiavať v kompaktnom tvare, čo docielime krátkym rezom. Čajohybridy preto zrežeme na tretinu až štvrtinu pôvodnej výšky, floribundky, polyantky a miniatúrne ruže skrátime o tretinu až polovicu. Po reze by na každom výhonku malo zostať 4 až 5 dobre vyvinutých a zdravých púčikov. Kry môžeme aj podľa potreby presvetľovať, aby sme predišli výskytu chorôb.
Stromčekové - keďže stromčeková ruža sa skladá z podpníka a na ňom navrúbľovanej odrody, pri reze musíme postupovať podľa toho, do ktorej skupiny patrí. Režeme o niečo hlbšie ako napríklad rovnakú odrodu v podobe kra.
Popínavé - po vysadení popínavej ruže chceme, aby čo najskôr vyrástla a prekryla vymedzený priestor na pergole či treláži. Preto ju v prvých rokoch režeme len veľmi mierne. Popínavé ruže kvitnú na krátkych bočných výhonkoch vyrastajúcich z hlavných konárov. Skracujeme ich na 3 až 4 púčiky, čo je asi 10 až 15 cm. Kvetov sa dočkáme až v ďalšej sezóne, keď z nich vyrastú kvitnúce výhonky. Tie musíme skrátiť počas nasledujúcej zimy. Aj popínavá ruža postupne starne. Zmladiť ju môžeme úplným odstránením alebo skrátením niektorého z kostrových konárov.
Pôdopokryvné - týmto, na rez prakticky úplne nenáročným a opakovane kvitnúcim ružiam postačí, keď im odstránime prestarnuté konáre a zastrihneme výhonky, ktoré nám prekážajú v práci na okolitých záhonoch, alebo obmedzujú v raste iné rastliny.
Botanické - spolu s ich krížencami sa k nim môžeme správať ako k divorastúcim ružiam a nechať ich rásť prakticky bez akéhokoľvek zásahu.
V publikácii ROK V NAŠEJ ZÁHRADE nájdete mnoho praktických rád o okrasnej a úžitkovej záhrade, ktoré vám nesmierne pomôžu pri vašich prácach v milovanej záhradke. Isto by nemala chýbať vo vašej knižnici, objednať si ju môžete so zľavou TU. |
APRÍL
V posledných desiatich dňoch môžeme ošetriť ruže proti piliarke drobnej (Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS). Postrek o dva týždne zopakujeme. Výskyt škodcu spoznáme podľa listov zvinutých do trubičiek. Prípravok ničí aj vošky.
MÁJ
Ak prevláda teplé počasie bez dažďa, prezrime ruže. Zvyčajne v polovici mesiaca už bývajú aktuálne výskyty múčnatky. Niektoré odrody sú citlivejšie než iné, preto je dobré zasiahnuť preventívnym postrekom (Folicur AL) a podľa priebehu počasia ho v 10-dňovom intervale viackrát zopakovať.
JÚN
Ruže aj naďalej sledujme a ošetrujme proti hubovým chorobám a iným zisteným škodcom.
DOSTUPNÝ SORTIMENT
Na Slovensku, v Bojniciach, bola vyšľachtená samoopelivá odroda ‘Karpatia’, kvitnúca koncom mája. Svetločervené valcovité až hruštičkovité plody dozrievajú v druhej polovici augusta. Krížením s ružou vráskavou vznikla odroda ‘Joja’. Kvitne opakovane, kvety sú plnšie a viac do fialova. Z kríženia ruže šípovej a ruže májovej pochádza odroda ‘Krasavica’. Kvitne od druhej polovice mája, podlhovasté, jasno červené plody s hladkým povrchom dozrievajú v prvej polovici septembra. Dostupné sú i odrody ‘Askorba’, ‘Karina’.
Očkujme ruže - ak sme plánovali očkovanie ruží a už na jeseň alebo na jar sme si vysadili zakúpené či dopestované podpníky, môžeme sa pustiť do práce. Vložené očko by malo zrásť s podpníkom po dvoch až troch týždňoch. Nezabudnime na uvoľnenie úväzku. To, či sme boli úspešní, zistíme až na jar, ak ujatý púčik vypučí. V takomto prípade môžeme časť podpníka nad púčikom zrezať a v lete nový výhonok skrátiť asi na polovicu a podporiť tak jeho rozkonárenie.
1. Ruže sa očkujú do koreňového kŕčika, preto ho musíme najskôr očistiť od obrastu do výšky aspoň 5 až 7 centimetrov a handričkou zotrieť hlinu a nečistoty.
2. Potom na ňom, čo možno najnižšie nad zemou urobme rez v tvare písmena T dlhý asi 3 až 3,5 centimetrov.
3. Z vybranej ušľachtilej odrody ruže odoberme vrúbeľ zo strednej časti odkvitnutého a dobre vyzretého letorastu.
4. Z vrúbľa vezmime vyzretý púčik (očko) aj s kúskom dreva. To, že je púčik dostatočne vyzretý a vhodný na očkovane spoznáme podľa ružovkastého sfarbenia a podľa toho, že sa tŕne z časti letorastu budú odlupovať bez poškodenia kôry. Z púčika nezabudnime vylúpnuť drevitú časť stonky.
5. Pripravený púčik zasuňme do T-rezu na podpníku.
6. Miesto očkovania pevne zaviažme fóliovou páskou.
Posledná výživa pre ruže
V júli alebo začiatkom augusta ruže naposledy prihnojme. Použime hnojivo s vyšším obsahom draslíka, ktorý podporí dobré vyzretie pletív a prezimovanie rastlín bez poškodenia.
Zazimujme stromčekové ruže
Na zimnú ochranu ruží, ale aj iných rastlín, ktoré zostávajú na záhone, no potrebujú pomôcť, aby bez poškodenia prečkali mrazy, používame len vzdušné prírodné materiály (piliny, kôra, štiepka, čečina, pôda, lístie, slama, papierové vrece, jutovina, netkaná textília). Nikdy nepoužívame plastové vrecia a fólie, ani perforované. Počas slnečných zimných dní sa vzduch pod nimi rýchlo zahrieva, drží sa vlhkosť. Pri použití napríklad na zazimovanie koruniek stromčekových ruží môžu predčasne vypučať, pričom nočný mráz púčiky poškodí. Často sa tvoria hniloby a plesne.
KROK ZA KROKOM – Zazimovanie ruží
1. Pred zazimovaním ruže najskôr upravíme rezom.
2. Ako prvé odstránime odkvitnuté kvety.
3. Z korunky vyrežeme odumreté a poškodené drevo. Vyhýbame sa hlbokým zásahom. Do príchodu zimy sa už veľké rezné rany nestihnú dostatočne zaceliť a mráz by mohol poškodiť pletivá.
4. Okolo spodnej časti kmienka nasypeme vrstvu pilín alebo nakopcujeme zeminu ako pri kríčkových ružiach. Korene budú chránené proti premrznutiu. Vo vyšších a chladnejších polohách aj kmienky obalíme jutovinou.
5. Korunky prikryjeme viacvrstvovým papierovým alebo jutovým vrecom, obalíme záhradnou tkaninou alebo čečinou.
6. Zimnú ochranu musíme riadne priviazať, aby ju neodfúkol vietor alebo nenarušila väčšia snehová nádielka.
NOVEMBER
Nakopcujeme záhonové (kríčkové) ruže, čím ochránime korene aj miesto očkovania pred mrazom. Na zimný ochranu môžeme použiť aj čečinu.
⇒ ⇒ ⇒ REZY V ZÁHRADE. Keď spomeniete záhradkárom slovíčko rez, mnohých to veľmi zneistie. Predovšetkým preto, že nevedia kedy a ako majú rezať svoje ovocné či okrasné dreviny v záhrade. Neraz im však chýbajú len knižky s postupmi, ako robiť veci krok po kroku. Eshop Zelený ježko ponúka kolekciu troch praktických poradcov pod názvom kolekcie REZY V ZÁHRADE. Už krátko po preštudovaní si týchto vynikajúcich publikácií od dvoch špičkových nemeckých autorov a jedného rakúskeho zistíte, že rezať v záhrade nie je až tak nepochopiteľné a zložité umenie. Objednávajte TU. ⇒ ⇒ ⇒
.