Prostredníctvom messemgera správ na Facebooku profesora Ivana Hričovského sa pani Valentína Gyoriová opýtala: - Rajčiny nám začalo niečo napádať a z celej úrody nemáme nič. Úplne malinké plody, ktoré sú zelené, sú ešte v poriadku. Ale akonáhle začnú rásť, objavujú sa po celom plode tmavozelené škvrny, bodky - väčšie aj menšie a aj akési akoby čierne pozdĺžne rezy a otvory po škodcovi na niektorých plodoch. Vnútro je zatiaľ nepoškodené. Ale všimli sme si, že dozreté plody nemajú vôbec chuť rajčín. Akoby im chýbala chuť. Vedeli by ste nám poradiť, o čo ide a ako sa budúci rok vyhnúť týmto problémom? Je vhodné takéto rajčiny spotrebovať?
Škodcovia ničia úrodu rajčiakov
Poškodenia plodov rajčín, ktoré opisujete a ktoré vidieť i na fotografiách, môžu mať viacero príčin. Pôvodcom môžu byť škodcovia - napríklad mora bavlníková, psota rajčiaková, bzdocha zeleninová - rajčiaková, ale i roztoče a roztočce. Húsenice mory rajčiakovej škodia najmä na plodoch - požerkami, vznikajú dierky v plodoch, okolité pletivo hnedne, odumiera. Psota rajčiaková poškodzuje najmä listy - asi 8 milimetrov dlhé larvy vyžierajú vnútorné pletivo listov, ale napádajú aj plody. Na listoch vidieť voľným okom biele cestičky - tunely lariev a výkaly. Roztoče a roztočce nie sú voľným okom viditeľné. Škodia cicaním rastlinných štiav na mladých častiach rastlín a spôsobujú škvrnitosť a nepríjemnú chuť plodov. Podobne škodí cicaním bzdocha zeleninová - rajčiaková (ešte nie je ustálený jej názov v slovenčine) a tiež spôsobuje nepríjemnú chuť plodov. Nebezpečným škodcom, ktorý prenáša vírusovú chorobu, nazývanú bronzovitosť rajčiaka, je strapka západná.
Chemické a nechemické prípravky proti škodcom
Z opatrení proti more a psote možno použiť svetelné lapače podľa signalizácie ÚKSÚP-u pre vašu oblasť v čase náletu škodcu. Z chemických prípravkov odborníci odporúčajú napríklad Sanium AL, Sanium Ultra AL, Spintor a nechemický Lepinox Plus, proti roztočom a roztočcom Neemazal-T/S, Nissorun 10 WP a proti strapkám Neemazal-T/S a Spintor. Rastliny treba ošetriť čo najskôr po zistení poškodenia a prípravky je potrebné striedať. Pri podozrení na psotu rajčiakovú je potrebné hlásiť výskyt škodcu okresnému rastlinolekárovi ÚKSÚP-u!
Priesady a osivo len od osvedčených pestovateľov
Podobné prejavy poškodenia, ktoré popisujete sa však vyskytujú aj pri bakteriálnych chorobách. Vyskytovať sa môžu už na predpestovaných priesadách. Baktériovú škvrnitosť rajčiakov spôsobuje baktéria Xanthomonas campestris a baktériovú bodkovitosť rajčiakov spôsobuje baktéria Pseudomonas syringae. Z ochranných opatrení sa odporúča používať kvalitné, zdravé osivo a priesady kupovať len od osvedčených pestovateľov. Pestovať odolné odrody - najlepšie F1, dodržiavať správne striedanie plodín najmä pri pestovaní v skleníku. Ďalej likvidovať infikované rastliny, odumreté časti rastlín a pozberové zvyšky.
.
PRÍPRAVKY PROTI ŠKODCOM
Kedy nie sú plody vhodné na konzumáciu?
Pri práci s rastlinami - napríklad pri vyštipovaní a vyväzovaní k opore treba dodržiavať čistotu. Zavlažujeme podmokom a nie postrekovaním na listy. V prípade chemickej ochrany možno použiť baktericídne (zároveň sú i fungicídne) prípravky - napríklad Cuproxat, Champion 50 WG a Kocide 2000. Pre nepríjemnú chuť, či už v prípade poškodenia škodcami alebo chorobami, nie sú plody vhodné na konzum a ani na spracovanie.