Datle vám pomôžu zaspať
14.01.2025
Datle poznali už naše prababičky. Väčšinou spájajú s Vianocami a s košíčkom, plným sušeného ovocia, medzi...
Úvod » Ochrana rastlín » Škodcovia » Vlnovník orechový
.
Vlnovník orechový (Eriophyes erineus)
.
Roztoč napáda listy orecha kráľovského, na ktorých spôsobuje tvorbu hálok pripomínajúcich pľuzgiere, vyčnievajúcich nad hornú stranu čepele listu, v ktorých žijú jedince vlnovníka. Nespôsobuje hospodársky významné škody, hoci je pomerne bežne rozšírený.
.
Na listoch sa objevujú vypuklé hálky, zo spodnej strany sú hálky vyplnené hustou spleťou trichomov. Mezi trichomami sú drobné, 0,2 - 0, 24 mm dlhé roztoče s podlhovastým tvarom tela. Samičky prezimujú pod šupinami púčikov. V jari napadajú pučiace listy. Tento roztoč má niekoľko vzájomne sa prekrývajúce generácie. Aj keď často je napadnutá väčšina listov na strome, nedochádza k poškodeniu stromov, ani k zníženiu množstva alebo kvality plodov. Iba v prípade extrémne silného napadnutia mladých stromčekov v škôlke môže dôjsť k deformáciám tvoriacej sa koruny.
.
Roztoče vlnovníkovci a ich hálky na listoch orecha
Vlnovníkovci sú tvory voľným okom takmer neviditeľní. Zato ich príbytky, hálky zo zduřelého pletiva listu, sú nápadné a často aj odlišne sfarbené. Môžu vlnovníci stromu uškodiť a ohroziť nádielku orechov?
Na listoch orecha sa niekedy objavujú vystúpené útvary zvané hálky. Pri ich silnom výskyte sa záhradkári môžu o svoje stromy a o úrodu obávať. Určitú ujmu však môžu spôsobiť iba mladým sadeniciam pri veľmi silnom výskyte.
.
Roztoče, ktorí bývajú v hálkách
Vlnovník ořešákový (Aceria erineus), ktorý na vrchnej strane listov vytvára nápadné 6-7 mm veľké pľuzgierovité útvary - hálky. Tie sú zo spodnej strany vyplnené hustou spleťou chlpov (trichómov), v ktorej žijú drobní, len do 0,2 mm dlhí roztoče, ktoré nie je ľahké nájsť ani silne zväčšujúce lupou alebo mikroskopom.
Spočiatku zelené hálky sa postupne sfarbujú červenohnedo.
Na listoch sa vyskytujú jednotlivo, ale pri vyššej populácii roztoče sa môžu spájať a výrazne deformujú celé listy.
.
Vlnovník orechový má veľkosť 0,15 až 0,30 mm. Zaujímavé na tomto škodcovi je, že telo nemá vybavené očami a dýcha celým povrchom tela. Prezimuje poväčšine ako oplodnená samička pod šupinami púčikov.
LATINSKÝ NÁZOV :
Eriophyes tristriatus
VÝSKYT :
Vlnovník je mikroskopický roztoč, ktorý sa vyskytuje na celom území našej republiky.
POPIS :
Vlnovník orechový má veľkosť 0,15 až 0,30 mm. Zaujímavé na tomto škodcovi je, že telo nemá vybavené očami a dýcha celým povrchom tela. Prezimuje poväčšine ako oplodnená samička pod šupinami púčikov. V ojedinelých prípadoch prečká zimné obdobie v opadaných listoch. Na jar sa tvoria drobné bradavice na listoch, menej plodoch.
Sú veľké ako špendlíkové hlavičky a zasahujú do blízkosti žilnatiny. Sfarbením môžu byť zelené alebo do červena. Z opačnej strany bradavičky sú v dutom priestore vajíčka a larvy vlnovníka. Vstup k nim umožňuje len úzka štrbinka. V prípade silného premnoženia má vplyv na predčasný opad listov, zlý vývin a nevyzrievanie plodov. Aj keď sa tento škodca pomerne často vyskytuje v záhradách, nemá príliš veľký negatívny vplyv na úrodu.
OCHRANA :
Žiadne špeciálne ochranné opatrenia sa proti vlnovníkovi orechovému nerobia. Vzhľadom na jeho slabú škodlivosť postačí hrabanie lístia a jeho následná likvidácia.
Podobnosť príznakov s plstnatosťou viniča je naozaj veľmi nápadná a aj pôvodca plstnatosti orechových listov je v blízkom príbuzenstve s vlnovníkovcom viničovým (Eriophyes vitis), ktorý spôsobuje plstnatosť listov viniča. V prípade orecha však ide o iný druh, úzko špecializovaný na orechy. Je to roztoč Aceria erinea (syn. Eriophyes erineus), ktorý podobne ako ostatní zástupcovia čeľade vlnovníkovitých (Eriophyidae), má len dva páry končatín a je veľmi drobný (meria iba 0,1 až 0,2 milimetra), preto ho voľným okom neuvidíme. K vzniku plstnatosti dochádza tak, že roztoče cicaním dráždia pokožkové bunky, ktoré sa nitkovite predlžujú a odstávajú z povrchu listu. Pre úplnosť ešte dodávam, že na orechu škodí ešte jeden druh roztoča - Aceria tristriata (syn. Eriophyes tristriatus), ktorý spôsobuje bradavičnatosť listov, ale i zeleného oplodia. Uvedené druhy roztočov síce spôsobujú nápadné príznaky, avšak ich škodlivosť je zanedbateľná. O ich chemickej likvidácii, ktorá by bola možná aj tak iba na mladých orechoch, sa preto neuvažuje.
.
21.01.2025
Máte chuť na nejakú zdravú maškrtu, potrebujete zahnať hlad a dodať do tela energiu, ale neviete čo by...
20.01.2025
Je len niekoľko druhov ovocia, ktoré sú pre našu krajinu tak typické ako jablká. Mnohí z nás si ešte...
17.01.2025
Sladké zemiaky sú čoraz populárnejšie aj u nás a to nielen kvôli jedinečnej chuti, ale aj obsahu živín....
14.01.2025
Datle poznali už naše prababičky. Väčšinou spájajú s Vianocami a s košíčkom, plným sušeného ovocia, medzi...