Medzi jarnú zeleninu a koreniny patria pažítka, kaleráb, špargľa, jarná cibuľka, hrachové sladké lusky, skorá kapusta, špenát, petržlenová vňať a potočnica lekárska. Na jar v čase ich zberu sú veľmi chutné, čerstvé a pôsobia aromaticky – upozorňuje profesorka Katarína Horáková, autorka viacerých knižných bestsellerov.
Svojím pôsobením človeku zvestujú jar. Tieto druhy sú jednoznačne chutné, ale majú aj niečo navyše. Vybrali sme tie druhy zelenín a korenín, ktoré majú božské zloženie, lebo obsahujú bohatstvo bioaktívnych látok, minerálov a vitamínov. Nasledujúce recepty sme kombinovali tak, aby jedlá boli čo najúčinnejšie, aby sa čo najviac aktivovala látková premena. Napríklad, aby pripravila kožu na letné slnečné lúče.
Čo obsahujú a čo dokážu?
Pažítka
Kombináciou saponínov (sekundárne rastlinné látky), minerálov a množstva vitamínu C stimuluje optimálne zabezpečenie bunkového dýchania kyslíka, posilňuje tým imunitný systém a dodáva nový vzlet. Podobne ako cesnak a cibuľa obsahuje alylizotiokyanát. Tento podporuje v tkanivách rozštiepenie potenciálnych rakovinotvorných látok.
Kaleráb
Podnecuje prostredníctvom niacínu (vitamín B 3) a kyseliny pantoténovej látkovú premenu a tvorbu krvi.
Petržlenová vňať
Obsahuje glykozid apiin, ktorý odvodňuje telo a urobí nás top-fit. Je ideálna proti jarnej únave aj preto, že má vysoký obsah vitamínu C.
Špargľa
Tým, že obsahuje draslík odvodňuje tkanivá a podporuje prostredníctvom kyseliny listovej tvorbu červených krviniek. Je to jarná zázračnica.
Potočnica lekárska
Obsahuje veľmi účinné horčičné oleje, ktoré posilňujú imunitu organizmu a podporujú ľahké trávenie. Vitamín C a D, provitamín A a minerálne látky ako železo a jód aktivizujú látkovú premenu.
Jarná cibuľka
Prostredníctvom alicínu (éterický olej) umožňuje rýchlejšie prúdenie krvi, zlepšuje transport kyslíka a nepripustí jarnú únavu.
Hrachové lusky
Aktivizujú pomocou bielkovín a bohatstva horčíka rast buniek, čím prospievajú pokožke k jemnosti a k peknému vzhľadu.
Jarná kapusta
Dodáva dôležitý mangán, potrebný na produkciu pigmentu v koži a vo vlasoch, ktorý nás chráni proti slnečnému žiareniu.
Špenát
Podnecuje látkovú premenu pomocou kyseliny listovej podporujúcej tvorbu červených krviniek látkovú premenu. Prítomné vitamíny A a C ako ochrancovia buniek pripravujú pokožku na letné slnečné lúče. Tým, že má vysoký obsah chlorofylu (zelené farbivo) má tiež priaznivý vplyv na tvorbu červených krviniek.
Tento príspevok je z knihy profesorky Kataríny Horákovej Oddelená strava: Recepty a diéty.