Jej grécke meno znie "basilicum", čo znamená kráľovský. Tento prívlastok nedocenenej bazalke právom patrí. Bazalka pravá patrí medzi liečivé bylinky. Nielenže výborne hojí povrchové rany, jej blahodárny účinok pri vnútornom použití je známy už stovky rokov. Patrí dokonca medzi najúčinnejšie prírodné antidepresíva.
Bazalka pravá je jednoročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovitých rastlín, pričom je charakteristická intenzívnou vôňou. Dnes je už pomerne široké množstvo rôznych druhov bazalky, ktorá obvykle narastá do výšky 20 až 60 cm a obvykle rastie vo forme bylín alebo polokeru. Listy sú protistojné, majú vajcovitý tvar, dlhé stopky a bazalka má aj kvety bielej alebo červenej farby. Bazalka sa rozmnožuje semenami alebo odrezaním nekvetových výhonkov.
Čo sa týka pôvodu, rastlina pôvodne pochádza z Indie, ale už viac ako 5 storočí je známa aj v Európe. Na pestovanie je nenáročná, dá sa napríklad mať aj v interiéry, pričom kvitne od júna do septembra. Dôležité je chrániť ju pred mrazom a vetrom. Okrem toho, že sa bazalka často pridáva do rôznych jedál a na recepty v kuchyni, najčastejšie do polievok a šalátov, prípadne možno nájsť aj recepty s bazalkou v pravej talianskej pizze, má priaznivé účinky aj v lekárstve.
Obsah účinných látok v bazalke
Čerstvá bazalka pravá je vyhľadávaná pre veľký obsah esenciálnych olejov a fytochemikálií. Je zdrojom už spomínaného vitamínu K, vápnika, železa , v menšom množstve obsahuje aj mangán, meď a horčík. Z vitamínov je to ešte vitamín C, A a B6. Vynikajúca na trávenie je vláknina, ktorej je v 100g bazalky až 5,2g.
Liečivú silu bazalky môžeme využiť pri rôznych chorobách. Látky, ktoré obsahuje, podporujú vylučovanie žalúdočných štiav, pôsobia proti črevnej plynatosti, podporujú chuť k jedlu. Zlepšujú trávenie, zrýchľujú metabolizmus a dokážu odbúravať tuky.
Bazalka zmierňujr stres, pocity úzosti a nespavosť
Zmierňuje bolesť hlavy, pomáha pri migrénach. Priaznivo pôsobí na dýchacie cesty, pomôže pri chrípke, prechladnutí, astme či bronchitíde. Odvar z nej môžeme použiť ako kloktadlo, uľahčí vykašliavanie. Pomôže tiež pri zápaloch ďasien či aftách.
Bazalka pomáha zlepšiť kardiovaskulárny systém
Je výborná pre cukrovkárov, pretože obsahuje derivát kyseliny škoricovej, ktorý stabilizuje hladinu cukru v krvi.
Bazalka zlepšuje činnosť obličiek
Dokáže zmierniť stav opilosti a vraj napomáha láske. Dokonca jej boli pripisované aj afrodiziakálne účinky. Páry sa vďaka pokrmu s bohatým obsahom bazalky cítili pohodovejšie a boli pri chuti. Obklady z bazalky pomôžu na ťažko sa hojace rany, na zapareniny. Vitamín K, ktorého obsah je v bazalke výrazný, sa postará o zdravú krv a posilní kosti. Pomôže pri bolestiach kĺbov, reumatických ťažkostiach a pomliaždeninách.
Nechýba vo vašej knižnici nietorá z týchto kníh?
Kliknite na obálku, ak si knihu chcete objednať.
Bazalka slúži ako repelent
Šťava z listov bazalky pomáha pri unavených očiach a tiež pri uštipnutí hmyzom. Hmyz neznáša aromatickú vôňu, bazalka účinkuje aj ako repelent. Aj to je jeden z dôvodov na pestovanie bazalky v kvetináči na okne či na balkóne. Muchy, osy, komáre a ďalší nepríjemný hmyz sa radšej vášmu bytu vyhnú. Pri zápale stredného ucha sa odporúča šťavu z bazalky kvapnúť do ucha.
Bazalkový čaj
Bazalka vynikajúco vplýva na náš tráviaci trakt. V stredomorí je používaná ako čaj pre upokojenie žalúdka, pri kolikách a kataroch. Stimuluje tvorbu žlče, pomáha pri trávení ťažkých jedál.
Chcete si dopestovať bylinky v záhrade?
Pre objednanie produktu kliknite na obrázok.
Ako pestovať bazalu
Bazalku môžete v kvetináči na okne pestovať celý rok. Najlepšia je predsa len čerstvá bazalka a v zime je cenný takýto vzácny zdroj vitamínov. V lete sa pestuje v záhrade na záhone, je to jednoročná rastlinka. Pozor, Neznáša mráz a presádzanie. Najlepšie je vysiať do kvalitnej zeminy priamo jej semienka. Bazalku zbierajte v čase, keď nasadzuje kvety.
Bazalka v kuchyni
Bazalka pravá je výrazne aromatické a veľmi chutné korenie. Pripomína vôňu slnkom prehriateho Stredomoria. Vynikajúco sa hodí k paradajkám, v zeleninových šalátoch alebo polievkach či omáčkach, do plnky, do hydiny, k rybám a morským špecialitám, do jedál z cukety, tekvice a baklažánu, k syrom, olivám, kukurici či hrášku
Bez bazalky si určite nevieme predstaviť pesto, pizzu, šalát caprese (mozzarella, paradajka, bazalka). Náš tip: šalát caprese môžete dochutiť extra panenským olivovým olejom s príchuťou bazalky. Chutí výborne. Bazalka sa vhodne dopĺňa s inými bylinkami. Bazalku môžete kombinovať s pažítkou, koriandrom, cesnakom, oreganom, tymiánom, petržlenom, rozmarínom či mätou.
Použité zdroje:
http://www.zdravie-z-prirody.sk/bazalka.html
https://zdravoteka.sk/byliny/bazalka-prava/