Koniec leta, ale najmä jeseň je ideálny čas na zbieranie húb. Pre veľkú skupinu ľudí je zber húb dôležitou súčasťou pohybovej aktivity a duševnej relaxácie. Mnohí z vás určite poznáte ten skvelý pocit, ako je príjemná ranná rosa, vôňa lesa, čerstvý vzduch a spev vtákov. V ruke košík a pred vami lesný terén, ktorý s väčšou či menšou námahou zdolávate a pozeráte, kedy zbadáte prvý dubáčik, alebo inú jedlú hubu.
Z hľadiska výživy majú huby veľa výhod, no aj zopár mínusov. Treba si dávať pozor na to, ako ich skladujeme, zbierame a konzumujeme. Ak si na týchto troch faktoroch dáte záležať, môže vám ich konzumácia priniesť veľké zdravotné benefity. Prečo teda jesť huby pravidelne a častejšie ako doteraz?
Základné nutričné informácie
Huby obsahujú bielkoviny (2% t.j. 2g/100g) i sacharidy (3,5% t.j. 3,5g/100g). Tuky sú však zastúpené iba minimálne v stopách (pod 1%). Naopak vyšší podiel vody má za následok nízku energetickú (kalorickú) hodnotu (25 kcal/105 kJ v 100g). Huby nie sú teda žiadnou „kalorickou bombou“, samozrejme za predpokladu, že ich nevypražíme. Sú bohaté na vitamíny skupiny B (B1, B2, kyselina listová, niacín) ako aj na viacero minerálnych i stopových látok (draslík, železo, horčík, fosfor, zinok).
Hľadáte pekný darček pre hubárov?
Vreckový atlas húb s nožíkom je výnimočná
vrecková súprava pre milovníkov prírody.
Praktický sprievodca pri zbere a určovaní húb.
Hubársky nôž so štetcom so špeciálne tvarovanou čepeľou
na jednoduché vyberanie huby z pôdy,
štetec na dôkladné očistenie húb ešte v lese.
Pomáhajú kontrolovať hladinu cholesterolu
Huby obsahujú proteíny, majú nulový cholesterol, tuk a tiež veľmi málo sacharidov. Sú zdrojom vlákniny a enzýmov, vďaka ktorým pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Navyše, vysoký obsah bielkovín v hubách pomáha spaľovať cholesterol pri trávení.
Posilňujú imunitu
Ergotioneín, silný antioxidant prítomný v hubách, je veľmi účinný pri poskytovaní ochrany pred voľnými radikálmi, ako aj pri posilnení imunity. Huby obsahujú prírodné antibiotiká (podobné ako penicilín, ktorý sám o sebe je získaný z húb), ktoré zastavujú rast mikrobiálnych a ďalších infekcií. Tiež pomáhajú liečiť vredy a ulcerózne rany a chránia pred infekciami. Dobrá kombinácia vitamínov A, B-komplexu a vitamínu C tiež posilňuje imunitný systém.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte kvalitné produkty z Fínska
Fin Mycelcaps New obsahuje extrakt z huby Shitake.
Japonská huba Shiitake (húževnatec jedlý) sa prezýva "perla medzi hubami ".
Je zdrojom mnohých látok prospešných pre organizmus.
Hlavnou zložkou sú polysacharidy, ktoré majú kladný vplyv na funkciu imunitného systému.
Bojujú proti chorobám
Vitamínu C je v nich pomenej a takmer žiadny vitamín A ani E. Zato však obsahujú veľa ďalších látok, ktorým sa pripisujú protirakovinové účinky. Pre nízky obsah sacharidov, nízky glykemický index, vyšší obsah bielkovín ako aj hodne vitamínov skupiny B sú huby vítanými potravinami pre ľudí s cukrovkou, obezitou a metabolickým syndrómom.
Veľmi dôležitým vitamínom pre diabetikov je najmä tiamín (vitamín B1), ktorý pomáha pri prevencii i liečbe diabetických komplikácií. Predovšetkým v niektorých cudzokrajných hubách z Ázie sa dokázali látky (polysacharidovej povahy) s protirakovinovými vlastnosťami, navyše podporujúce imunitu. Aj pri hubách, ktoré sú bežné u nás (napríklad šampiňóny, dubáky alebo hlivy) sa študuje obsah výživných a zdraviu prospešných látok.
Sú výborné na prevenciu rakoviny prsníka a prostaty
Huby sú veľmi účinné v prevencii rakoviny prsníka a prostaty. Môžu za to beta glukány a konjugovaná kyselina linolová, ktoré nemajú karcinogénne účinky. Kyselina linolová je obzvlášť užitočná pri potláčaní účinkov estrogénu. Estrogén je hlavným dôvodom vzniku rakoviny prsníka u žien po menopauze. Na druhej strane beta glukány inhibujú rast nádorových buniek v prípade rakoviny prostaty. Aby toho nebolo málo, selén v hubách je veľmi účinný pri spomaľovaní rastu rakovinových buniek.
.
Vedeli ste že?
Aj jedlé huby sa môžu zmeniť v nebezpečnú surovinu! Pri ich zaparení alebo hnití sa totiž aj v inak jedlých hubách môžu objaviť toxické látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť aj spracovaniu húb a ich uskladneniu.
Použité zdroje
https://www.zdravie.sk/clanok/51590/jedzte-huby-predidete-chorobam
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1347933/Huby-uz-rastu--Co-dokazu-spravit-s-nasim-zdravim-a-kde-ich-najdete-