Dušičky sú za nami a pomaly sa pripravujeme na zimu. Ak patríte medzi záhradkárov určite sa nudiť nebudeme ani v novembri. Veľké jesenné upratovanie a prípravy na „zimný spánok“ totiž so sebou prinášajú hneď niekoľko zaujímavých, ale aj menej obľúbených úloh. Aj taký je november v záhrade...
Dni sú krátke, počasie nevľúdne a chuť byť vonku o čosi menšia. Záhradkárov však prekážky nesmú pribrzdiť skôr, ako sa im podarí zvládnuť všetky novembrové úlohy, ktoré sú spojené so starostlivosťou o záhradu, prípadne o celý exteriér v okolí domu.
UŽ MÁTE OBJEDNANÝ KALENDÁR? |
Môžete si predobjednať nový kalendár ROK V ZÁHRADE 2024 |
Okrasná záhrada
Je čas zazimovať trvalky
Okrasnej tráve Cortaderia zviažeme vrcholy, aby dovnútra nešla voda, chúlostivé trvalky zakryjeme vrstvou lístia a trávy. Stálozelené trvalky celé nezakrývame, podporili by sme hnilobu, len nakopíme kompost. Hlavne ich na zimu dôkladne zalejeme, pretože skôr uschnú, než zmrznú, zvlášť tie z čerstvých výsadieb. Ako ochranu ale nepoužívame lístie ruží, aby sme nešírili hubové choroby, ani pagaštanov, v ktorých prezimuje ploskáčik pagaštanový.
Rozchodník (Sedum spectabile) je vďačnou trvalkou sukulentného charakteru, ktorá sa uplatní najmä na slnečnom záhone. Jeho súkvetia môžu byť väčšie aj menšie, biele, ružové alebo karmínové. Rozchodník rozkvitá koncom leta a kvitne do polovice jesene. Po odkvitnutí sa však s likvidáciou suchých súkvetí netreba ponáhľať – môžu sa stať atraktívnou ozdobou záhona počas zimy. |
V dobre zásobených záhradníctvach si na jeseň môžete kúpiť nádherne rozkvitnuté šternbergie (Sternbergia lutea), ktoré možno umiestniť na balkóny či terasy a skombinovať s jesennými rastlinami. S koreňovým balom sa v skupinkách zase vysádzajú do skaliek, štrkových alebo kvetinových záhonov, prípadne na okraje vresovísk. |
Vďačnou bohato kvitnúcou trvalkou je u nás menej známa liriopa modricová (Liriope muscari). Ide o vždyzelenú vzhľadovo trávam blízku rastlinu pôvodom z Ázie, ktorá vytvára husté trsy s lesklými tmavozelenými alebo panašovanými listami. Je vhodná na okraje záhonov, k chodníkom aj do nádob a uplatnenie nachádza aj pod vyššími stromami. |
.
Nezabudnite aj na:
- k drevinám a trvalkám opatrne zarýľovať kompost, aby sme nepoškodili korene
- kry ruží pred zimou nestriháme, odstrihneme len kvety; prihrnieme pôdou, stromčekové ruže zazimujeme
- chryzantémy môžeme vybrať z pôdy, presadiť do črepníkov a umiestniť ich do chladnej miestnosti – bez mrazu
- trvalky a dvojročné kvetiny citlivé na väčšie mrazy chrániť čečinou, prípadne lístím
- korene citlivejších ihličnanov, vždyzelených listnáčov prihrnúť pôdou
- ihličnany a vždyzelené listnáče výdatne zavlažiť
- stĺpovité ihličnany zviazať, aby ich sneh svojou hmotnosťou nepolámal
- ak napadne sneh, striasame ho zo stromov, najmä z ihličnanov
- sneh z chodníkov prehodiť na záhony, aby získali vlahu
- k mladým stromčekom dáme vhodnú oporu, aby ich vietor nevykýval, prípadne nezlomil
- vzácnejšie chúlostivé skalničky umiestnime v črepníkoch do studeného pareniska alebo do skleníka
- skalku prikryjeme čečinou, aby sme rastliny chránili pred snehom
- trvalky, ktoré neznášajú zimnú vlhkosť chránime krytom zo skla
- vyhrabeme lístie z trávnika a prihnojíme ho rozloženým kompostom
- priebežne kontrolujeme hľuzy a cibule kvetín
- skontrolujeme a opravujeme záhradné stavby - záhradné domčeky, pergoly, terasy, mostíky, múriky . . .
- pravidelne prikrmujeme užitočné vtáctvo
Ďalšie články o okrasnej záhrade nájdete TU.
.
.
Pre posilnenie rastu väčšiny ovocných stromkov je vhodný Symbivit (vpravo)
Ovocná záhrada
Ešte stále môžete vysádzať stromčeky
Ovocné stromy môžete sadiť dovtedy, kým neprídu silnejšie mrazy. Dávajte pozor, aby ste miesto očkovania alebo vrúbľovania nechali nad povrchom pôdy. Kríčkové ríbezle a liesku môžete vysadiť o 10 až 15 centimetrov hlbšie, ako je miesto rozvetvenia.
Ako pripraviť vrúble
V novembri odoberte vrúble z kôstkovín, ktoré v apríli až začiatkom mája použijete na vrúbľovanie alebo prevrúbľovanie starších stromov spôsobom za kôru. Najzdravšie vrúble bez viróz a bakteriálnych chorôb získate od profesionálnych rozmnožovateľov sadivového materíálu. V praxi sa vrúble často získavajú aj od iných záhradkárov, čo vám však nezaručí ich bezchybný zdravotný stav. Odobraté vrúble uskladnite vo vlhkom piesku v chladnej pivnici, alebo ich zakopte do pôdy na severnej strane domu. Dalšia možnosť je zabaliť ich do mikroténového vrecka a uložiť v chladničke.
Jahody pred zimou
Jahody pred zimou prihrňte pôdou a zakryte čečinou, netkanou textíliou alebo aspoň čiernou, prípadne priesvitnou fóliou. Biela fólia je nevhodná, lebo zvyšuje účinok mrazu. Pomocou netkanej textílie počas zimy bez snehu zabránite vymrznutiu jahôd.
Vysádzame ovocné stromy
November je najvhodnejšia doba na výsadbu ovocných stromov. Pritom platí, že pokiaľ nemrzne, sadiť sa dá až do konca decembra. V tomto období stromčeky stihnú zakoreniť a tým lepšie zvládnu prípadné jarné sucho, o ktoré v posledné roky nie je núdza. Jesenná výsadba je obzvlášť výhodná pre voľnokorenné stromy a kríky.
.
CHANDLER: Najpopulárnejší vlašský orech NA SVETE
KDE SI TIETO ÚŽASNÉ ORECHY MÔŽETE OBJEDNAŤ?
Stačí, keď kliknete na jeden z týchto troch obrázkov
Nezabudnite aj na:
- plne sa venovať výsadbe ovocných drevín
- korene citlivejších druhov chrániť nakopcovaním
- vápnenie a hnojenie záhonov, ktoré si to vyžadujú plnými priemyselnými hnojivami
- z kmeňov ovocných stromov odstrániť lapacie pásy a vhodne ich zlikvidovať
- odstrániť z kmeňov ovocných stromov machy a lišajníky na pripravenú podložku a vhodne zlikvidovať
- odstrániť z korún ovocných stromov mumifikované plody a hniezda mníšky zlatoritky
- všetko opadané lístie pohrabať a skompostovať
- v miestach so silnejšími holomrazmi chrániť porasty jahôd prikrývkou z čečiny proti vymŕzaniu
- pri nedostatku jesenných zrážok ovocné dreviny výdatne zavlažiť
- vo vinici podľa potreby vápniť, hnojiť maštaľným hnojom alebo kompostom a plnými priemyselnými hnojivami
- v teplejších oblastiach možno vysádzať nové sadenice viniča, ak nie sú silné mrazy
- pripraviť jamy na jarnú výsadbu
- priebežne kontrolovať uskladnené ovocie
Ďalšie články o ovocnej záhrade nájdete TU.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Zeleninová záhrada
Zrýľujte správne zeminu
Do niektorých záhonov môžete zaryť aj mulčovaciu vrstvu, napríklad poslednú várku pokosenej trávy, zhrabané lístie alebo jemnejšie rastlinné zvyšky zo záhrady. Pozor ale na burinu – toho sa radšej zbavte, na jar by vyrástla ako prvá a to nechcete. Ryľovanie záhonom prospeje, pretože sa v pôde cez zimu rozložia organické zvyšky a pôda si odpočinie. Potom, čo zryľujete, na niektorých záhonoch rozbite väčšie hrudy hrabľami a pôdu uhrabte.
Pozbierajte tekvice a koreňovú zeleninu
Ak ešte máte tekvice, každý plod oddeľte záhradníckymi nožnicami a stopku nechajte dlhú minimálne 10 cm. Podstatne to predĺži ich trvanlivosť, takže v chladnej a suchej miestnosti môžu vydržať až do marca. Uskladňujte ich tak, aby sa navzájom nedotýkali a pravidelne kontrolujte ich zdravotný stav. Zo záhona pozberajte poslednú koreňovú zeleninu – mrkvu, červenú aj kŕmnu repu. V pôde nechajte niekoľko rastlín petržlenu, aby ste mali čerstvú vňať aj v zime. Spolu s mrazuvzdornými bylinkami ich trochu prikryte čečinou alebo slamou, aby nevymrzli.
.
OCHRANCOVIA PROTI VRTIVKE ORECHOVEJ
Nemali by chýbať medzi vašimi ochrannými prostriedkami
.
Zasaďte zeleninu na budúci rok
Záhony sú po ryľovacích prácach krásne pripravené a vy sa nemôžete dočkať jari. Neváhajte a sejte! V novembri môžete vysiať skoré jarné odrody. Patrí medzi ne karotka, petržlenová vňať, reďkovky alebo šalát. Semienka prezimujú a na jar budú mať náskok. Nezabudnite si záhony označiť, zima je dlhá a v marci už nemusíte vedieť, kam presne ste dali mrkvu a kam šalát.
Vysaďte cesnak
Ak ste sa neponáhľali so sadením cesnaku, práve teraz si to môžete naplánovať. Neskoré vysádzanie do studenej pôdy je jediným fungujúcim spôsobom, ako cesnak uchrániť pred fuzáriovými chorobami. V južných oblastiach, alebo ak je teplá jeseň, ho môžete vysádzať aj v decembri.
Využite zhrabané lístie
November je v znamení upratovania. Hrabe sa lístie, čistia sa záhony od rastlinných zvyškov, koreňov a buriny. Lístie ukladajte na kompost, je plné živín, ktoré sa rozkladom dostávajú späť do pôdy. Použiť ho môžete ako šikovnú izolačnú vrstvu na zazimovanie byliniek a kvetov a hodí sa ako izolácia na zeleninu, ktorú skladujete v skleníku. Alebo ho využite na mulčovanie záhonov tak, že ho zaryjete.
Záhony zrýľujte
Na časť uvoľnenej plochy, kde plánujete na budúci rok pestovať zemiaky, rajčiaky alebo papriku, rozhoďte a zarýľujte minuloročný kompost alebo maštaľný hnoj. Aj ostatné záhony hlboko zrýľujte, a až do jari ich nechajte odpočívať v hrubej brázde.
Nezabudnite aj na:
- pokračujeme vo vyvážaní parenísk
- v pareniskách môžeme uskladniť kaleráb, kel hlávkový, čínsku kapustu na zimnú spotrebu
- ak počasie dovolí, môžeme zrýľovať záhony a zapracovať pozberové zvyšky
- zlepšujeme ílovité a piesočnaté pôdy vhodnými zásahmi
- zamokrené pozemky sa snažíme odvodniť
- koncom mesiaca prikryjeme zimný šalát a špenát čečinou, aby sme ich chránili pred holomrazmi
- prehadzujeme kompost, aby sa dôkladne prevzdušnil a zalievame ho vodou
- priebežne kontrolujeme uskladnenú zeleninu
- skontrolujeme technický stav skleníka, pareniska
- záhradné náradie očistíme, nakonzervujeme a odložíme
- uzatvoríme hydranty a vypustíme vodu z vodovodných rúr
- vo voľnom čase si dopĺňame vedomosti štúdiom odbornej literatúry
Ďalšie články o zeleninovej záhrade nájdete TU.
Hľadáte vhodný darček pre záhradkárov?
.
Vyskúšajte knihy od nás!
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Izbové rastliny
Izbové rastliny nanoste dovnútra
Ak ste tak ešte doteraz neurobili, ešte pred prvou mrazivou nocou treba všetky izbové rastliny rýchlo nanosiť dovnútra! V prvom rade teplomilné banánovníky, bougainwilley a ibišteky, len oleandre znesú krátkodobo aj teploty okolo -5° C.
Príprava na zimu
Izbové rastliny sa pripravujú na obdobie vegetačného pokoja a prispôsobujú tomu aj svoje potreby. Po ochladení, či znížení intenzity svetla začínajú redukovať prísun vody na minimum, preto zálievku výrazne obmedzte. Menej výdatným polievaním predídete poškodeniu koreňového systému.
Už nehnojte!
Počas vegetačného pokoja, klesá aj spotreba živín. Aplikovaním hnojiva v tomto období môže dôjsť k nahromadeniu soli v pôde, ktorá poškodí korene a rastlina nakoniec uhynie. Hnojte iba druhy, ktoré kvitnú v zime, ako napríklad azalky či cyklámeny. Používajte špeciálne hnojivo určené na izbové rastliny.
Nezabudnite aj na:
- vetrajte, ale nespôsobujte prievan
- doprajte rastlinám maximum svetla
- utierajte listy od prachu, prípadne druhy na to určené môžete osprchovať
- mierne opadávanie listov je v zimnom období bežným javom
- kontrolujte výskyt škodcov a chorôb
- v prípade výskytu rastlinu izolujte od ostatných a ošetrite
- rastliny prenášajte minimálne
Ďalšie články s radami záhradkárom nájdete TU.
Použité zdroje:
http://www.zvazzahradkarov.sk/?szz=75
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/november-ovocnej-zahrade-este-stale-mozete-vysadzat-stromceky.html
https://www.pluska.sk/izahradkar/izbove-rastliny/izbovky/aj-zime-musite-izbove-rastliny-chranit-pred-skodcami.html
https://www.pluska.sk/izahradkar/izbove-rastliny/izbovky/izbove-rastliny-nanoste-dovnutra-ake-teploty-este-znesu.html
https://www.rastlinky.sk/blog/archive/2015-11.html
.
HĽADÁTE PROSTRIEDKY NA OCHRANU RASTLÍN?
Kliknite na obrázok a predstavia sa vám biologické i chemické prípravky ochrany rastlín