Jej zdokumentovaná história siaha viac ako 3 000 rokov dozadu do severnej Číny, odkiaľ pravdepodobne pochádza. Presný pôvod moruše s určitosťou nepoznáme, keďže precestovala pol sveta cez Strednú Áziu po orientálnej ceste korenia, dostala sa až do Európy a dnes sa pestuje po celom svete. Za jej rozšírenie môže na jednej strane priadka morušová, ktorá spriada hodvábne vlákna, a na druhej strane aj sladké plody, ktoré chutia hádam ešte lepšie sušené. Málokto v Európe však vie, že aj listy moruše bielej sú pre človeka jedlé.
Kedysi sa moruše hojne vysádzali okolo ciest. Plody sa používajú na priamy konzum alebo spracovanie, pripisujú sa im mnohé liečivé účinky. V predpokladanej domovine sa plody sušili a mleli na prášok, ktorý slúžil ako náhrada cukru a pekári i gazdiné ho pridávali do cesta na koláče, zákusky či lievance.
Obsah vitamínov a minerálov v moruši
Moruše sú sladké biele alebo bordovo čierne plody, ktoré sa ponášajú na bobuľovité ovocie, no na rozdiel od nich nerastú na kroch ale na stromoch. I keď sú pôvodne z Číny, dnes je ich pestovanie rozšírené po celom svete, pretože ich unikátna chuť a nezvyčajné zloženie živín zaujali mnohých svetových pestovateľov. Plody obsahujú mnoho organických kyselín , ako kyselinu citrónovú aj jablčnú.. Z vitamínov v nej nájdete vitamín C,B,K,A, a E a z minerálov železo ,draslík,horčík aj mangán. Majú veľké množstvo antioxidačné antokyanov. Okrem toho sa v nich nachádza i množstvo fytonutrientov vrátane zeaxantínu, resveratrolu, luteínu a ďalších vzácnych polyfenolových zlúčenín.
Moruša vám pomôže s trávením
Ako väčšina ovocia a zeleniny, aj moruše obsahujú vlákninu, ktorá pomáha upravovať trávenie. Zrýchľujú metabolizmus a poháňajú potraviny, aby črevami prechádzali plynulejšie. Redukujú tak výskyt zápchy, kŕčov aj nafukovania. Okrem toho dostatočné množstvo vlákniny v tele pomáha znižovať hladiny cholesterolu.
Moruša pomáha znižovať krvný tlak
Resveratrol, ktorý moruše obsahujú, je veľmi dôležitý flavonoid (antioxidant) ovplyvňujúci fungovanie mechanizmov v krvných cievach. Chráni ich napríklad pred poškodením spôsobovaným angiotenzínom, ktorý zužuje cievy. Resveratrol zvyšuje i produkciu oxidu dusnatého, ktorý krvné cievy naopak rozširuje a uvoľňuje, čím znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a výskytu mŕtvice a infarktu.
Moruša ako prevencia rakoviny
Vysoký obsah antokyánov, vitamínu C, vitamínu A a niekoľkých ďalších polyfenolov a nutrientov dáva morušiam do vienka veľký antioxidačný potenciál. Antioxidanty stoja v prvej línii v boji proti voľným radikálom, ktoré sú nebezpečným vedľajším produktom bunkového metabolizmu. Voľné radikály dokážu zničiť zdravé bunky a premeniť ich na zmutované rakovinové bunky. Silné antioxidačné zloženie morúš rýchlo neutralizuje voľné radikály v tele, a to ešte predtým, než v ňom urobia príliš veľa škody.
Moruša pre pdravý zrak
Zeaxantín, ktorý sa v morušiach nachádza, je priamo spájaný so znižovaním oxidatívneho stresu v niektorých bunkách oka vrátane buniek sietnice. Zeaxantín je antioxidant, ktorý priamo bráni poškodzovaniu sietnice a pôsobí tak preventívne proti makulárnej degenerácii a šedému zápalu.
VYSÁDZAJTE S MYKORHÍZNYMI HUBAMI
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Moruša podporuje imunitný systém
Vitamín C je silná zbraň proti vonkajším patogénom. Samotné antioxidanty si s nimi niekedy nedokážu pomôcť, a tak na ich porazenie potrebujú vitamín C. Bežná denná porcia morúš pokryje celú odporúčanú dávku vitamínu C, no okrem neho telu dodá i ďalšie vitamíny a minerály prítomné v tomto ovocí, a dobije tak baterky slabnúcej imunity.
Moruša pre zdravé kosti
Vitamín K, vápnik a železo ako aj malé množstvá fosforu a magnézia, ktoré moruše obsahujú, podporujú tvorbu kostnej drene i jej zdravé starnutie. Čím sme starší, tým dôležitejšie je starať sa o svoje kosti. Predídeme tak problémom, medzi ktoré patrí známa osteoporóza alias choroba rednúcich kostí a ďalšie s vekom súvisiace ochorenia kostí.
Moruše zabraňujú predčasnému starnutiu
Moruše obsahujú i vysoké množstvo vitamínov A a E, ktoré spolu s karotenoidmi, akými sú luteín, beta karotén, zeaxantín a alfa karotén ovplyvňujú vzhľad i vnútorné zdravie pokožky, tkanív i vlasov a chránia ich pred voľnými radikálmi. Toto zloženie morúš pomáha s vyhladzovaním pokožky, redukuje kožné fľaky a starecké škvrny a udržiava vlasy lesklé.
Ako pestovať morušu?
Moruša môže byť pestované zo semien, ale odporúča sa ju pestovať zo sadeníc pre všeobecne lepšiu kondíciu a zdravie. Je to teplomilná rastlina, uprednostňuje južné svahy, nedarí sa jej v chladnejších oblastiach. Moruša potrebuje plné slnko a tiež dostatočný priestor. Vzdialenosť medzi stromami by mala byť aspoň 4,5 metra. Stromy by nemali byť zasadené v blízkosti chodníka. Opadnuté ovocie zanecháva škvrny na chodníku, ktoré si môžete na topánkach priniesť až k vám domov. Stromy sú vetru odolné, niektoré odrody sa používaných ako vetrolamy .
Aj keď sú značne odolné voči suchu, je potrebné moruše zavlažovať v suchých obdobiach. V prípade, že budú korene príliš suché, je pravdepodobné, že ovocie úplne nedozreje. Moruša je všeobecne bez škodcov a chorôb, aj keď môže dôjsť k rakovine a k odumieraniu rastliny. V niektorých oblastiach je “popcorn choroba” občasný problém, v ktorom plody napučia a podobajú sa kukurici. Choroba sa prenáš a z jednej sezóny do druhej, takže zhromažďovanie a pálenie infikovaných plodov pomáha. Zrelé plody sú veľmi atraktívne pre vtáky, ale pre zber zostáva zvyčajne dosť ovocia.
Čierne moruše sú viac svieže a chutné ako biele a červené odrody. Ich vrchol sezóny trvá od mája do augusta, zatiaľ čo biele a červené odrody môžu byť ľahko dostupné až do neskorej jari.
Viac článkov o ovocí nájdete TU.
Použité zdroje:
https://detoxtela.sk/morusa/
https://dia.hnonline.sk/zdravie/589688-s-morusou-predidete-vysokemu-krvnemu-tlaku
https://www.dnes24.sk/zabudnute-ovocie-morusa-je-sucast-cinskej-mediciny-s-mnohymi-ucinkami-246234
https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2017/morusa
https://dia.hnonline.sk/zdravie/589688-s-morusou-predidete-vysokemu-krvnemu-tlaku