Predovšetkým si treba uvedomiť, že pes, ktorého si chceme kúpiť, bude s nami žiť viac ako desiatku rokov. Preto si treba dobre zvážiť, aký pes to má pri našich možnostiach i požiadavkách byť.
Iného psa si predstavujeme do rodinného domu, na stráženie a iného do malého panelákového bytu, ktorý nám má byť len príjemným spoločníkom.
Čistokrvné psy vs kríženci
Šteniatka bez preukazu pôvodu bývajú nepomerne lacnejšie ako tie „papierové“. Môžeme síce tvrdiť, že nemáme záujem o výstavy a registrovaný chov, ale nevýhoda takejto kúpy je v tom, že pes nebude mať takú povahu, ako by sme čakali. Ani jeho výzor v dospelosti nemusí vyhovovať našej predstave. Aj keď je známe, že kríženci sú často inteligentnejší, menej trpia vrodenými, alebo dedičnými chybami, nie sú takí náchylní na choroby ako čistokrvné psy. Predpokladajme, že budete šteňa kupovať priamo od chovateľa. Ešte predtým by sme ho mali navštíviť, prehliadnuť si prostredie, v ktorom žije sučka a šteniatka. Ak budeme s výsledkom spokojní, môžeme si šteňa „zahovoriť“, prípadne zaplatiť zálohu. Nikdy nekupujte šteniatka odchovávané v špinavom suteréne, maštali, chlade a podobných odstrašujúcich podmienkach.
Štandard daného plemena
Neverte chovateľovi, ktorý tvrdí, že z ponúkaného čistokrvného šteniatka bude určite perfektný psík, ak nie šampión. Ani najlepší odborník na 100 percent neodhadne, ako sa bude šteňa vyvíjať. Ak nechcete „naletieť“, dobre si preštudujte štandard daného plemena, pretože vyzdvihované „vzácne“ sfarbenie, môže byť niečím, čo štandard neuznáva.
... z toho nevyrastú
Aj keď kupujete psíka bez preukazu pôvodu, dávajte si dobrý pozor. Sučka môže byť veľmi pekná, dokonca s preukazom pôvodu. Keď sa vám však zdá, že šteniatka majú akýsi iný výzor, neverte tvrdeniam, že z toho vyrastú. Otcom mohol byť ktokoľvek a chovateľ vás chce vodiť za nos. Takýchto prípadov je nemálo a podvodníkov ako keby sypali spolu s pieskom.
Dohovor s chovateľom
Vybrané šteniatko si dobre prezrite. Či nemá výtok z očí, ňucháčika, nafúknuté bruško, či má čistý zadoček bez známok hnačky. Prejdite mu po brušku, či tam nemá mäkkú hrčku. Mohla by to byť prietrž, ktorá sa však dá ľahko operatívne odstrániť. Ak by ste si chceli také šteňa vziať, treba sa dohovoriť s chovateľom o hradení zákroku.
Či nemá vyrážky
Všimnite si dobre, či má psík čistú, nezablšenú srsť, či nemá vyrážky, nepáchne mu z papuľky. Skrátka, na pohľad musí byť zvieratko v dobrom zdravotnom stave, primeraného vzrastu, veselé a svižné. Keď ho zdvihnete a je uvoľnené, je to dobrá známka. V dospelosti bude z neho pes s vyrovnanou povahou. Pozorujte celý vrh, ako sa jednotlivé mláďatá správajú. Neberte si šteňa, u ktorého prevažujú známky dominantného správania, ani plaché a bojazlivé. Aj tu platí zlatá stredná cesta. A nikdy si nekupujte šteňa, pochádzajúce od agresívnych rodičov, ku ktorým sa nemožno ani priblížiť. So šteniatkom by ste mali dostať potvrdenie o zdravotnom stave podpísané veterinárom. Od seriózneho chovateľa dostanete pokyny, ako, kedy a čím šteňa kŕmiť, ako s ním zaobchádzať a podobne. Nepreberajme šteniatko len tak medzi dverami, alebo na nejakom inom mieste, než je prostredie, v ktorom žije. Tam totiž najlepšie poznáte jeho povahu a správanie. Mohlo by sa vám stať, že nezodpovedný chovateľ vám psíča zamení, aj pohlavie môže byť iné.
Zvykne si na nového majiteľa?
Neberte šteňa od matky, kým nemá aspoň 8 týždňov. Radšej staršie, ktoré vám chovateľ odovzdá už odčervené, prípadne zaočkované. Kto nemá čas na výchovu šteniatka a potrebuje už vycvičeného psa, kúpi si dospelého. Pochopiteľne, musí rátať s vyššou sumou. Pes si rýchlo zvykne na nového majiteľa, ak sa s ním láskavo zaobchádza.
Príspevky sú z pripravovaného kalendára Pes - priateľ človeka