Mali ste v minulých rokoch letné černenie oplodia orechov? Odborníci odporúčajú v polovici júna urobiť dôležité ekologické opatrenie, ak nechceme použiť proti škodcovia chemické prípravky. Dôsledne zakryjeme pôdu pod stromami fóliou alebo netkanou textíliou. To vo veľkej miere zabráni tomu, aby sa nemohli vyrojiť dospelé jedince tohto škodcu. Lepové doštičky nám prezradia, či aj napriek tomuto opatreniu sa vyrojili.
Proti vrtivke orechovej nie sú povolené žiadne účinné prípravky, použiť môžeme prostriedky, ktoré sa používajú proti príbuznej vrtivke čerešňovej. Tieto postreky treba vykonať aspoň štyrikrát v 10-dňových intervaloch.
Tento príspevok je zo stránky
Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho ÚKSÚP.
Autorkou článku je Ing. Ivana Horváthová
Čo je vrtivka orechová (Rhagoletis completa)?
K škodcom rastín z rodu Juglans patrí aj pôvodom neeurópska vrtivka orechová, ktorá sa vyskytuje v južnej a strednej časti USA. V Severnej Amerike k hostiteľským rastlinám z rodu Juglans patrí orech čierny (Juglans nigra), orech drobnoplodý (Juglans microcarpa), Juglans californica, Juglans hindsii, Juglans hirsuta, Juglans major a Juglans mollis. V Európe je významným hostiteľom orech kráľovský (Juglans regia), pričom k ďalším hostiteľom Rhagoletis completa patrí aj broskyňa obyčajná (Prunus persica). Prvé záznamy o výskyte škodcu v Európe pochádzajú z roku 1986 zo Švajčiarska, neskôr bol zistený v Taliansku, Bosne a Hercegovine, Slovínsku, Holandsku, Francúzsku, Chorvátsku, Rakúsku, Srbsku, Nemecku a Maďarsku. Od roku 2017 je škodca prítomný už aj v Českej republike.
Drobná muška
Vrtivka orechová, drobná muška s veľkosťou 4 až 6,4 milimetra, sa vyznačuje žltým sfarbeným hlavy so zelenými očami, hruď škodcu je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla, ktoré sú priehľadné, majú štyri priečne tmavé pásiky. Samci sú v porovnaní so samičkami menší, stehná sú čierne až žltohnedé. Vajíčka, bielo sfarbené, majú elipsovitý tvar a veľkosť jeden milimeter. Larva škodcu je beznohá a dlhá zhruba 8 až 10 milimetrov. Larvy sa kuklia v pôde pod stromami v štádiu kukly prezimujú.
Šupka hnedne až sčernie
K základným príznakom prítomnosti vrtivky orechovej patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám, šupka postupne hnedne až sčernie. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom, ako larvy plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu.
V prípade výskytu vrtivky orechovej odporúčame opadané a napadnuté plody odstrániť a zničiť. Odporúča sa taktiež odstraňovanie voľne rastúcich a opustených orechov v okolí sadov. Chemická ochrana je zameraná predovšetkým na likvidáciu dospelcov ešte pred nakladením vajíčok. S chemickou ochranou je potrebné začať začiatkom júla a v 7- až 14-dňových intervaloch ju opakovať do doby asi jeden mesiac pred zberom. Vajíčka nakladené po tomto termíne už nemajú dostatok času na vývoj a spôsobenie škody. Škodca môže byť najjednoduchšie identifikovaný ako larva v plodoch alebo ako dospelý jedinec pomocou žltých lepových lapačov.
.
Bio ochrana do ovocných stromov proti vrtivke čerešňovej, ale aj vrtivke orechovej. Žiarivá farba týchto lapákov opticky láka dospelce vrtivky. Keďže vrtivky na lapáky nalietavajú predovšetkým zo spodnej strany, pred vyvesením vytvarujte lapáky podľa návodu do tvaru priestorového valca. Odchytom dospelcov vrtivky čerešňovej ešte pred nakladením vajíčok, výrazne znížite červivosť čerešní.
Ale umiestnenie lepových lapačov na stromy orecha v polovici júna má svoju dôležitú úlohu. Ak však tieto lapáky použijú aj Vaši susedia, bude celkový efekt tohto spôsobu ochrany vyšší. Ak tieto lapáky nezviniete do trubice, sú vhodné aj na biologickú ochranu a signalizáciu napadnutia skleníkových kultúr inými škodcami.
Žlté lapače slúžia aj na odchyt ďalšieho škodlivého hmyzu, ako sú molice, smútivky, vrtivky, lietajúce imága vošiek, skočky, mínerky, strapky, nosániky, v záhradách, sadoch, skleníkoch, bytoch, v skladoch ovocia a zeleniny a pod. Na odchyt vrtivky čerešňovej ich vyveste vodorovne na slnečnú stranu stromu, lebo tento škodca nalietava vždy zospodu.
Lepové lapače na vrtivky si môžete objednať aj TU.