Fazuľa je strukovina pochádzajúca pôvodne z Mexika, Strednej a Južnej Ameriky, kde je pre domorodé obyvateľstvo dodnes hlavnou zložkou potravy a dôležitým zdrojom bielkovín. Fazuľa sa rozšírila do celého sveta a bežne ju pestujú aj u nás. Vďaka dlhému putovaniu a ustavičnému prispôsobovaniu sa zmeneným klimatickým podmienkam vzniklo množstvo kultivarov fazule od malých lahôdkových strukov cez veľké dužnaté bôby až po dlhé zelené struky.
Fazuľa, ktorú možno jesť na množstvo spôsobov na raňajky, obed i večeru, je bez pochýb výnimočná potravina. Nielen pre jej chuť, druhovú rozmanitosť či široké pole možností využitia v kuchyni, ale aj pre to, aké látky obsahuje.
Obsah vitamínov a minerálov vo fazuli
Liečivý význam fazule je podmienený vysokým obsahom nukleových kyselín a bielkovín - základných a nevyhnutných zložiek všetkých živých organizmov. Nukleové kyseliny sa v našich črevách štiepia na takzvané nukleotidy a tie sa krvou dostávajú do buniek. Vďaka nim sa bunky obnovujú, regenerujú a omladzujú. Fazuľa obsahuje veľa železa, vápnika, draslíka, vitamínu C a vitamínov skupiny B. Vďaka vysokému obsahu vlákniny má blahodárne účinky na črevá. Tmavá, hnedá alebo čierna fazuľa má blahodárny vplyv na problémy s obličkami a s močovým mechúrom, zelená fazuľka zasa lieči ochorenia pečene. Pravidelná konzumácia fazule môže znížiť riziko ochorení srdca, cukrovky, kolorektálneho karcinómu a pomáha pri chudnutí. Fazuľa je výdatná, pomôže vám zasýtiť, aby ste sa vyhli prejedaniu.
.
PREČÍTAJTE SI
Zázračné účinky ocenia najmä onkologickí pacienti a diabetici
PRELOMOVÝ DOPLNOK POMÔŽE PREDÍSŤ NAJHORŠIEMU
Zdravá strava je základ! Taniere plné zeleniny a ovocia sú jednou z ciest, ako si pestovať zdravie.
Brokolica je pre deti i pre mnohých dospelých stále potravinou, ktorej sa snažia vyhýbať.
Veľkým pomocníkom v takomto prípade môžu byť výživové doplnky, ktoré nám zabezpečia dostatočný prísun vitamínov.
.
Fazuľa reguluje hladinu cukru v krvi
Ak máte predispozíciu na vznik diabetu alebo ste už diabetici, poteší vás fakt, že fazuľa má nízky glykemický index. To znamená, že nespôsobí, aby hladina cukru v krvi narástla tak, ako keď konzumujete rafinované výrobky z obilia. Keďže živiny prítomné vo fazuli sa pomaly uvoľňujú do tela, zabraňujú tomu, aby sme pocítili hlad v priebehu dlhšieho obdobia a zároveň nám poskytujú energiu.
Fazuľa na trávenie
Vďaka vysokému obsahu vlákniny má blahodárne účinky na črevá (vláknina upravuje trávenie, viaže jedovaté látky a tuky). Zelená fazuľka lieči ochorenia pečene. V Ázii používajú fazuľu tradične ako účinný preventívny i liečivý prostriedok na črevné a obehové problémy ako aj na nedostatočnú funkciu sleziny a podžalúdkovej žľazy.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Fazuľa zlepšuje zdravie očí
Pokiaľ ide o prínosy pre zdravie očí, fazuľa obsahuje veľa zinku, vitamínu A a bioflavonoidov. Zinok je podporujúca výživa, ktorá má prospech pre zdravie našich očí. Jeho hlavnou úlohou je previesť betakarotén na vitamín A vo forme, ktorá je použiteľná vizuálnym systémom a telom. Bioflavonoidy sú antioxidanty, ktoré zvyšujú zdravie očí tým, že neutralizujú voľné radikály, ktoré poškodzujú zdravé očné bunky.
Fazuľa znižuje depresiu
Každodenná dávka kyseliny listovej vám môže pomôcť vyrovnať sa s depresiou lepšie. Primeraná konzumácia kyseliny listovej môže zabrániť zvýšeniu produkcie homocysteínu vo vašom tele. Príliš veľa z tohto hormónu môže znížiť tok krvi a iné kľúčové živiny z cestovania do mozgu, čo môže narušiť produkciu dopamínu, norepinefrínu a serotonínu, ktoré regulujú spánok, chuť do jedla a náladu.
Fazuľa pomáha pri predmenštruačnom syndróme
V klinickej štúdii zaznamenali ženy, ktoré konzumovali veľké množstvo fazule, menšie výkyvy nálady a kŕče než tie, ktoré konzumovali najnižšie množstvá. Ploché, dlhé a žltozelené fazule sú všetky úžasné zdroje mangánu, preto ich nezabudnite do svojej stravy zahrnúť.
.
.
Fazuľou proti rakovine
Fazuľa je plná antioxidantov, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré by mohli poškodiť vaše bunky a mať za následok rakovinu. V jednej štúdii sa zistilo, že ženy, ktoré jedli 4 alebo viac porcií fazule týždenne, mali nižší výskyt kolorektálnych polypov, prekurzorov nachádzajúcich sa v rakovine konečníka aj v hrubom čreve.
Fazuľa a zdravé srdce
Fazuľa obsahuje vlákninu - konštantnú dodávku energie. Je tiež bohatá na vitamíny rozpustné vo vode, najmä thiamín, riboflavín, niacín a folacín. Folát je životne dôležitý pre zníženie koncentrácií homocysteínu a bez dostatočného obsahu folátu vo vašej strave zvyšuje hladinu homocysteínu a môže poškodiť vaše srdce a cievy. Okrem toho obsahuje aj množstvo draslíka, vápnika a horčíka, ktoré sú zdravé elektrolyty a minerály a pomáhajú minimalizovať riziko srdcových ochorení a vysokého krvného tlaku.
Fazuľou na málokrvnosť
Nedostatok železa je jedným z najčastejších nedostatkov u ľudí a hlavnou príčinou anémie. Fazuľa je bohatá na železo, kde pol pohára varenej fazule obsahuje 3,3 mg železa.
NAJPREDÁVANEJŠIE MYKORHÍZNE HUBY
(kliknite SEM a nájdete kompletnú ponuku mykorhíznych húb)
Viac si prečítate o týchto mykorhíznych hubách po kliknutí na obrázok
.
O výsadbe fazule
Kedy vysádzame fazuľu?
Fazuľu vysievame hneď po prvých mrazoch, ideálne obdobie je od začiatoku mája až do konca mesiaca. Riadky by mali byť od seba vzdialené približne 40 centimetrov a rastlinám v riadkoch vyhovuje vzdialenosť 5 až 8 centimetrov. Rovnako výhodná je sejba do hniezd, pri ktorých sa robia jamky v riadku na vzdialenosť 25 až 30 cm a do nich dávame tri až štyri semená. Fazuľa vzchádza o osem až štrnásť dní. Ak nám už vyjdú prvé zárodky, tak je vhodné, aby sme pôdu prekyprili. Kedže je fazuľa popínavá rastlina, tak potrebuje po vzídení aj oporné body. Na to najčastejšie používame drevenú alebo kovovou opornú konštrukciu. Po vzídení sa fazuľa ovíja na pripravené konštrukcie. Zberá sa však neskôr, keď struky zasychajú, semená sú pevné, vyfarbené a vyzreté. Ak zberáme zelené struky v čerstvom stave, tak treba vedieť, že tieto rýchlejšie podliehajú skaze. V chladničke nám vydržia asi týždeň.
Čo robiť pre výsadbou?
Pred vysievaním fazule je dobré semená na niekoľko hodín namočiť do vody. Ich povrch praskne a fazuľa rýchlejšie vyklíči. Až fazule prasknú, vyberte ich a dajte sa do siatia. Takto namočené fazule vám nesmie vyschnúť, pretože by stratila svoju klíčivosť. Nemali by ste ich máčať ani príliš dlho, aby príliš nenapučali, to by mohlo byť tiež na škodu.
Fazuľa znesie aj nižšie teploty
Fazuľa sa radí k teplomilným rastlinám, pretože má rada teplotu okolo 22 °C. Ale ak sa náhodou vyskytnú nižšie teploty, tak to strukom vôbec neublíži. Fazuľa je nenáročná na svetlo a preto sa jej darí aj napríklad pod stromami, či v tieni. Ale fazuľa je náročná na vodu, preto treba rátať s polievaním. Najviac vody potrebuje v období klíčenia a pri nasadzovaní strukov.
Kríčkové a kolíkové odrody
Kríčkové odrody sa pestujú častejšie. Majú kratšiu vegetačnú dobu, takže sa fazuliek dočkáte celkom skoro. Rastliny síce zaberú na záhrade viac miesta, ale nepotrebujú žiadnu oporu. Behom krátkeho času poskytnú veľkú úrodu. Ak chcete fazuľu zberať celé leto, musíte ich vysievať opakovane v rozostupe asi troch týždňov. Kríčkovú fazuľu je vhodné vysievať v intervaloch 2 až 3 týždňov a to až do konca júna. Predĺžite tým dobu zberu.
Kolíkové odrody majú dlhšiu vegetačnú dobu, preto zberáme fazuľky po dlhšiu dobu, než je tomu u kríčkových odrôd. Pre ich pestovanie je ale treba vytvoriť oporu z drôtenej konštrukcie alebo tyčiek. Tá zaistí dobrý zdravotný stav rastlín a kvalitné plody. Ak máte vybrané, stačí zakúpiť semená v eShope Zelený ježko a môžete sa pustiť do pestovania.
.
PRÍPRAVKY PROTI ŠKODCOM
.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/zelenina/fazula-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.zdravie.sk/clanok/49704/fazula-pomoze-s-travenim-a-zazenie-hlad